Knihy

Desítka nejlepších fantasy knih

Jedním z nejrozsáhlejších žánrů na knižním trhu je bezpochyby fantasy. Pokud bychom chtěli spočítat kolik fantasy knížek už existuje, nejspíš by nám vybuchla hlava! Mnoho z nich nikdo nezná, ale některé jsou naopak známé po celém světě! Sestavil jsem pro vás žebříček deseti nejlepších (respektive nejznámějších) z nich!

# 10 Twilight sága

Sám se necítím být příliš nadšený touto ságou a nejraději bych ji sem nedal, ale skutečně jde o velmi úspěšnou fantasy sérii. I když ji tedy moc nemusím, rád bych byl dnes, co nejvíce objektivní.

Spisovatelce Stephenie Meyerové totiž nemůžu její úspěch odepřít. Najde se spoustu jejích fanoušků a právě proto se Twilight dostalo na desátou příčku. Série obsahuje čtyři knihy (díly): Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk. Určitě znáte i filmové zpracování, kde stejně jako v knize představuje hlavní roli dívka Bella. S prominutím vám tu nebudu popisovat její románek s upírem Edvardem, protože na to opravdu nemám žaludek! Ze srdce se omlouvám všem fanouškům Twilight ságy 🙁

# 9 Podzemí

Roderick Gordon a Brian Williams představili 2007 svůj první díl (zatím) šestidílné ságy Podzemí. Hlavní hrdina Will Burrows a jeho kamarád Chester se dostali do zcela nového světa. Světa, který je ukrytý v hlubinách samotné Země!

Originální a zajímavé fantasy knihy vychází už v 11 jazycích a to z ní dělá jednu z nejúspěšnějších. Rozhodně se tedy nenechte odradit tloušťkou některých dílů! To se mi stalo a tak jsem je ještě nepřečetl. Všemožné recenze však nám všem, co je ještě nemají za sebou, říkají jednu jedinou věc – KOUKEJ SI TO UŽ PŘEČÍST!

# 8 Křišťály moci

Možná znáte, možná ne. Já ale po dlouhém posuzování posoudil, že si tetralogie české spisovatelky Michaely Burdové zaslouží nějaké umístění. Knihy mne velmi zaujaly. A nejen ty z Křišťálů moci! Burdová napsala i trilogii Poselství jednorožců, dilogie Syn pekel a Volání sirény. Z těchto všech jsou Kříšťály nejrozsáhlejší dílem a svými postavami a silným dějem se zařazují na osmou příčku!

# 7 Dracula

Kdo by neznal onu upírskou legendu z Transylvánie. Autor Bram Stoker s ní zazářil už v roce 1897! Děsivý příběh je složen z útržků z novin a ze zvukových záznamů. Existuje na něj hned několik filmových zpracování. Dnes už je hrabě Dracula známější než ten, kdo jej vymyslel!

Nejspíše namítáte: „Dracula není fantasy, ale horor!!!“ Asi máte pravdu, ale já říkám, že Dracula je horor s fantastickými prvky!

# 6 Letopisy Narnie

Sedmidílná mistrovská práce od C. S. Lewise obsazuje šesté místo. Až šesté, říkáte? Dal bych Narnii výše, ale zdá se mi, že si to zaslouží jiné knihy. Beru ji jako příjemnou odpočinkovou pohádku. Čte se sama a snadno a rychle s ní odeženete natahující se pařáty nudy. Přesto mi zde chybí něco, co jsem našel u jiných titulů – trochu více akce. Možná je to tím, že už jsem na Narnii zkrátka moc „starý“. Každopádně sérii je to moc pěkná a jestliže jste jí ještě nepřečetli, tak to udělejte, co nejdříve! 🙂

# 5 Odkaz dračích jezdců

Musel bych se na místě propadnout, kdybych zapomněl na Christophera Paoliniho a jeho Eragona. Neznám proslulejší příběh o dracích. Vskutku nádherné a obsáhlé dílo, které uspokojí snad každého správného fanouška fantasy literatury.

Paolini napsal první verzi Eragona už ve svých 15 letech. Ten se téměř ihned (v době vydání roku 2002) stal bestsellerem New York Times. Stejně úspěšné byly i následující díly: Eldest, Brisinger a závěrečný Inheritance, který u nás vyšel v březnu 2012. Eragon se Safirou získávají pátou pozici!

# 4 Percy Jackson

Tak toto je nejen má srdeční záležitost. Bez Percyho by se tato hitparáda nemohla uskutečnit. Série Percy Jacksona a Bohové Olympu napsal americký spisovatel Rick Riordan. Čtení jeho knih shledávám jako velmi poučné. Řecko-římská mytologie se mi stala opravdu blízkou. Najdou se ale i pasáže, které musíme brát s nadsázkou, ale to není příliš velká překážka. Tyto série vám všem vřele doporučuji!

# 3 Píseň ledu a ohně

Stále ještě rozepsaný fantasy epos od G. R. R. Martina uchvátil svět. Stejně tak uchvátil i mě. Abych se přiznal, tak jsem se ke knihám dostal přes seriál a teprve jej čtu. Přesto můžu směle a bez váhání epos umístit na třetí pozici. Mám tu několik vět k těm, kteří by si ho chtěli přečíst. Příběh Písně ledu a ohně je opravdu spletitý, a proto vám možná chvíli potrvá než se v něm zorientujete. To ale vidím jako jasný důkaz toho, že je vše precizně promyšlené a není to žádná patlanina. Martinova Hra o trůny se řadí na bronzovou příčku mého žebříčku!

# 2 Pán prstenů

Stříbro si u mě vybojoval Pán prstenů. Krásný, ale skutečně krásný příběh ze Středozemě je úžasný výtvor, jenž bude inspirovat spisovatele pořád.

Já sám s ním řeším téměř vše: Jsem nemocný – Pán prstenů, Mám zrovna těžké období – Pán prstenů,… Pán prstenů nikdy neomrzí. No, co dodat… Pane Tolkiene, děkuji, druhé místo je jen a jen vaše!

# 1 Harry Potter

A máme tu absolutního vítěze! Tramtadadá!!!

Myslím, že není třeba představovat. Koukněme se sami kam to ten brýlatý chlapec z přístěnku pod schody dotáhl! Jak by bylo lidstvo chudé bez J. K. Rowlingové a jejího Harryho. Čarodějný svět očaroval nás všechny. Všech sedm knížek jsem zhltl. Čtou se přímo úžasně a jsou psané s takovou lehkostí, že se tomu ani nedivím. První vydání prvního dílu, Kámen mudrců, už má dnes velkou hodnotu. A to můžeme být rádi, že se našlo nakladatelství, jenž tento zázrak vydalo.

Mimochodem, věděli jste, že celý první díl napadl Rowlingovou při cestě vlakem? Takže za Harryho Pottera vlastně dlužíme železnicím! Nevím jak vy, ale já si jdu koupit jízdenku na vlak, protože už jsem dnes na konci svých sil a potřebuji se trochu dočerpat! 😉

Souhlasíte s žebříčkem? Napište svůj názor do komentářů!

Mohlo by vás zajímat:

O autorovi

M.

M. je bloger zajímající se o historii a kulturu. Ze všeho nejraději si někam zaleze a čte si. Svůj volný čas však rád tráví také u seriálů a nepohrdne dobrým filmem.

Přidat komentář