Knihy

Desítka nejlepších fantasy knih podle redakce

Jedním z nejrozsáhlejších žánrů na knižním trhu je bezpochyby fantasy. Pokud bychom chtěli spočítat kolik fantasy knížek už existuje, nejspíš by nám vybuchla hlava! Mnoho z nich nikdo nezná, ale některé jsou naopak známé po celém světě! Sestavili jsme pro vás žebříček deseti nejlepších (respektive nejznámějších) z nich! Ale je to věc názoru.

10 – Twilight sága

Spisovatelce Stephenie Meyerové nemůžeme její úspěch odepřít. Najde se spoustu jejích fanoušků a právě proto se Twilight dostalo na desátou příčku. Série obsahuje čtyři knihy (díly): Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk. Určitě znáte i filmové zpracování, kde stejně jako v knize představuje hlavní roli dívka Bella. S prominutím vám tu nebudu popisovat její románek s upírem Edvardem, to by bylo asi zbytečné. Ale je to fantasy slaďárna pro každou romantickou duši.

9 – Podzemí

Roderick Gordon a Brian Williams představili 2007 svůj první díl šestidílné ságy Podzemí. Hlavní hrdina Will Burrows a jeho kamarád Chester se dostali do zcela nového světa. Světa, který je ukrytý v hlubinách samotné Země!

Originální a zajímavé fantasy knihy vychází už v 11 jazycích a to z nich dělá jedny z nejúspěšnějších. Rozhodně se tedy nenechte odradit tloušťkou některých dílů! Všemožné recenze však nám všem, co je ještě nemají za sebou, říkají jednu jedinou věc – KOUKEJ SI TO UŽ PŘEČÍST!

8 – Křišťály moci

Možná znáte, možná ne. My ale po dlouhém posuzování posoudili, že si tetralogie české spisovatelky Michaely Burdové zaslouží umístění. Knihy jsou vážně zajímavé. A nejen ty z Křišťálů moci! Burdová napsala i trilogii Poselství jednorožců, dilogii Syn pekel a Volání sirény. Z těchto všech jsou Kříšťály nejrozsáhlejší dílem a svými postavami a silným dějem se zařazují na osmou příčku!

7 – Dracula

Kdo by neznal upírskou legendu z Transylvánie. Autor Bram Stoker s ní zazářil už v roce 1897! Děsivý příběh je složen z útržků z novin a ze zvukových záznamů. Existuje na něj hned několik filmových zpracování. Dnes už je hrabě Dracula známější než ten, kdo jej vymyslel!

Nejspíše namítáte: „Dracula není fantasy, ale horor!!!“ Asi máte pravdu, ale podle nás je Drákula horor s fantastickými prvky!

6 – Letopisy Narnie

Sedmidílná mistrovská práce od C. S. Lewise obsazuje šesté místo. Až šesté, říkáte? Dal bych Narnii výše, ale zdá se mi, že si to zaslouží jiné knihy? Tahle fantasi je příjemná odpočinková pohádka. Čte se sama a snadno a rychle s ní odeženete natahující se pařáty nudy. Přesto zde možná chybí něco, co jinde i přebývá, trochu více akce. Možná je to tím, že je Narnie pro děti a ne pro dospělé. Každopádně série je to moc pěkná a jestliže jste jí ještě nepřečetli, tak to udělejte, co nejdříve!

5 – Odkaz dračích jezdců

Museli bych se na místě propadnout, kdybychom zapomněli na Christophera Paoliniho a jeho Eragona. Neznáme snad proslulejší příběh o dracích. Vskutku nádherné a obsáhlé dílo, které uspokojí snad každého správného fanouška fantasy literatury.

Paolini napsal první verzi Eragona už ve svých 15 letech. Ten se téměř ihned (v době vydání roku 2002) stal bestsellerem New York Times. Stejně úspěšné byly i následující díly: Eldest, Brisinger a závěrečný Inheritance, který u nás vyšel v březnu 2012. Eragon se Safirou tak za nás získávají pátou pozici!

4 – Percy Jackson

Bez Percyho by se tato hitparáda snad nemohla uskutečnit. Série Percy Jacksona a Bohové Olympu napsal americký spisovatel Rick Riordan. Čtení jeho knih shledáváme velmi poučným. Řecko-římská mytologie se prolíná s normálním životem a nenásilně nás učí staré báje. Najdou se ale i pasáže, které musíme brát s nadsázkou, ale to není příliš velká překážka. Tyto série vám všem vřele doporučujeme!

3 – Píseň ledu a ohně

Stále ještě rozepsaný fantasy epos od G. R. R. Martina, který uchvátil svět. Většina z nás se ke knihám dostala asi přes seriál. Přesto i proto jsme tenhle fantasy epos umístili na třetí pozici. Příběh Písně ledu a ohně je opravdu spletitý, a proto vám možná chvíli potrvá než se v něm zorientujete. To ale vidíme jako jasný důkaz toho, že je vše precizně promyšlené a není to žádná patlanina. Martinova Hra o trůny se řadí na bronzovou příčku našeho žebříčku! A to i proto, že i když seriál skončil jak skončil, knihy zatím neskončily.

2 – Pán prstenů

Stříbro si u nás vybojoval Pán prstenů. Krásný, ale skutečně krásný, příběh ze Středozemě je úžasný výtvor, jenž bude inspirovat pořád. Vyřešíte s ním každou nudu. Jste nemocní – Pán prstenů pomůže, máte zrovna těžké období – Pán prstenů. Pán prstenů snad nikdy neomrzí. No, co dodat… Pane Tolkiene, děkujeme!

1 – Harry Potter

A máme tu absolutního vítěze!

Asi není třeba představovat. Koukněme se sami kam to ten brýlatý chlapec z přístěnku pod schody dotáhl! Jak by bylo lidstvo chudé bez J. K. Rowlingové a jejího Harryho. Čarodějný svět očaroval nás všechny. Všechny knížky se čtou přímo úžasně a jsou psané s takovou lehkostí, že se tomu ani nedivíme. První vydání prvního dílu, Kámen mudrců, už má dnes velkou hodnotu. A to můžeme být rádi, že se vůbec našlo nakladatelství, jenž tento zázrak vydalo.

Mimochodem, věděli jste, že celý první díl napadl Rowlingovou při cestě vlakem? Takže za Harryho Pottera vlastně dlužíme železnicím! Tak co si koupit jízdenku na vlak, protože nás tam může napadnout něco co změní svět.


Zdroj foto: pixabay.com

Pokud vás knihy zajímají, co si přečíst něco o knihách na vlně erotiky? Nebo vážněji, motivační knihy.

O autorovi

Luboš Haranza

Přidat komentář