Tipy

Zimní dovolená s teenagery. Jak na ně?

dovolená na lyžích

Scénář mnohých českých rodin je velice podobný. Každý rok sbalí svou zimní výbavu a vyráží na hory. Dokud jsou děti malé, všechno má takové své kouzlo. Těm malým ke štěstí stačí sáňky a mrkev pro sněhuláka. Těžko někoho napadne, že za pár let místo nadšeného poskakování, nasadí děti pří zmínce o odjezdu na hory protažené obličeje. Jejich největší zájem pak směruje k tomu, jestli budete mít na pokoji Wi-Fi. Většina rodičů to považuje za tragédii, ale co se na to podívat jinak?

Je zcela přirozené, že zatímco vy se nemůžete dočkat offline režimu, bez všech výstřelků moderní doby, vaše ratolesti něco takového děsí. Není nutné přemýšlet o tom, proč to tak je, prostě to tak je. Tím, že použijete svůj nezlomný argument „dokud jsi pod mojí střechou, budeš poslouchat“ a zakážete tablet, notebook nebo přenosnou konzoli, ničeho nedosáhnete. Tedy ano, možná dosáhnete – ještě větší nechuti k vám, k dovolené s vámi, k horám… Nebudeme vám vnucovat, že máte své rebely nechat týden sedět v pokoji s nosem přilepeným střídavě k tabletu a telefonu, to rozhodně správné není. Ale co takhle přibalit kousek moderního světa technologií a zároveň tím podpořit chuť dětí (a nejen jich), trávit čas venku? Máme pro vás pár typů…

Neváhej a nahrávej

Pro někoho je zvýšený adrenalin v krvi formou nejvyšší zábavy. Často právě dospívající a mladí lidé mají pro odvážnější kousky na sjezdovce i mimo ni slabost. A co přinese „kaskadérům“ ještě více radosti? Když se o svoje výkony mohou podělit. K tomu slouží dnes již poměrně rozšířené akční outdoorové kamery. Jejich nabídka je opravdu široká, stejně jako cenová rozpětí. Pro začátečníky jistě postačí model, který disponuje dobrým poměrem cena versus výkon. Profíci pak mohou vybírat z opravdu vymazlených modelů, jako je například GoPro Hero 5.

go pro hero 5

Svými nahrávkami ve vysokém rozlišení se pak můžou odvážlivci chlubit nejen rodině a známým, ale díky možnosti sdílení také široké veřejnosti, a to je teprve pořádný odvaz. Myslíte, že ještě budete muset svého puberťáka přemlouvat, aby vyrazil na sjezdovku? Pochybujeme.

Bojovka

Někteří možná hory tak úplně nemusí, protože zkrátka zimním sportům neholdují tak, jako vy. Je pak pochopitelné, že zatímco vy vyrážíte hned po snídani na svah a vracíte se před večeří, dotyčný trpí. Možná ho dokonce přesvědčujete (nebo nutíte?), aby byl s vámi, protože přece nebude celý den zalezlý v posteli koukat na filmy. I tato situace může mít své řešení. Váš teenager je jistě online a tak ví (nebo může zjistit), kam vyrazit na největší řízek v okolí, kde potkat celebrity nebo že je kousek od vaší chaty skrytá vyhlídka, která svým objevitelům vyráží dech.

Už máte argumenty, že sám přece nebude bloudit někde po horách a že i když půjdete všichni, tak se můžete lehce ztratit? Promiňte, ale to už v jednadvacátém století žádné argumenty nejsou. Typujeme, že minimálně na poslední úsek své cesty na zimní dovolenou, zapínáte v autě navigaci. GPS už ale dávno nepatří jen do automobilů a nemusíte ani spoléhat na funkce smartphonů, jejichž baterie často nepřežije ani půlden. Vše řeší takzvané outdoorové navigace, které dovedou do cíle i ty, jejichž orientační smysl leží někde pod bodem mrazu. Zkusíte to?

Nekonečno vychytávek

Zábava na horách prostě není jen o lyžích, snowboardu a bobování. A pro ty mladší ještě bohužel není ani o svařáku a grogu. Ale najít způsob, jak si i přesto užít rodinnou dovolenou na horách, určitě jde. Možná nemáte rozpočet na to, abyste pořizovali výše zmíněné, nebo vám to přijde zbytečné… Nevadí. Připište si to třeba na seznam vánočních dárků, které můžete v budoucnu pořídit a přizpůsobte se svým možnostem.

Vyžití někteří najdou i s běžným foťákem, který určitě doma máte. Nezatracujte ani notebooky a tablety, díky kterým lze naplánovat výlety nebo zjistit, kdy vás čeká čerstvá sněhová nadílka. Nechte jeden nebo dva dny program na svých dětech, ať bude jakýkoliv, vždyť jde hlavně o to, užít si čas spolu.

Vzpomeňte si na to, jak bylo vám v tom „blbém“ věku, když vás rodiče k něčemu nutili a buďte více otevření novým možnostem. Může to být větší zábava, než myslíte!

Nepřehlédněte:

Přidat komentář