Móda Tipy

Jak správně pečovat o šperky

Také milujete krásné šperky a je vám úplně jedno, jestli jsou zlaté, stříbrné nebo je to jen obyčejná bižuterie? Hlavní je, že jich máte hodně a můžete je pravidelně střídat. Pořídit můžete cokoliv, ať už krásné prsteny, náušnice, náhrdelníky nebo třeba přívěsky, ale když o ně nebudete pečovat, dlouho vám nevydrží.

Také se vám stane, že si něco koupíte, pak to jakou dobu leží v šuplíku, vy si to po čase vezmete a hned se ten krásný kousek zničí? V případě bižuterie to není nic překvapivého. To ale neznamená, že tomu nemůžete zabránit.

Pokusíme se vám poradit, jak vlastně takovou bižuterii vhodně uchovávat, jak o ní správně pečovat a co dělat, aby vám vydržela v tom nejlepším stavu co nejdelší dobu. Není to nic těžkého, stačí si jen zapamatovat několik fíglů.

Voda šperkům nesvědčí

Šperky a voda, to opravdu nejde moc dohromady, proto byste neměli žádné své skvosty zbytečně vystavovat působení/účinkům vody. To znamená, že když se půjdete koupat do bazénu, moře nebo jen do vany či sprchy, vždy všechny šperky odložte třeba v ložnici nebo v obývacím pokoji, případně je rovnou uložte do šperkovnice. Nikdy je neukládejte na místech, kde je neustále vlhko, zejména pak v koupelně.

Krabičky na šperky

Pořádek musí být a to ve všem, bez ohledu na to, jestli jsou to šperky, sbírka DVD či oblíbených knih. Jestli nechcete mít všechno na jedné hromadě, potřebujete nastolit dokonalý řád. Tou nejlepší volbou jsou v tomto případě malé krabičky, do kterých umístíte jednotlivé druhy šperků.

Nejlepší je, když jich je více a vy si dáte do každé krabičky po jednom kusu či páru. To znamená, že v některých krabičkách budou náušnice, v dalších po jednom prstenu, a takhle to budete praktikovat se všemi šperky, co máte.

Krabičky si můžete koupit nebo klidně i vyrobit. Použít na to můžete silnější papír, kartony, látky či proutí. Materiál záleží na tom, co hodláte v dané krabičce skladovat. Jestli nechcete mít hromady malých krabiček, prohlédněte si šperkovnice a jednu vhodnou si vyberte.

Na šperky s kamínky buďte opatrní

Jestli vlastníte náramky a náhrdelníky, které jsou hojně zdobené štrasovými i pravými kamínky v mnoha velikostech, pak na ně musíte dávat velmi dobrý pozor. Jakýkoliv otřes během manipulace, může způsobit, že se jednotlivá sklíčka/kamínky uvolní a vypadnou ze své základny. Uložte je tak, aby nemohlo dojít k mechanickému poškození.

Šperky a dovolená u moře

Určitě se v létě chystáte na dovolenou k moři, stejně jako každý rok. Samozřejmě, že když už si budete brát nějaké hezké oblečení, ve kterém budete moci třeba na romantickou večeři, tak potřebujete i nějaké krásné šperky.

Jestli si mají svou krásu uchovat, pak je noste skutečně jen na večeři nebo třeba na nějakou společenskou událost, které se budete účastnit. Rozhodně si je neberte na pláž, kde je můžete ztratit a už vůbec v nich nechoďte do moře.

Přece jen slaná mořská voda by jim moc dobře neudělala a mohlo by dojít k jejich znehodnocení. Uložte si je v pokoji nebo požádejte personál o uschování v hotelovém sejfu, kde budou v bezpečí i proti případné krádeži.

Stojánek nebo organizér

Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Stojánky na šperky jsou velmi praktické, pojmou hodně kousků a navíc je můžete postavit kamkoliv vás napadne, takže máte své skvosty neustále pod kontrolou a můžete se jimi kochat.

Dobré je, že když si takový stojánek umístíte třeba na toaletní stolek se zrcadlem, můžete se hned podívat, který šperk se bude hodit k vašemu aktuálnímu outfitu, aby to ladilo, vypadalo to hezky a ještě elegantně.

Určitě to bude lepší, než kdybyste měli šperky naházené a pokaždé, když budete hledat pěkný prsten v případě dámy nebo třeba manžetové knoflíčky pro pány, přehrabovali celý šuplík a měli z toho jednu velkou nepřehlednou hromadu.

Závěsné organizéry jsou ideální volbou pro ty jedince, kteří ve své domácnosti bojují s každým místem a nemají žádný volný prostor, kam by mohli postavit stojánek či dokonce šperkovnici. Takový organizér se dá pověsit třeba na vnitřní stranu dveří u skříně, takže při oblékání hned můžete vybrat i šperky. Umístíte do nich nejen náušnice, prstýnky, náhrdelníky a ostatní, ale také třeba sluneční brýle nebo hodinky.

Nástěnka není jen pro vzkazy

Praktické organizéry či stojánky vás nudí a šperkovnici nemáte kam dát? Jestli máte doma starou dobrou korkovou nástěnku, využijte jí na šperky. Stačí do ní jen zapíchnout špendlíky a na každý zavěsit jeden určitý šperk, případně pár náušnic.

Nástěnku připevněte na zeď ložnice či obývacího pokoje jako obraz, pověste na ní šperky a budete mít nejen parádní vychytávku na uložení šperků, ale i pěknou dekoraci v podobě stále se měnícího obrazu podle toho, jaké šperky na něm budou viset.

Stříbrné šperky potřebují občas obnovit lesk

Přestože není dobré, když jsou šperky příliš často vystavovány působení vody, ale občas je to nezbytné. Zvlášť ve chvíli, kdy se vám zdají trochu moc zašlé. Údržba je potřeba a navíc to není nic složitého.

Bohatě vám stačí malá miska s vodou a trochu mycího prostředku. Pár kapek kápněte do teplé vody a ponořte do ní ty stříbrné kousky, které potřebují navrátit ztracený lesk. Nechte je ve vodě zhruba 30 – 40 minut. Po vyjmutí uvidíte, jak se zase znovu lesknou.


Zajímáte se i o další tipy? Podívejte se například, jak pěstovat citrusy v bytě či domě, jak pečovat o sedací soupravu, jak šetřit s myčkou nádobí nebo jak vybrat společenské a plesové šaty.

Zdroj foto: pixabay.com

Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bi%C5%BEuterie

Přidat komentář