Zdraví

9 tipů jak cvičit doma

jak cvičit doma

Také jste do nového roku vkročili s předsevzetím začít cvičit? Daří se vám to? Ať už vás k pohybu motivuje snaha zhubnout či touha po zdravějším životním stylu, rozhodně čtěte dál. Přinášíme vám 9 skvělých tipů, jak začít se cvičením doma.

Cvičení v posilovně s sebou kromě celé řady výhod přináší i pár úskalí. Ne každý má čas se 3x týdně vypravit do fitka a ne každý je připraven cvičit před zraky ostřílených sportovců. Fyzičku si však hravě zlepšíte i ve vašem obýváku.

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Z našich tipů si tak vyberou milovníci kardia i ti, kteří si tepovku zvyšují zvedáním činek. Že nemáte doma žádnou výbavu? Nevadí! Ukážeme vám, že můžete cvičit doma i bez posilovacích strojů, činek či rotopedu.

Cvičení s vlastní vahou

Abyste se dostali do formy, není nutné mít v obýváku posilovnu. Nadbytečná kila shodíte i bez posilovacích strojů či běžeckého pásu. Existuje celá řada cviků i celých cvičebních programů, při nichž cvičíte pouze s vahou vlastního těla.

Jóga

jóga doma
Jóga

Jóga se těší čím dál tím větší oblibě. Přesto se stále najde někdo, komu jóga cviky připadají jako nenáročné cvičení pro důchodce. Ačkoliv vám jóga nezvedne tepovku tak jako běhání či aerobik, rozhodně se nejedná o relaxační protahování. Jóga doma vám pomůže nejen rozhýbat ztuhlé svaly a klouby, ale pravidelným cvičením zpevníte své tělo, získáte větší flexibilitu i svalovou hmotu. A čím více svalů máte, tím více tuků spálíte.

Jógu můžete cvičit doma bez jakékoliv výbavy. Co vám však doporučujeme, je investice do podložky na jógu, která je dostatečně měkká, a zároveň zabraňuje uklouznutí. Pokud si jógu zamilujete, o čemž nepochybujeme, časem si můžete pořídit i další pomůcky, jako je jóga blok či válec na jógu.

Aerobik

aerobik doma
Aerobik

Chcete si dát pořádně do těla? Vyzkoušejte aerobik. Na Youtube i jiných sociálních sítích najdete celou řadu cvičebních programů, které vás provedou jednotlivými cviky. Aerobik je oblíbený především u žen, ale benefity může přinést i mužské části populace.

Aerobik je skvělý způsob, jak se dostat do kondice a spálit nějaké to kilo. Zároveň se jedná o rozmanitější cvičení než třeba běhání na pásu. Pokud rádi tancujete, vyzkoušejte taneční aerobik. Na aerobiku je parádní, že se obejdete bez cvičebních pomůcek. Cvičit můžete v obyčejných šortkách a volném triku. Jen si dejte pozor na vhodnou obuv. Nejvhodnější jsou boty na běhání či jiné lehké tenisky, které zajistí dostatečnou oporu.

Kalistenika

Posilování doma
Kalistenika

Patříte mezi ty, pro které je kardio učiněným utrpením? Abyste se dostali do formy či shodili nějaké to kilo, nemusíte se hodiny potit na rotopedu. Silový trénink vám pomůže nejen nabrat svalovou hmotu, ale také vám pořádně zvedne tepovku. Do posilování doma se můžete pustit i bez činek a závaží, pouze s váhu vlastního těla.

Programy na silový trénink s vlastní vahou najdete na všech sociálních sítích, včetně Youtube. Sedy-lehy, výpady i kliky můžete cvičit bez jakéhokoliv náčiní. Aby vás trénink víc bavil, nasaďte si bezdrátová sluchátka a nechte se motivovat vaší oblíbenou hudbou. Zapomínat byste neměli ani na pitný režim, proto zvažte koupi praktické sportovní láhve na vodu.

Kardio cvičení

Většina trenérů i specialistů na hubnutí vám poví, že bez kardia to prostě nejde. Kardio cvičení doma je skvělé nejen na hubnutí, ale také na zlepšení kondice a celkového zdravotního stavu. Příznivcům kardia cvičení přinášíme 3 skvělé tipy, jak se doma ještě více zapotit.

Běžecký trenažér

Pás na běhání
Běžecký trenažér

O běhání se říká, že je návykové. Pakliže i vy jste našli v této aktivitě zalíbení, možná si lámete hlavu, jak vyřešit zimní sezónu. Ačkoliv se najdou nadšenci, kteří venku běhají při jakémkoliv počasí, běhání v mínus 10 rozhodně není pro každého. Běhání na páse je v tomto případě vítanou alternativou.

Pokud vám to prostorové možnosti vašeho domova umožní, zvažte koupi běžeckého trenažéru. Tato pomůcka sice nepatří mezi ty nejlevnější, ale milovníkům běhání se rozhodně vyplatí. K dostání jsou navíc i varianty, které snadno složíte, a nebudou vám doma zabírat tolik prostoru.

Orbitrek

orbitrek stroj
Eliptický trenažér

Často se traduje, že běhání je tím nejúčinnějším cvičením. Ne pro každého je však běh vhodný. Běhání na pásu i silnici zatěžuje klouby, zejména ty kolenní. Pokud máte s koleny problém či jen nemůžete běhání přijít na chuť, vsaďte na orbitrek.

Orbitrek neboli eliptický trenažér simuluje běh, aniž by zatěžoval klouby. Díky ručním madlům při cvičení zapojíte nejen nohy, ale také ruce. Stejně jako u běžeckého pásu či rotopedu i orbitrek umožňuje nastavení různé obtížnosti, a je tak vhodný pro pokročilé i úplné začátečníky.

Veslovací trenažér

veslování doma
Veslovací trenažér

Veslařský trenažér se sice nemůže pochlubit takovou oblibou jako běžecké pásy či rotopedy, přesto se jedná o perfektní cvičící stroj. A rozhodně neplatí, že veslovací trenažér je určený pouze pro profesionální veslaře.

Narozdíl od pásu na běhání či orbitreku, veslovací trenažér kombinuje silový trénink s kardiem. Při cvičení navíc posilujete jak horní tak spodní polovina těla. Při veslování trénujete i zádové svalstvo, což vám může pomoci v případě, že vás trápí bolesti zad. Veslovací trenažéry jsou navíc poměrně skladné, takže se hodí i do menších bytů.

Silový trénink

Ačkoliv má kardio rozhodně své benefity, tepová frekvence na maximum a stříkající pot rozhodně není pro každého. Pokud i vy dáváte přednost silovému tréninku před dynamickým kardiem, nechte se inspirovat našimi tipy na výbavu domácí posilovny.

Činky

jednoruční činky
Jednoruční činky

Chcete se pustit do silového tréninku? Pak začnete tím, že si pořídíte kvalitní jednoruční činky. Sáhnout můžete pro pryžových variantách, které jsou cenově dostupnější. Anebo si rovnou pořiďte nakládací činky. Výhodou takzvaných nakladaček je, že postupem času můžete přidávat další závaží, a zvýšit tak náročnost cvičení.

Kromě klasických jednoručních činek můžete vyzkoušet i kettlebell. Jedná se o unikátní pomůcku na posilování, která vám díky svému neobvyklému tvaru otevře dveře k novým cvikům. Kettlebelly jsou ideální jak pro silový, tak i kardio trénink. Na kettlebell cviky se můžete podívat na YouTube či sociálních sítích.

Guma na cvičení

posilovací pás
Expander

Posilovací či odporová guma je perfektním pomocníkem pro silový trénink. Skvěle se hodí jak pro rozcvičku či závěrečné protažení, ale své uplatnění najde i při samotném tréninku. Guma na cvičení v jistých případech funguje i jako náhrada posilovacích strojů.

Velké oblibě se těší zejména u žen, které se soustředí na posilování nohou a zadečku. S pomocí odporové gumy snadno zvýšíte náročnost vybraných cviků. Posilovací guma se hodí jak pro dřepy či mosty ale s expanderem můžete vyzkoušet i třeba oslí výpony.

Posilovací lavice

Posilovací lavice na doma
Posilovací lavice

Jen málokomu se domů vejde celá posilovna. Pokud doma máte místo pouze na jeden cvičící stroj, doporučujeme vám zvážit posilovací lavici. Jedná se o relativně skladnou pomůcku, která je však neuvěřitelně multifunkční a nabízí celou řadu možností.

Lavice na cvičení je skvělým pomocníkem pro trénink horní i spodní poloviny těla. Většina modelů je navíc výškově nastavitelná a některé lavice je možné taktéž naklápět. Náročnějším sportovcům se jistě zalíbí posilovací lavice s kladkou či olympijskou osou. Nebo rovnou vsaďte na posilovací věž.

Další skvělé tipy, jak se udržet v kondici najdete v našem článku Jak dodržet předsevzetí u hubnutí? Tak už žádné výmluvy a s chutí do toho!

Přidat komentář