Zdraví

6 tipů na jarní detox

detoxikace organismu

Přestože, do detoxikace organismu se můžete pustit kdykoliv, jaro se zdát být tím nejlepším obdobím. Zahrádky a pole nabízejí spoustu čerstvé zeleniny i ovoce a jarní sluníčko přímo láká k pobytu na svěžím vzduchu.

Detox organismu není jen o listovém salátu a vodě. Nemusíte se trápit hlady, abyste své tělo zbavili škodlivin a posílili imunitu. V následujícím článku vám přinášíme 6 skvělých tipů pro domácí detoxikaci organismu.

Ovoce a zelenina

smoothie mixer
Jahodové smoothie

Jedním ze základních pilířů očisty je konzumace ovoce a zeleniny. Z čerstvé a křupavé zeleniny si poměrně snadno připravíte lahodný a lehký salát, který poslouží jako večeře či příloha k obědu. Detox a zdravá výživa však neznamená, že musíte trávit hodiny přípravou hodnotných jídel.

Pro očistu organismu se skvěle hodí ovocné šťávy a smoothie. Vynikající snídani či svačinu si připravíte během pár minut pomocí mixéru na smoothie. Díky praktické láhvi na smoothie můžete posnídat i cestou do práce. Za vyzkoušení rozhodně stojí i zeleninové smoothie. Na internetu najdete celou řadu smoothie receptů z vody i mléka.

Vláknina

potraviny bohaté na bílkoviny
Potraviny bohaté na vlákninu

Při detoxu těla hraje zásadní roli nejen příjem vitamínů, ale zapomenout nesmíme ani na vlákninu. Ta je totiž nesmírně důležitá pro správnou funkci trávicího ústrojí. Vláknina z potravin pomůže nejen s vyprazdňováním, ale účinně také vyčistí střeva a trávicí trakt.

A v čem je vláknina? Kromě pečiva, které se pro detoxikaci organismu příliš nehodí, najdete vlákninu také v ovoci, zelenině, musli či luštěninách. Jako zdroj vlákniny s takřka zázračnými účinky poslouží také psyllium. Rozdrcená semena Jitrocele Indického mají extra nízký kalorický index a neobsahují takřka žádné sacharidy, proto je psyllium vhodné i při keto dietách.

Super greens

super greens
Super greens

Už jste slyšeli o supergreens? Tyto zelené superpotraviny se těší čím dál tím větší oblibě. Jedná se o potraviny a extrakty s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Super greens jsou dostupné v podobně kapslí či rozpustného prášku, jež se skvěle hodí pro přípravu zdravých smoothie.

Mezi nejznámější zelené potraviny patří zelený ječmen s antioxidačními účinky. Pro podporu imunitního systému je ideální také spirulina, mezi jejíž další účinky patří také vyrovnávání hladiny cukru v krvi. Skvělým antioxidantem je i chlorella, která kromě toho podporuje také činnost srdce a snižuje cholesterol.

Antioxidanty

aloe vera účinky
Aloe vera

Nejrychlejší cesta k detoxikaci organismu vede přes všemocné antioxidanty. Tyto účinné látky pomáhají pročistit tělo od škodlivin i toxinů. Mezi nejznámější antioxidanty patří oblíbené Aloe vera. Účinky této slavné rostlinky jsou opravdu bohaté. Působí blahodárně nejen na pleť a pokožku, ale napomáhá trávení i správné srdeční činnosti. Pěstování je poměrně snadné, a tak se do něj můžou pustit i méně zkušení zahradníci.

Pokud nechcete užívat doplňky stravy, vyzkoušejte bylinné čaje. Síla přírody ukrytá v bylinkách vám pomůže nejen efektivně pročistit tělo, ale vybrané byliny mají také blahodárný vliv na správné fungování organismu. Bylinkové čaje neobsahují žádnou chemii, jsou cenově dostupné a povětšinou je můžete užívat i dlouhodobě.

Očista jater

kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá

Při jarním detoxu nezapomeňte ani na očistu jater. Játra usilovně zbavují vaše tělo škodlivých látek, a proto je třeba jim čas od času dopřát zvýšenou péči. Pro detox jater je ideální Ostropestřec. Účinky této bylinky s bodlinkatými listy jsou takřka zázračné, neboť opravdu efektivně regeneruje játra. Ostropestřec mariánský můžete užívat nejen v tabletách, ale k dostání je i v podobě kapek či surové sypané podobě.

Mezi bylinky na pročištění organismu patří například Kopřiva. Čaj z této ne příliš oblíbené žahavky účinně snižuje hladinu cukru v krvi, vyrovnává krevní tlak a zlepšuje činnost jater. Kopřiva dvoudomá, jakožto antioxidant, očišťuje tělo od škodlivin i toxinů. Ale pozor, kopřivu byste neměli užívat dlouhodobě.

Pitný režim

láhev na pití
Skleněná láhev na vodu

Aby detoxikace organismu splnila svůj účel, nesmíme zapomínat na pitný režim. Pokud patříte mezi ty, kteří si na pití během dne takřka nevzpomenou, je nejvyšší čas zjednat nápravu. Dostatečný příjem tekutin je totiž zásadní nejen při detoxu. Nejlepší, co pro své tělo můžete udělat, je pít čistou vodu.

S dodržením pitného režimu mám může pomoct nejen praktická mobilní aplikace, která vám připomene, že je čas se napít. K pití vás může motivovat třeba i stylová láhev na pití. Láhev na vodu seženete v odolné plastové podobě, ale skvělým řešením je třeba i skleněná láhev na vodu. Voda z kohoutku vám příliš nechutná? Vyzkoušejte filtrační konvici, která z vody odstraní zápach i případné škodliviny.

Objevte sílu přírody a naučte se sbírat bylinky jako babka kořenářka. Praktické typy a návody najdete v našem článku věnovaném kouzelným bylinkám.

Přidat komentář