Ruch, zahlcení a nadbytek všeho možného. To charakterizuje dnešní rychlou a uspěchanou dobu. Takové prostředí však mnohým lidem nevyhovuje a někteří se takovému životnímu stylu rozhodli dát stopku. Alespoň tedy u sebe doma a obrátili se k jednoduššímu způsobu života. Přesně takový je totiž minimalismus a minimalistické bydlení.
Minimalismus je ještě více než styl bydlení. Je to filozofie, která klade důraz na odstranění zbytečností z lidského života a zaměření se na to, co je skutečně podstatné. V tomto článku však myšlenku minimalismu vztáhneme právě k bydlení a interiérovému designu. Jak přinést do domova harmonii a jednoduchost? Připravte se na notnou dávku inspirace.
Minimalismus není jen o tom, čeho všeho je třeba se zbavit, ale spíš o tom, co si v životě ponechat: klid, vyváženost a pohodu. To, co možná tak zběsile hledáte všude možně po světě, jen to přes hromady věcí už najít ani nemůžete.
Minimalismus: méně je více
Minimalismus klade důraz na jednoduchost. V interiéru to znamená především čisté linie, omezenou paletu barev a minimum dekorativních prvků. Rozhodně však nemusí znamenat nudu a plytkost.
Minimalismus se začal objevovat už v 60. letech, hlavně v New Yorku, kdy někteří umělci začali vytvářet velmi jednoduchá umělecká díla. Takovými umělci byli například Donald Judd nebo Frank Stella. Jen o 10 až 20 let později se začal tento styl dostávat do architektury společně s mottem “méně je více”.
Velké popularity minimalismus nabývá od 90. let a dodnes se těší oblibě. Na jakých hlavních myšlenkách minimalismus stojí? Na co myslet, pokud si v tomto stylu budete chtít zařídit skromné bydlení i vy?
Omezení zbytečností
Vzhledem k tomu, že minimalismus vznikl jako reakce na konzumní společnost, omezení zbytečností v domácnostech je jeden z hlavních pilířů, na kterých minimalismus staví. Pokud chcete dosáhnout klidného a jednoduššího života, dle filozofie minimalismu to bez odstranění nadbytečných věcí v domácnosti nepůjde.
Je třeba se naučit zaměřit vždy na to podstatné a skutečně důležité. Jen tak se člověk naučí soustředit na hodnoty a vztahy, které mají pro nás jako jedince skutečně smysl a přináší nám radost a sebenaplnění.
Zároveň toto omezení zbytečností vede k osvobození od posedlosti majetkem. Už zkrátka nebudete hromadit věci, hamty, hamty. Ale začnete se soustředit na to, co skutečně potřebujete.
Radost z jednoduchosti
Jednoduchost. I tak by se dal jedním slovem stručně a jasně minimalismus vystihnout. Pokud byste měli mít jedno slovo na paměti při zařizování domova v minimalistickém duchu, toto je přesně ono.
Právě jednoduchý design umožňuje našim smyslům hledat krásu a klid kolem nás. Jednoduchost by vám tak měla přinést radost do vašeho života. Ovšem nutno podotknout, že za roky, kdy minimalismus dostává tolik prostoru na poli interiérového designu, někteří ho hodnotí jako chladný a neosobní, právě kvůli jeho jednoduchosti.
Zároveň minimalismus klade důraz na funkčnost a efektivní využití všech věcí v domě – vše má zkrátka svůj účel k použití a i mnohé dekorace mají nějakou možnost být využity a posloužit.
Kvalita nad kvantitu
Klíčovou myšlenkou minimalismu je také heslo kvalita je více než kvantita. Pokud si v domácnosti necháte jen pár věcí, měli byste mít jistotu, že se nejedná o nekvalitní a levné věci, které budete muset za pár let, měsíců nebo dokonce týdnů obměnit.
Tuto myšlenku zarytí minimalisté z bydlení přenáší i do svého každodenního života. Vytváří si kvalitní minimalistický šatník, vyhledávají na internetu pouze kvalitní a smysluplné informace, než aby se zaplavovali zbytečnými daty. Vytváří jen pár, kvalitních a smysluplných vztahů s lidmi. Svůj čas věnují jen kvalitním aktivitám, které jim dělají radost a podobně.
Ekonomická odpovědnost
Minimalismus je ekonomicky odpovědný styl. O tom svědčí už některé výše zmíněné myšlenky, jako upřednostnění kvality před kvantitou. Z filozofického hlediska je pro minimalisty důležité také omezit nadbytečné nákupy a konzumaci všeho, čímž snižují svou ekonomickou stopu každým dnem.
Tím, že budete mít méně věcí, snižují se tak náklady na energii při výrobě, balení, distribuci. Kdyby každý trochu omezil plýtvání vším, bylo by na planetě hned o něco lépe. Náklady na život minimalistů bývají obecně nižší. Své věci často recyklují nebo darují.
Výhody minimalismu v domácnosti
Minimalismus přináší řadu výhod, pro které se vyplatí zvážit začít žít v jeho duchu. Může jít například o :
- Klidnější a pohodlnější prostředí vzniklé v důsledku odstranění nepotřebných, nadbytečných věcí.
- Méně věcí znamená méně starostí s úklidem a údržbou domácnosti v čistotě.
- Minimalismus může pomoci odbourávat stres.
- Díky minimalismu se naučíte lepší organizovanosti v domácnosti.
- Minimalisté často uvádí, že díky úspoře času na uklízení a péči o domácnost mají více času na sebe a svoje oblíbené aktivity.
- Díky minimalistickému bydlení můžete kromě času uspořit také nějakou tu korunu navíc tím, že minimalizujete nákupy a investice do zbytečností.
- Ten, kdo není tolik vázán na svůj majetek, dokáže lépe a rychleji reagovat na změny v životě. Například takové stěhování do zahraničí? Není problém. Těch pár věcí zabalíte a převezete jedna dvě.
- Minimalismus je v souladu s péčí o životní prostředí.
Nevýhody minimalismu v domácnosti
Aby vše nebylo tak zahlcené sluncem, i minimalismus má své nevýhody. Za roky, kdy se těší velké oblibě našel i své odpůrce, kteří rozhodně našli chyby, které je možné kritizovat. Na jaké nevýhody minimalismus naráží?
- Sterilní, neosobní a bez charakteru: i tak někteří odpůrci komentují minimalistické bydlení. Někdy může být doopravdy těžké dostat do interiéru poněkud prázdného dostatek tepla domova a osobitého kouzla, který o vás a vaší osobnosti něco vypovídá.
- Prázdný prostor vyvolává spíše pocit nepohodlí: můžete se to stát i vám. Odstraníte všechny polštářky, sošky, vázičky a další dekorace a najednou vám domov bude připadat příliš prázdný, nepohodlný. V domácnosti byste se však měli cítit především dobře. Pokud tomu tak není, změňte to. Minimalistické bydlení zkrátka není vhodné pro všechny.
- Filozofie, která naráží na realitu: je pravdou, že minimalistická bydlení vypadají jako z časopisu. Určitě je skvělé přenášet některé myšlenky do svého domova, ale pokud žijete v domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, v reálném světě často narazíte na to, že udržet domácnost s minimem věcí a naklizenou je až nadliský výkon.
Co se týče nevýhod, ještě jednou bychom rádi zmínili, že tento styl, stejně jako každý jiný, není pro každého. Neexistuje žádný univerzální návod na to, jak žít, jak si co nejlépe domácnost zařídit. Každý žije a bydlí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Každého inspirují jiné styly a jiné prvky interiérového designu, každý člověk má jiné preference.
Pro některé lidi je například velmi náročné zbavit se věcí nebo zásadně změnit svůj životní styl a vlastnit jen pár kousků oblečení. Proces přechodu k minimalistickému bydlení může být proces, který bude vyžadovat váš čas a úsilí a skutečně se může také stát, že zjistíte, že minimalismus není pro vás. Neberte to však jako selhání.
Jak začít s minimalismem? Tipy a inspirace jsou tu
Pokud jste se rozhodli začít žít minimalisticky. Pojďte se společně s námi podívat na užitečné tipy, rady a inspirace, jak s minimalismem u sebe doma začít. Začít může být opravdu osvobozující a zároveň obohacující, i když se paradoxně spousty věcí spíše zbavíte.
Udělejte si jasno ve svých hodnotách
I když své hodnoty budete jistě objevovat i v průběhu cesty k minimalismu, je dobré už na začátku životní změny přemýšlet o tom, co je pro vás v životě skutečně důležité. Pro každého to může být něco úplně jiného, každý člověk chce směřovat svou energii do jiné oblasti.
Pokud máte jasno ve svých hodnotách alespoň orientačně už na začátku, bude se vám postupovat snadněji. Můžete totiž záměrně uzpůsobit své minimalistické bydlení tak, aby odráželo váš život, vaše naplnění, vaši osobnost.
Pusťte se do čistky vašeho stávajícího domova
Pusťte se do čistky vašeho stávajícího domova. Jak však dokázat zbavit se všech těch věcí, které naplnily váš domov? Pokud patříte mezi milovníky sbírání věcí a poličky zaplněné dekoracemi a lapači prachu vám nevadí, předem upozorňujeme, že možná tento styl nemusí být to pravé pro vás. Pokud vás však myšlenka byť jen trochu minimalistického bydlení zaujala, pokračujte ve čtení.
Doporučujeme projít vám každý pokoj a najít věci, které vám nepřináší radost nebo je nevyužíváte. Takové věci můžete darovat, recyklovat nebo prodat. Začít můžete například dekoracemi. V každé místnosti byste měli ponechat jen pár klíčových prvků, které dodají místu osobitý vzhled. Všechno ostatní může jít o dům dál.
Další tip, který vám může v likvidaci nadbytečného množství pomoci, je barevné schéma, které by mělo být co nejvíce jednoduché. Určete například jen tři k sobě ladící barvy a držte se jich při třídění věcí ve svém domově zuby nehty.
Zároveň doporučujeme i něco pořídit, zejména praktické organizéry na věci a nové úložné prostory, které vám pomohou najít pro spoustu věcí nové, stálé místo a udělat pořádek v tom, co si rozhodnete ponechat. Organizace je totiž opravdu důležitá. Nejen, že se tím opticky sníží množství věcí ve vašem domě, ale usnadní se také váš úklid.
Tip: Víte, jak co nejjednodušeji udržovat domácnost čistou a s minimem uklízení?
Začněte v jedné místnosti
Žít minimalisticky není lehké. Nejen z hlediska vyčištění celého domu od zbytečností, ale i z hlediska udržování tohoto stavu. Zpočátku na sebe nebuďte příliš přísní a začněte třeba jen jednou místností nebo dokonce jednou konkrétní oblastí, kterou se rozhodnete udržovat minimalistickou. Může jít o váš šatník nebo třeba pracovní stůl.
Pořiďte minimalistický a multifunkční nábytek
Pokud dokážete vybrat minimalistický a multifunkční nábytek, jste na skvělé cestě, jak optimalizovat prostor a zároveň uchovat v prostoru jednoduchý design. Takových kousků nábytku je na trhu dnes velká spousta, takže rozhodně budete mít z čeho vybírat. Jako příklad uvádíme:
- Rozkládací postele, které mohou sloužit jako pohodlná sedačka přes den a v noci se přemění na pohodlnou postel. To je skvělé zejména v malých bytech, kde zároveň bojujete s nedostatkem místa.
- Skvělou možností, jak můžete ušetřit místo v domácnosti jsou také zasouvací dveře do pouzdra.
- Sklopné stoly či stolní desky, které přes den v kuchyni nebo jídelně nemusí zabrat prakticky žádné místo. Rozloží se pouze ve chvílích, kdy se má stolovat.
- Pohovka s úložným prostorem, která umožní uložit polštáře, deky nebo i jiné předměty
- Stoly s úložným prostorem pro praktické ukládání dokumentů nebo pracovních potřeb. Ve stejném provedení se dnes vyrábí i kosmetické stolky.
Zaměřte se na barvy
Výběr barev je pro minimalistické bydlení klíčový. Které barvy jsou nejčastěji spojovány s minimalismem? Především:
- Bílá: barva čistoty, která odráží světlo a otevírá prostor. Použita může být na stěnách, doplňcích i nábytku.
- Šedá: neutrální barva, která dodává prostoru sofistikovaný vzhled. V kombinaci s bílou nebo černou vytváří kontrast a umožňuje vyniknout prvkům i v jednoduchém designu.
- Černá: dramatický prvek v minimalistickém bydlení. Často se používá jako akcent, doplněk, jehož úkolem je zvýraznit. Černé mohou být rámy obrazů, některé kusy nábytku nebo doplňky.
- Přírodní odstíny hnědé: přináší do prostoru útulno a teplo domova. Tyto barvy dobře fungují i s dalšími přírodními materiály, jako je dřevo nebo kámen.
- Modrá: světlé odstíny modré barvy podporují klidnou atmosféru ve vašem bydlení. Mohou přinést nádech svěžesti.
- Zelená: jemné odstíny zelené jsou také inspirací z přírody, které přispívají k harmonii. Zelenou barvu do prostoru nejlépe dostanete prostřednictvím květin nebo zelených doplňků.
- Metalické odstíny: stříbro, zlato nebo měděná barva mohou do prostoru přinést prvek luxusu. Nejčastěji jsou tyto barvy součástí dekorativních prvků, jako jsou svícny, lampy nebo rámy obrazů.
Omezte dekorativní prvky
Jak již bylo několikrát řečeno, minimalismus zdůrazňuje jednoduchost a funkčnost. Dekorativní prvky musí ve velké míře pryč. Jak ale omezit dekorace a dosáhnout estetična v prostoru?
- Místo záplavy obrazů si vyberte jen pár kousků, které dobře zapadnou do prostoru.
- Když se vám podaří omezit množství vzorů a textur, povrchy budou působit čistěji. Potom si můžete dovolit přidat i nějaký ten doplněk navíc.
- Doplňky, které do interiéru vybíráte by měly mít pro vás osobní hodnotu, význam. Ty, které jsou jen zdobné, by měly jít pryč.
I když je filozofie minimalismu spojena s omezování nadbytečných prvků, existují doplňky, které mohou přispět k estetice v minimalistickém prostoru a jsou povoleny. Které to jsou?
Například kvalitní osvětlení. Designové lampy nebo závěsná světla se mohou stát vkusným a funkčním doplňkem zároveň. Podobně je tomu v případě kvalitního textilu. Hebké deky a polštáře určitě i v minimalistickém domově naleznou své místo.
Zelenou mají také rostliny, živý prvek, který přináší krásu do interiéru. Pořídit si můžete také elegantní hodiny, designové knihy, kvalitní vázy, sklenice, zrcadla a další.
Minimalismus v každém koutě vašeho domova
Na následujících řádcích jsme se rozhodli přinést vám krátký popis toho, jak minimalismus může vypadat v každé místnosti vašeho domova. To vás může k určitým změnám inspirovat.
Minimalistická kuchyně
Minimalistická kuchyně: jednoduchý a čistý design, důraz na funkčnost a efektivní vaření. Tak vypadá minimalismus v praxi. Při zařizování minimalistické kuchyně se zaměřte na kvalitní vybavení a jednoduché linie.
Při zařizování se vyhněte divokým vzorům a promyšleným detailům. Minimalistické kuchyně jsou laděny do neutrálních barev, jako je bílá, šedá nebo béžová a nejčastěji se kombinují se světlými odstíny dřeva, což vytváří harmonický vzhled.
Skříňky, kuchyňské regály a police obvykle nepotřebují žádné úchytky a zapomenout můžete také na dekorace. Zbytečné a rušivé mohou být i takové drobnosti jako lednice plná magnetů, pohledů a fotografií. V minimalistické kuchyni by zkrátka neměla být nouze o prázdné plochy.
Nebojte se investovat do kvalitního kuchyňského vybavení. I to však vybírejte z rozmyslem. Rozhodně nemusíte vlastnit všechny moderní spotřebiče, které dnešní obchodní řetězce nabízí. Většina z nich potom akorát tak zabírá místo a práší se na ně.
Při zařizování minimalistické kuchyně myslete na jednoduché a funkční ukládání věcí. Přemýšlejte nad tím, jak uspořádat šuplíky, kam umístit držáky, stojany a jestli se nehodí pořídit úložné boxy.
Minimalistický obývací pokoj
Vytvořit minimalistický obývací pokoj bývá náročné. Pro mnoho lidí je totiž symbolem obývacího pokoje právě velké množství dekorací a dalších věcí, které vytváří oné teplo domova.
I tady však platí jednoduché zásady: omezit množství nejen dekorací, ale také nábytku. Vybírat kousky jednoduché a funkční.
Důležitá jsou také jednoduchá světla. V minimalistickém světě je důležité i přirozené světlo, takže nezapomínejte ani na velká prosklená okna.
Vzdávat se nemusíte ani textilií, dek a polštářů. Jen dbejte na jednoduchost a vyhněte se vzorům. I v obývacím pokoji vsaďte na decentní a světlé barvy.
Minimalistická ložnice
Každá ložnice by měla být symbolem klidu, odpočinku a spánku. Proto jsou minimalistické ložnice velmi oblíbené. Při zařizování využijte síly neutrálních barev, případně sáhněte po jemných pastelových odstínech.
Nábytek by měl být také jednoduchý a v omezeném množství. Velmi oblíbené je také podlahové topení, které plní svou funkci, krásně hřeje od nohou a v místnosti nezabírá žádné místo. Zvažte také využití úložného prostoru pod postelí nebo za zrcadly.
Vyplatí se investovat do kvalitního ložního prádla a osvětlení.
Minimalistická koupelna
Jak dosáhnout minimalistického prostředí v koupelně? Minimalistická koupelna by měla poskytovat jednoduchý, přesto elegantní prostor pro vaši každodenní péči o sebe sama.
Vybírejte kvalitní a jednoduché materiály pro dlažbu, sprchový kout, umyvadlo i další povrchy. Důležitá je čistota a hladký povrch.
I veškerý další nábytek v koupelně by měl být co nejvíce jednoduchý a funkční. Abyste mohli snadněji udržovat plochy v koupelně bez zbytečností, budete v koupelně potřebovat velké množství úložných prostorů. Otevřené prostory v tomto případě nejsou příliš dobrý nápad.
Minimalistická chodba
Chodba je to první, co vidíte ve chvíli, kdy vstoupíte do domu. Nejen vy, ale i vaši hosté. Je to první dojem, který z vašeho domova v lidech zůstává. Jak vytvořit minimalistickou chodbu?
Opět používejte neutrální barvy, jako je bílá, šedá, béžová nebo jiné světlé, jemné odstíny barev, které přispívají k dojmu čistoty a opticky zvětšují prostor, který je v českých chodbách obvykle dost malý. Opticky vám mohou pomoci zvětšit prostor i dostatečně velká zrcadla.
Nábytek vybírejte jednoduchý. Navíc by ho v chodbě nemělo být moc, úplně si vystačíte s obyčejnou komodou a botníkem. Zároveň se ale snažte minimalizovat množství věcí na viditelných plochách. Rozhodně je lepší schovat všechny bundy a boty do skříně, než je nechat volně povalovat v prostoru chodby.
Pasti minimalismu: na co si dát pozor?
I když je minimalismus osvobozující a má rozhodně svůj přínos, existují pasti, do kterých byste mohli rychle spadnout. Na co si dát tedy v minimalismu obzvlášť pozor?
Bez přemýšlení
Někdy se stává, že lidé v myšlence minimalismu méně je více začnou bezmyšlenkovitě vyhazovat všechny věci, aniž by nad tím dostatečně přemýšleli. Nedělejte však unáhlená rozhodnutí, rozhodně nemusíte vyhodit vše, co vlastníte. Vše je potřeba dělat s rozmyslem.
Otrok minimalismu
Jako jednu z výhod minimalismu jsme zmiňovali zmírnění stresu. Existují ale i lidé, kteří jdou z extrému do extrému a v jejich perfekcionistické povaze se z nich mohou stát otroci minimalismu.
Pokud se stane, že pro vás minimalismus bude meta, které musíte za každou cenu dosáhnout v každé minutě svého života, může minimalismus vést ke stejnému stresu jako žití v chaosu. Na účet si ještě možná připíšete pocity neúspěchu a selhání.
Porovnávání se
Jedna důležitá věc: minimalistické interiéry, které vidíte na stránkách časopisů nebo vystavené v obchodech nejsou realita. V těchto interiérech nikdo nežije, proto mohou vypadat tak, jak vypadají.
Porovnávat byste svůj dům neměli s těmito dokonale naklizenými modely domácností. Zároveň se neporovnávejte ani s jinými lidmi, kteří žijí podobně, jako vy. Možná před vaší návštěvou celý den uklízeli. Každý má navíc své potřeby a svou životní cestu.
Vyhnání radosti a pohodlí z domova
V rámci úpravy interiéru a třídění věcí si lidé často odepřou i radost a pohodlí. To je velká chyba. I minimalistické bydlení může být útulné. Váš přístup k minimalistickému bydlení i životu by neměl být extrémní, naopak co nejvíce rovnovážný a střízlivý.
Závěrem: inspirativní lidé
Závěrem tohoto článku bychom vám rádi přinesli ještě trochu inspirace. Existuje totiž mnoho inspirativních lidí, kteří dokázali minimalismus dostat do svého bydlení a každodenního života. Možná, že se od nich něco nového přiučíte:
- Marie Kondo: Japonka, která je známá svým minimalistickým přístupem k bydlení i uklízení. Klade důraz na pečlivé uspořádání věcí a tvrdí, že každý předmět v domácnosti by měl člověku přinášet radost.
- The Minimalist: Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus prosluli svým dokumentem Minimalism, který rozhodně stojí za shlédnutí. Jejich domácnosti jsou jednoduché s důrazem na kvalitní věci.
- John Pawson: britský architekt a designér, jehož práce stojí za vidění. Proslul svým minimalistickým stylem, který reflektuje právě jednoduché linie, prázdné prostory a hru se světlem.
- Tadao Ando: japonský architekt, který se zamiloval do minimalismu a kombinuje ho s přírodními materiály.
- Ellen DeGeneres: americká herečka, která je známá minimalistickým životním stylem.
- Dieter Rams: německý designér, který taktéž pracuje zejména v duchu minimalismu a jehož práce je založená na jednoduchosti a funkčnosti.
Věříme, že vám tento článek přinesl špetku inspirace a přivedl k zamyšlení nad vlastním možná i minimalistickém bydlení.
Článek připravila: Alena Mrvíková, obsahový špecialista z PoctiveSEO