Teplé počasí přímo svádí k pobytu venku. Proč se potit ve fitku, když skvěle zacvičit si můžete i venku na čerstvém vzduchu? Venkovní sporty nejsou jen o honění se za balónem či sjíždění kopců. V našem novém článku vám přinášíme užitečné tipy, jak začít se cvičením venku.
Cvičení venku má celou řadu benefitů. Díky čerstvému vzduchu, kterého je venku narozdíl od zapoceného fitka opravdu dost, se vám bude při tréninku mnohem lépe dýchat. Sluneční paprsky dokážou nejen zvednout náladu, ale vitamín D je také nesmírně prospěšný pro naše zdraví. Tak na nic nečekejte, obujte tenisky a hurá ven!
Běh
Když je řeč o venkovním sportování, běh nás obvykle napadne jako první. Při běhání zapojíte takřka celé tělo, běh je tak ideální pro celkové udržení či zlepšení kondice. Jakožto kardio cvičení, běh je efektivním nástrojem pro hubnutí, má však i významné zdravotní benefity. A navíc, běhat se dá takřka kdekoliv. Někoho láká rovný asfalt na cyklostezce, jiní upřednostňují běh v parku či po polní cestě.
Začít s běháním můžete prakticky kdykoliv. Jediné, co opravdu potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty. Dobré boty na běhání poskytují dostatečnou oporu, tlumí nárazy a jsou o poznání lehčí než běžná sportovní obuv. Většina běžců se neobejde bez sluchátek na běhání. Nechte se motivovat vaší oblíbenou hudbou či si při běhání poslechněte nový díl podcastu.
Chůze a Nordic Walking
Pro začátečníky i zapřisáhlé odmítače běhání je vhodnou alternativou chůze. Hubnutí pomocí rychlé chůze je ideální i pro ty z vás, které trápí kolena, jež jsou při běhu velmi namáhána. Chůzí můžete spálit poměrně dost kalorií, a to zejména v případě, že se budete držet ve své tepové frekvenci pro spalování. Jelikož se nejedná o maximální tepovou frekvenci, při níž máte jazyk na vestě, pro její dosažení si vystačíte se svižnou chůzí. Optimální tepovku si můžete hlídat pomocí chytrých hodinek či sportovního náramku.
Nejen na hubnutí, ale pro celkovou fyzičkou je naprosto skvělý také Nordic Walking, při němž aktivně zapojujete nejen nohy, ale také horní polovinu těla. Na severskou chůzi budete potřebovat nordic walking hůlky. Není nutné pořizovat speciální boty na Nordic Walking, vystačíte si s běžeckou či turistickou obuví.
Jóga
S jógou je spjato spousta mýtů a polopravd. Rozhodně se nejedná jen o nějaké protahování a také neplatí, že jógu můžete cvičit jen doma či v tělocvičně. Zejména jarní počasí, kdy všechno kvete a sluníčko ještě nepálí jako v létě, je ideální na jógu v parku. Venku se vám bude při cvičení lépe dýchat a rozkvetlá příroda povzbudí vaši duši.
Joga patří mezi finančně nenáročné sporty. Kromě pohodlné oblečení si prakticky vystačíte pouze s jogamatkou. Pro vybrané jóga cviky se vám kromě jóga podložky budou hodit i další pomůcky, jako jsou jóga bloky či válce na jógu. Cvičit můžete prakticky v čemkoliv. Ideální jsou joga leginy, ale při cvičení jógy byste se měli cítit především komfortně a uvolněně.
Crossfit
Cvičení venku není jen pro příznivce kardia, ale na čerstvém vzduchu si můžou zacvičit i milovníci silového tréninku či crossfitu. V poslední době se nejen ve větších městech začala objevovat workout hřiště. Hrazdy, žebřiny či lana lze využít jak pro kalisteniku, tedy posilování s vlastní vahou, tak pro kruhový trénink.
Crossfit kombinuje kardio cvičení a silový trénink. Při kruhovém tréninku se vám pořádně zvedne tepovka a zapojíte snad všechny svaly. Další výhodou je, že crossfit cviky lze provádět bez pomůcek, pouze s vybavením workout hřiště. Přesto vám doporučíme praktické rukavice na crossfit pro pevnější a jistější úchop. A myslet byste měli také na kvalitní boty na crossfit, jež poskytnou dostatečnou oporu.
Turistika
Když je řeč o outdoor sportech, nemůžeme vynechat pěší turistiku. Treking či hiking je perfektní nejen pro zlepšení fyzické kondice, turistika je především hobby. Nemusíte hned zdolávat alpské vrcholy, i u nás máme celou řadu skvělých míst pro parádní trek. Při výběru trasy vždy zohledněte své zkušenosti a fyzickou zdatnost.
Co se výbavy týče, turistika patří mezi náročnější sporty. Základ výbavy tvoří trekové boty, jež by měly být dostatečně pevné, voděodolné, ale zároveň ne příliš těžké. Myslet byste měli také na trekové oblečení, a to především na kvalitní nepromokavou bundu či pláštěnku. V náročném terénu vám pomohou trekingové hole, které v případě potřeby snadno složíte a schováte do batohu.
A co dělat, když počasí příliš nepřeje? Kvůli tréninku nemusíte chodit do fitka, ale na svém vysněném těle můžete makat v pohodlí vašeho domova. Inspiraci na domácí cvičení najdete v našem článku 9 tipů jak cvičit doma.