Bydlení

Jak vybrat skleník

polykarbonátový skleník

Kdo by nemiloval čerstvou a křupavou zeleninu plnou vitamínů bez zbytečné chemie? Pěstování zeleniny ve skleníku přitom není žádná věda, stačí vědět, jak začít. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat ten nejlepší skleník, který splní všechna vaše očekávání.

Věděli jste, že na domácí zelenině si můžete pochutnat i v paneláku? Stačí si pořídit skleník na balkon. Podívejte se s námi na jednotlivé druhy i parametry, kterým byste při výběru měli věnovat pozornost. Zároveň vám prozradíme i několik tipů, jež vám pomohou s výstavbou skleníku.

Velikost skleníku

skleník polykarbonát
Malý skleník

Než začnete porovnávat výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, nejprve se zaměřte na rozměry. Když vezeme stranou mini skleníky a skleníky na balkon, každý zahradní skleník by měl na šířku měřit alespoň 2,5 m. Tento rozměr zaručuje, že dostatek místa budou mít nejen rostlinky, ale také vy. V příliš úzkém skleníku by se vám velmi špatně pracovalo. Jeden z neoblíbenějších rozměrů je 2x3m.

Co se délky týče, zde záleží na prostorových možnostech vaší zahrady i vašich preferencích. Podle rad zkušených zahrádkářů je vždy lepší pořídit větší skleník. Velký vnitřní prostor vám umožní pěstovat více druhů zeleniny, které navíc budou mít dostatek prostoru pro růst. Ve větších sklenících se také mnohem lépe manipuluje s náčiním.

Skleněný skleník

zahradní skleník
Skleněný skleník

Další rozhodnutí, které vás při výběru zahradního skleníku čeká, se týká materiálu výplní. Skleněný skleník je stále dobrou volbou. Do jeho stavby se můžete pustit zcela svépomocí, či zvolit dodávku od jednoho z osvědčených výrobců. Skleněné skleníky se těší stále velké oblibě, a to především pro jejich vysokou odolnost a životnost.

Sklo bez obtíží odolá povětrnostním vlivům, jako je vítr, déšť či kroupy. Další výhodou je také přirozená ochrana proti UV záření. Na druhou stranu, co se týče tepelných ztrát, skleněné skleníky jsou na tom o poznání hůře než ty polykarbonátové. Z toho důvodu jsou také náročnější na vytápění během chladných období. V případě rozbití tabulí je však sklo mnohem nebezpečnější, proto se příliš nedoporučuje do rodin s malými dětmi.

Polykarbonátový skleník

skleník polykarbonát
Polykarbonátový skleník

Další možnost pak představuje polykarbonátový skleník. Na rozdíl od skleněného skleníku je jeho instalace mnohem snadnější, a to především díky menší hmotnosti. V některých případech se také jedná o levnější variantu. Skleník z polykarbonátu navíc seženete v různých velikostech i tvarech a leckdy není problém pořídit i skleník na míru.

Polykarbonátové desky na skleník o tloušťce 8 mm a více mají lepší tepelně-izolační vlastnosti, a jsou tak méně náročné na vytápění. Mezi hlavní nevýhody polykarbonátových skleníků však patří kratší životnost a náročná údržba. Vlivem slunečního záření a dalších povětrnostních vlivů polykarbonátové desky postupně křehnou. Polykarbonát jako takový nedisponuje žádnou UV ochranou, jak je tomu v případě skla, a je tak nutné desky pokrýt speciální ochrannou fólií.

Tvar skleníku

domácí skleník
Viktoriánský skleník

Co se tvaru týče, současný trh nabízí hned několik možností. Kromě klasické áčkové konstrukce se sedlovou střechou, můžete vsadit na obloukový skleník. Skvělým řešením je také viktoriánský skleník, který kromě praktického účelu funguje i jako dekorační prvek.

Jednou z hlavních předností hranatého skleníku je o poznání jednodušší instalace. Jednotlivé díly obdržíte již připravené pro montáž a narozdíl od obloukové střechy vás v tomto případě nemusí trápit pnutí materiálu. Obloukové skleníky však nabízejí více prostoru pro vysoké rostliny a také lépe odolávají silným nárazovým větrům. Jejich instalace je však poněkud komplikovaná.

Umístění skleníku

skleník ke zdi
Polykarbonátový skleník 2x3m

Před koupí skleníku je třeba si dobře promyslet, kam skleník postavíte. Skleník je nejlepší umístit tak, aby měl co nejvíce slunce. Zahradní skleníky by neměly stát v těsné blízkosti stromů. Ty by zbytečně stínily, a navíc by mohly skleník i poškodit. Při stavbě mějte také na paměti, že je třeba dodržet 2m odstup od hranice pozemku. V opačném případě budete muset získat souhlas sousedů a stavební povolení.

Pro menší zahrady je perfektním řešením skleník ke zdi. Tato varianta nejenže zabere o poznání méně prostoru, ale ve skleníku se také lépe udržuje teplota. Po západu slunce se totiž skleník ohřívá od budovy, u níž stojí. Toto oceníte zejména v případě, že budete skleník vytápět. Skleník ke zdi však bývá užší než volně stojící skleníky.

Základy pod skleník

základy pod skleník
Viktoriánský skleník

Než začnete sestavovat vás nový skleník, je třeba pro něj připravit kvalitní základy. Základ pod skleník je nejčastěji betonový. Základy musí být dostatečně hluboké, požadavky na hloubku se odvíjí od konkrétních modelů i typu půdy. Základy pro skleník můžete vylít betonem či využít ztracené bednění. Zapomenout byste neměli ani na uličku a obrubníky.

Máte pronajatou zahradu či chystáte terénní úpravy a víte, že skleník budete časem přesouvat? Místo pevných betonových základů pod skleník lze využít speciálních podkladových rámů. Povětšinou se jedná o odolné kovové profily. Výškově nastavitelné nohy se zakopají do země a k vrchní části se pak připevní samotná konstrukce skleníku.

Výbava skleník

skleník
Zavlažování skleníku

Před výstavou skleníku je dobré si promyslet, čím budete chtít skleník vybavit. Zahradní skleník vám udělá službu i bez jakékoliv další výbavy. Avšak v současné době existuje hned celá řada šikovných vychytávek, které vám zahradničení značně usnadní. Skvělým pomocníkem je rozhodně automatické zavlažování.

Spousty zahradníků si nemůžou vynachválit kapénkovou závlahu. Toto chytré řešení nejenže funguje automaticky díky praktickému časovači, ale významně šetří i spotřebu vody. Kapénková závlaha taktéž svědčí většině rostlin mnohem více než klasické zalévání proudem vody. Při stavbě skleníku jistě zvažte také automatické otevírání oken.

Zahrada je hra. Nebo alespoň může být, když víte, jak na to! Nevíte si rady s výběrem vhodné sekačky na trávu? Poradíme vám i jak zvládnout jarní přípravy zahrady.

Přidat komentář