Bydlení

Nevíte si rady s výběrem sekačky? Pomůžeme vám

sekačka

Ať už patříte k těm, kteří mají zahradu jen na okrasu, nebo máte podél plotu spoustu záhonků, jedno máte všichni společné – sekání trávníku. Dnešní téma je tedy jasné – zahradní sekačky. Jakou si vybrat a proč vám vysvětlíme v našem článku.

Benzínová sekačka nebo elektrická?

Pro výběr sekačky je důležité, jaký pohon bude vašemu stroji dodávat energii. Hlavní roli by při uvažování jak na to měla hrát rozloha vaší zahrady a svažitost terénu. Proč je to důležité?

Benzínové sekačky by měli volit ti, kteří mají velké zahrady, spíše tak nad 600 čtverečních metrů. Zahrada by ale měla být rovná, nebo s mírně svažitým terénem. Motor totiž nesnese velký náklon a mohl by se při něm i zadřít, což vzhledem k vyšší pořizovací ceně tohoto typu sekačky určitě nechcete.

Pokud ovšem budete jezdit na rovince, pak si právě benzínovou sekačku nebudete moct vynachválit. Má dobrý výkon, široký záběr nožů a netaháte za sebou žádné kabely. Co se někdy může zdát nepříjemné je vyšší hlučnost a vibrace, které dokážou potrápit ruce a uši. Ty uši navíc nejen vaše, ale i sousedů co si zrovna chtějí dávat kávičku v klidu.

Co se týče sekaček elektrických, ty tolik nevibrují a jsou určitě i méně hlučné, což uvítají sami zahrádkáři i jejich sousedé. Na druhou stranu jste ale vázání na zdroj elektřiny tedy na délku kabelu který za sebou taháte. Proto se tento typ volí spíše na menší plochy Výhodou také je, že si poradí i se svažitým terénem.

Novým (i když ne tak moc) trendem jsou akumulátorové sekačky. Jak už sám název říká, jedná se o pohon pomocí baterie, což znamená nutnost dobíjení. Takové dobíjení je potřeba docela často a baterie časem odchází do věčných lovišť a je nutné ji nahradit. Obliba akumulátorových sekaček ale tkví v tom, že spojují kladné vlastnosti obou předchozích typů sekaček. Jsou velice výkonné, ale zároveň tiché.

A pro koho je sekání trávy jen nutným zlem, tomu doporučujeme spořit do prasátka na robotickou sekačku. Ta umí posekat zahradu či pozemek skoro sama. Na začátku se s ní naučíte a pak můžete v klidu popíjet kafe a ona pracuje. Dnešní smart robotické sekačky mají spoustu vychytávek a mnohdy je ovládáte pomocí chytré appky v mobilu.

Robotická sekačka

Rotační, bubnová a vřetenový sekačka

To je jiný pohled na rozdělení sekaček. Každá z nich může být elektrická nebo benzínová, ale mají jiný princip.

Rotační sekačky využívají ke své práci rotaci nožů, ty se točí kolem své osy. Jsou snadno ovladatelné a vhodné pro běžnou výšku trávníku 3 – 5 centimetrů.

Ti, kteří považují trávník za svou vizitku, sahají většinou po sekačkách vřetenových. Ty trávu vlastně stříhají. Tím je docíleno hladkých zastřižených konečků stébel a nedochází k jejich roztřepení, trávník pak většinou nežloutne a je na pohled hezčí. Právě tento typ sekaček se používá na fotbalová hřiště či golfové greeny. Ale pozor, je třeba čekat častěji, tráva by neměla před sekáním vyrůst víc než na tři centimetry.

Na trávu většího vzrůstu a na neudržované plochy jsou doporučovány sekačky lištové nebo bubnové. Jejich princip je podobný, jako u rotačních sekaček, ale mají dobrou vlastnost, že trávu vetšinou zvládnou posekat i když je lehce polehnutá.

Lištová sekačka

A co dál?

Parametrů pro výběr zahradní sekačky je ještě mnohem víc a často se odvíjejí i dle vašich osobních preferencí a někdy i od velikosti peněženky.

Informujte se určitě i na typ sběru trávy, podle toho zjistíte, zda sekačka trávu sbírá, vyhazuje, mulčuje nebo že dělá vše v jednom. Při výběru sekačky pak také zvažte objem koše, aby nebyl natolik malý, že po každých pár metrech poběžíte vysypávat trávu na kompost.

Nemalou roli hraje také pojezd, který můžeme v každém případě jedině doporučit. Sekačka jede dopředu téměř sama a vám to ušetří více sil, než si se sekačkou bez pojezdu dokážete představit. Oceníte to v mírném svahu, ale i na rovince.

Co se týče odolnosti, pak si určitě oťukejte, zda je vše plastové nebo alespoň část konstrukce tvoří odolnější materiál. Ten většinou zaručí delší životnost stroje. Různé materiály se také používají na sběrný koš. Plast nebo textil? Odborníci se nedokázali shodnout a tak navrhli i koše kombinované, které by měly být zdárným kompromisem.

Možná by vás to ani nenapadlo, ale důležitá jsou pro výběr také kolečka. Obecně platí, že čím širší, tím lepší. Nebojte se, trávu nijak neuválcují.

Leckdo také ocení elektrické startování tlačítkem, které ušetří klasické rozbíhání motoru taháním za šňůru.

Jak vidíte, vybrat správně zahradní sekačku není úplně hračka, ale teď už vše potřebné víte. Rozhodně doporučujeme uvedené informace při výběru zužitkovat. Přece jen to není věc, kterou byste chtěli kupovat každou sezónu, tak ať slouží, co nejlépe.

Přidat komentář