Slunečných jarních dní jsme si zatím moc neužili, ale tak jako tak, zahrady se pomalu ale jistě probouzejí k životu. Ať už patříte k těm, kteří mají zahradu jen na okrasu, nebo máte podél plotu lajnu záhonků, jedno máte všichni společné – sekání trávníku. Někomu na tom záleží více, někomu míň, ale mít ze zahrady prales si přeje jen málokdo.
Dnešní téma je tedy jasné – zahradní sekačky. Jaké a proč vám napovíme a vysvětlíme. Tak se pohodlně usaďte, začínáme …
Benzín nebo elektrika?
Stěžejní pro výběr sekačky je právě to, co bude vašemu stroji dodávat šťávu. Hlavní roli by přitom měla hrát rozloha vaší zahrady a svažitost terénu. Hned se dozvíte proč.
Benzínové sekačky by měli volit ti, kteří vlastní velké zahrady nad 600 čtverečních metrů s rovným nebo maximálně mírně svažitým terénem. Motor totiž nesnese velký náklon a mohl by se při něm lehce zadřít, což vzhledem k vyšší pořizovací ceně tohoto typu dokáže opravdu naštvat.
Pokud ovšem budete jezdit na rovince, pak si zřejmě právě „benzínovku“ nebudete moct vynachválit. Má dobrý výkon, široký záběr nožů a netaháte za sebou žádné kabely. Co bývá uživatelům však nepříjemné je zvýšená hlučnost a vibrace, které dokážou potrápit nejen ruce.
Co se týče sekaček elektrických, ty nevibrují a jsou méně hlučné, což uvítají sami zahrádkáři i jejich sousedé. Na druhou stranu jste ale vázání na zdroj elektřiny. Proto se tento typ volí spíše na menší plochy a hravě si poradí i se svažitým terénem.
Takovým řekněme trendem ve světě zahrádkářů jsou akumulátorové sekačky. Jak název nevyvratitelně naznačuje, jedná se o pohon pomocí baterie, což znamená nutnost dobíjení. Takové dobíjení je potřeba docela často a baterie časem odchází do věčných lovišť a je nutné ji nahradit. Obliba akumulátorových sekaček ale tkví v tom, že spojují kladné vlastnosti předchozích dvou typů. Jsou velice výkonné, ale zároveň tiché.
A pro koho je sekání trávy jen nutným zlem, tomu doporučujeme spořit do prasátka na robotickou sekačku. Ta sice při pořízení potrápí vaší peněženku, ale za odměnu vás nechá popíjet drink na lehátku, zatímco odvede všechnu práci.
Rotace, buben, vřeteno
To nejsou pomůcky k pohádkovému kouzlu, ale další typové rozdělení sekaček, tentokrát na rotační, bubnové a vřetenové.
Rotační sekačky využívají ke své práci rotaci nožů, které se točí kolem své osy. Jsou snadno ovladatelné a vhodné pro běžnou výšku trávníku 3 – 5 centimetrů.
Ti, kteří považují trávník za svou vizitku, sahají většinou po sekačkách vřetenových. Ty trávu nesekají, jako rotační, ale stříhají. Tím je docíleno hladce zastřižených konečků stébel a nedochází k jejich roztřepení, tráva nežloutne a působí vzhledově lépe. Nebude tedy překvapením, že právě tyto sekačky se používají na fotbalová hřiště či golfové greeny. Tráva pro tento typ sekání, by neměla dosahovat více než tří centimetrů výšky.
Na trávu většího vzrůstu a na neudržované plochy jsou doporučovány sekačky lištové nebo bubnové. Jejich princip je podobný, jako u rotačních sekaček, ale díky bubnu umístěném nad noži, si tráva tzv. nelehá a je tak možné ji bez problémů posekat.
A tak dále …
Aspektů a parametrů pro výběr zahradní sekačky je ještě mnohem víc a často se odvíjejí i dle vašich osobních preferencí.
Zaměřte se určitě na typ sběru trávy, podle toho zjistíte, zda sekačka trávu sbírá, vyhazuje, mulčuje nebo také, že dělá vše v jednom. Při výběru sběrné sekačky pak také mrkněte na objem koše, aby nebyl natolik malý, že po každé lajničce poběžíte na kompost.
Nemalou roli hraje také pojezd, který můžeme v každém případě jedině doporučit. Sekačka jede dopředu téměř sama a vám to ušetří více sil, než si se sekačkou bez pojezdu dokážete představit.
Co se týče odolnosti, pak si určitě oťukejte, zda je vše plastové nebo alespoň část konstrukce tvoří odolnější materiál. Ten samozřejmě zaručí delší životnost stroje. Různé materiály se také používají na sběrný koš. Plast nebo textil? Odborníci se nedokázali shodnout a tak navrhli koše kombinované, které by měly být zdárným kompromisem.
Možná by vás to ani nenapadlo, ale důležitá jsou pro výběr také kolečka. Obecně platí, že čím širší, tím lepší.
Leckdo také ocení elektrické startování, které ušetří klasické rozbíhání motoru taháním za šňůru.
Jak vidíte, vybrat správně zahradní sekačku není úplně hračka, ale teď už vše potřebné víte. Rozhodně doporučujeme uvedené informace při výběru zužitkovat. Přece jen to není věc, kterou byste chtěli kupovat každou sezónu, tak ať slouží, co nejlépe.