Knihy

Čtečka knih – proč a jak vybrat?

čtečka knih

Na začátku chceme říct, že tento článek je i pro ty, kteří o čtečkách knih pochybují, takže nepřestávejte číst. Hned na úvod vám totiž řekneme, že i milovníci vůně knih a svých knihoven mohou tento vynález ocenit. I přesto, že jen málokdy považujeme koupi knihy za špatnou investici, investice to je a často nemalá. Klasiku a povinnou četbu ze školních lavic s trochou snahy seženete v antikvariátu, ale kdo chce držet v ruce každý měsíc aktuální bestseller, ten je každou chvíli o několik set korun lehčí. A že se to dokáže pěkně nasčítat … Ale vraťme se k pointě – kolik jste koupili knih, které vás zklamaly, nudily nebo minimálně nenadchly? Je opravdu nutné mít tyto knihy ve své knihovně? Co takhle si knihu přečíst elektronicky a až pak se rozhodnout, jestli za koupi ve své tradiční papírové podobě opravdu stojí? Dost možná se i během té doby o nějakou tu sumu zlevní. Nemůžeme si také odpustit zmínku o „bichlích“, které rveme do tašek a kabelek a vyrážíme díky nim kamkoliv o nějaké to kilo těžší, což jen opravdu málokdy bývá žádoucí.

Už tomu přicházíte na kloub? Ani my nebyli zastánci tohoto výkřiku moderní doby, ale dnes na něj nedáme dopustit, i když své knihovny stále plníme a nejen ty elektronické …

Podle čeho vybírat?

Aspektů, podle kterých je dobré vybírat svého pomocníka na čtení, je hned několik. Nejdůležitější je bezesporu displej a jeho vlastnosti, ale důležitá je také velikost či podpora souborů.

Jako u vší elektroniky i u čteček je škála parametrů značná. Za základní rozdělení z hlediska displeje můžeme považovat LCD versus E-Ink displeje. Rozdíl je velký. Výhodou LCD displejů je možnost podsvícení, barevnost a rychlejší reakce. Přístroje tohoto typu ale mají větší spotřebu a například při čtení na slunci se nepříjemně lesknou. Na rozdíl od toho E-Ink typy téměř dokonale imitují skutečné stránky knih. Nenabízejí podsvícení, jejich odezva je delší a v některých případech nedisponují možností dotykového ovládání, které je u LCD samozřejmostí. Stejně tak nepřehrajete videa a budete se muset spokojit s černo-bílým zobrazením, klidu si ale vychutnáte například čtení i na slunci a baterie v zařízení vydrží nabitá i po dobu několika týdnů (pokud nečtete 20 hodin denně samozřejmě).

Do čtečky si nezapomeňte nahrát nejnovější knihy. Mezi nejoblíbenější patří díla Jo Nesba.

Co se týče velikosti, preference necháme na vás. Co bychom však rádi řekli, že široce rozšířená úhlopříčka 6 palců je pro běžné potřeby zcela dostačující a pohodlně se vám vejde třeba i do malé kabelky. Jednou z funkcí čteček je také možnost upravovat velikost, či font písma, takže si můžete i v případě menšího displeje nastavit podmínky pro čtení přesně takové, jaké potřebujete.

Velikost paměti je standardně kolem 4GB s možností rozšíření pomocí SD karet. Pokud si ale nebudete zakládat elektronickou mezinárodní knihovnu, i integrovaná paměť by pro vás měla být dostačující.

A co si vůbec na takové čtečce můžete přečíst? Téměř vše. Nejlépe podporované jsou formáty EPUB a MOBI. Studenti a nejen oni mohou také na většině zařízeních číst PDF soubory. Ne vždy je ale jejich zobrazování dokonalé.

Na konec by se jistě hodilo nastínit, kolik taková sranda stojí. Ti nejnáročnější mohou do čtečky e-knih zainvestovat až 10 tisíc korun a naopak ti nejméně nároční také třeba jen 1500 Kč. My bychom vám doporučili asi zlatou střední cestu, aby přístroj splňoval kritéria pro běžného uživatele a poskytoval vám při čtení opravdu příjemný zážitek.

Přidat komentář