Bydlení Tipy

Šetřit za provoz lednice? Ano, jde to!

Kladete si otázku, jak můžete šetřit zrovna na tomto spotřebiči, který v podstatě nepřestává jet naplno 365 dní v roce? Brzy vám ji zodpovíme, a to hned několika způsoby.

Začněme například dnes již dosti „profláknutými“ energetickými štítky. Jsou všude, prodejci i výrobci se jimi ohánějí ostošest a my přitom sotva víme, co nám vlastně říkají. Vysvětlíme to asi nejlépe v překladu do lidštiny … Taková kategorie A by měla být až o polovinu úspornější a tedy lepší než třídy C a D. Od března minulého roku (2021) došlo navíc k výrazné změně a můžete se setkat s novými i starými energetickými štítky.

Jak z předchozích vět vyplývá, svůj opodstatněný důvod energetické štítky mají a úspora mezi jednotlivými kategoriemi představuje velké rozdíly. Proto doporučujeme mít tyto informace na zřeteli, až se budete rozhodovat.

Další podstatnou věcí, kterou leckdo u své chladničky podceňuje nebo ani vůbec neřeší, je teplota. Optimální teplota v lednici by měla být mezi 4 – 6 °C. Pokud budete mít nastavenou teplotu nižší, přístroj se může zbytečně namrazovat a jeho spotřeba několikanásobně vzroste. To samé platí, i pokud budete mít nastavenou teplotu vyšší, i když to příliš nepředpokládáme vzhledem k faktu, že funkce chlazení by v takovém případě asi příliš nefungovala.

energetické úspory při provozu lednice
Zdroj foto: pixabay.com

Důležité je také umístění ledničky. Nikdy by neměla přiléhat úplně ke stěně, a to kvůli větracím otvorům, které jsou umístěny na zadní straně a jejich funkce je pro úsporu velice podstatná. Dále nikdy neumisťujte chladničku blízko teplo vyzařujících spotřebičů. Tím nemáme na mysli jen sporák či troubu, ale také například myčku, o radiátorech snad není nutno hovořit …

Na závěr zmíníme i ta známější pravidla, jejich připomenutím nic nezkazíme. Do lednice by nikdy nemělo jít teplé jídlo. Buďte trpěliví, nechte vždy pokrmy i nádoby zcela zchladnout, než je do lednice umístíte. A v neposlední řadě nezapomínejte odmrazovat, pokud nemáte lednici nejnovější generace. Není to zrovna oblíbená činnost hospodyněk, ale pro úsporu, životnost a dokonce zachování čerstvosti vašich pokrmů a potravin, je velice důležitá.

Správným zacházením a dodržováním výše zmíněných zásad může například taková čtyřčlenná rodina ušetřit za rok na provozu chladničky až 1 500 Kč. To už je i nějaký ten nákup navíc …

Přidat komentář