Nezařazené

Svátek práce, proč se slaví 1. května?

svátek práce

Svátek práce, který se slaví 1. května, má své kořeny v dělnickém hnutí a historii boje za lepší pracovní podmínky. Tento svátek vznikl už v 19. století, kdy průmyslová revoluce přinesla mnoho změn ve společnosti.

Jak vznikl svátek práce?

Hlavní událost, která vedla k vytvoření svátku práce, se odehrála v Chicagu v roce 1886. Pracovníci v USA uspořádali demonstrace a stávky, aby upozornili na své požadavky. Začali požadovat kratší pracovní dobu, lepší mzdy a zlepšení pracovních podmínek. A tak 1. května toho roku vyšly tisíce dělníků do ulic Chicaga, aby se zúčastnily masové demonstrace za osmihodinovou pracovní dobu. Dne 4. května pak došlo k tragické události známé jako Haymarketova aféra. To byl vážný konflikt mezi policií a protestujícími kdy několik lidí i zemřelo.

V následujících letech se myšlenka oslavování 1. května jako svátku práce šířila do dalších zemí, mnoho z nich přijalo osmihodinovou pracovní dobu jako standard. Dnes je 1. květen uznáván jako Mezinárodní svátek práce v mnoha zemích po celém světě, včetně České republiky.

Svátek práce je tak připomínkou historického boje za lepší pracovní podmínky a sociální spravedlnost. Oslavy se často zaměřují na pochody a demonstrace, které upozorňují na práva pracujících i ve 21. století.

Co je to Haymarketský masakr?

Haymarketova aféra, také známá jako Haymarketské povstání nebo Haymarketova tragédie či masakr. Jedná se o sérií událostí při prostestech v Chicagu. Bylo to součástí širšího hnutí za lepší pracovní podmínky, což jsme zmiňovali výše. Haymarket a události na něm se stali klíčovým momentem v dějinách dělnického hnutí.

Události začaly 1. května 1886, kdy se dělníci v Chicagu a dalších městech USA účastnili protestů a stávek za osmihodinovou pracovní dobu. Dne 3. května došlo v továrně McCormick Reaper Works v Chicagu k násilnému střetu mezi stávkujícími dělníky a policií. Při tomto střetu došlo i na zabití a mnoho dalších zranění stávkujících.

V reakci na tento incident bylo na následující den, 4. května, svoláno protestní shromáždění na Haymarketově náměstí (nyní Haymarket Memorial Square) v Chicagu. Shromáždění probíhalo zpočátku celkem klidně. Ale když dorazila policie a začala žádat rozchod, někdo z neznámého místa hodil na policisty dynamitový výbušný balíček. Výbuch zabil jednoho policistu a zranil mnoho dalších.

Policie okamžitě zahájila protiútok a začala střílet do davu. Výsledkem bylo několik mrtvých (7 policistů a 4 civilisty) a desítky zraněných dělníků i policistů. Po těchto událostech následovaly rychlé a kontroverzní soudní procesy, během nichž bylo osm anarchistických lídrů obviněno z vraždy a spiknutí. Čtyři z nich byli popraveni, jeden spáchal sebevraždu ve vězení a tři dostali dlouhé tresty odnětí svobody.

Haymarketova aféra měla dalekosáhlé následky pro dělnické hnutí v USA i celém světě. Stala se symbolem boje za lepší pracovní podmínky a sociální spravedlnost, což vedlo k oslavě 1. května jako Mezinárodního svátku práce v mnoha zemích.

Co ještě k 1. květnu? České specifikum

U náe (v České republice) je 1. květen navíc vnímán i jako svátek zamilovaných. Původ tohoto našeho vlastního zvyku je v období romantismu, které ovlivnilo mnoho aspektů české kultury.

Svátek zamilovaných na 1. května je spojen s básníkem a spisovatelem Karlem Hynkem Máchou, jedním z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. Mácha je nejznámější díky své básni Máj, která byla poprvé vydána v roce 1836. Báseň líčí přírodu a lásku a je považována za jedno z vrcholných děl české poezie. Vlastně tato báseň zavinila i to, že se květnu říká květen a ne máj.

Podle tradice se zamilovaní páry scházejí u Máchova pomníku v Praze nebo u jeho hrobu v Litoměřicích, aby si připomněli lásku a dílo Karla Hynka Máchy. Navíc se v tento den často navštěvují různá krásná a romantická místa, jako jsou parky a zahrady, kde lidé procházejí, líbají se pod rozkvetlými stromy a dávají si květiny, zvláště pak konvalinky, které symbolizují jaro a lásku. Pusa pod rozkvetlou třešní na 1. máje (pokud to počasí dovolí) je prostě další českou tradicí.

Svátek zamilovaných na 1. května tak představuje spojení lásky, přírody a české kultury. I když tento den je oficiálně Mezinárodní svátek práce, mnoho Čechů dává přednost oslavě lásky a romantismu. A my se tomu nedivíme.


Svátků je na světe neskutečné množství. Takže nejen svatý Valentýn, ale třeba i MDŽ a mnoho dalších.

Přidat komentář