Bydlení

Jak vybrat zahradní nábytek, který vám budou sousedi závidět?

Abyste měli ze své zahrady ještě větší radost a zahradní nábytek vám vydržel léta, vybírejte ho pečlivě. Přečtěte si ultimátního průvodce. Kde? Tady.

Tepané železo

Kovový venkovní nábytek zůstane nohama na zemi i při větrném počasí. Tepaný kov je k dostání v mnoha moderních povrchových úpravách a barvách, ale i v tradičním romantickém stylu. Na zimu si ho ovšem schovejte pod střechu, jinak vám zreziví.

Hledáte: Práškový nástřik, povrch odolný proti UV záření, záruku na celou konstrukci.

Tip odborníka: Při nákupu nábytku si kupte rovnou nějaký ten práškový nástřik navíc. Bude se vám hodit na opravu škrábanců a skvrn na začátku a na konci každé sezóny. A k udržení rzi na uzdě.

kovový nábytek

Hliník

Většina kovového nábytku je vyrobena z aluminia. A má to svůj důvod: je lehké, nezrezne a snadno se udržuje. Velmi často k němu dostanete i látkové polštáře nebo sedáky, které lze k židlím přivázat.

Hledáte: Práškový nástřik, povrch odolný proti UV záření, konstrukci bez svárů, která nemá tendenci rezivět.

Tip odborníka: Dejte přednost zavedené značce, pro kterou seženete náhradní díly i po roce. Jde vám tedy hlavně o polštáře, neb ty s největší pravděpodobností nevydrží tak dlouho jako zbytek konstrukce. Špatně by se vám pak sháněly.

aluminium

Recyklovaný plast

Odolné syntetické materiály (polymery a plasty) vyrobené třeba z recyklovaných plastových lahví jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Nábytek je často navržen tak, aby vypadal jako z lakovaného dřeva, přesto je ale dostatečně těžký a odolný, aby mohl zůstat venku přes celý rok. Nepotřebuje navíc žádné speciální nátěry ani krytí.

Hledáte: UV-stabilizační pigment, který zabraňuje blednutí barev.

Tip odborníka: Pokud chcete ušetřit a nemáte v plánu kupovat polštáře, dejte pozor, jestli lemování sedátek není příliš ostré. Ještě před koupí si vyzkoušejte, jak pohodlně se vám bez nich sedí.

plastový nábytek

Dřevo

Pokud vaše srdce bije pro dřevo, měli byste dopředu vědět jaký typ hledáte. A také jak se o něj adekvátně postarat. Aby vám nepopraskalo nebo neshnilo.

Hledáte: Tvrdší typy dřeva (teakové nebo eukalyptové) – jsou odolné proti vodě a pro jejich úpravu vám postačí teakový olej. Jsou ale poněkud dražší. Levnější typy dřevin budou potřebovat každoročně novou lazuru. Vyhněte se nábytku, který byl slepovaný.

Tip odborníka: Líbí se vám vzhled a vlastnosti teakového dřeva, ale nechce se vám moc utrácet? Zkuste dřevo ze stromu Shorea. Je podobně kvalitní a odolné, ale více rozšířené, proto levnější.

dřevěný nábytek

Polštáře

Ať už chcete oživit zastaralý zahradní nábytek, pohodlněji si sednout, nebo investovat do elegantního a honosného zahradního “gauče”, tkanina vám dobře poslouží. Právě polštáře mohou ale být nejdražší částí celého nábytku, proto vybírejte pečlivě.

Hledáte: Polštáře a pohovky z barevných akrylových látek, které jsou určeny pro venkovní použití a odolají UV záření, vlhkosti, plísni i vyblednutí. Polyester s UV povlakem rychle schne a je levnější, ale není tak odolný proti blednutí barvy.https://www.viame.cz/sezeni-zahrada

Tip odborníka: Nejdelší život svým polštářům zajistíte, když je budete brát pod střechu tak často, jak jen to půjde. Pokud to pro vás není pohodlné, budou polštáře muset být z té nejkvalitnější látky, kterou si můžete dovolit. A ideálně se zipem.

polštáře

Slunečníky

Zahradní slunečníky už dávno nenáleží jen ke stolům. Volně stojící slunečníky, které vám poskytnou stín kdekoli na zahradě, nejen nad jídelním stolem, jsou aktuálně silně v kurzu. Mohou například sloužit jako výrazní solitéři mezi jinak barevně tlumeným a sladěným nábytkem.

Hledáte: Tkaninu odolnou proti UV záření, silný rám, ventilační otvor a pevnou základnu, která udrží slunečník na místě i při větrných dnech.

Tip odborníka: Mějte na paměti bezpečnost, zejména pokud žijete ve větrné oblasti. Například velké konzolové slunečníky by měly mít dva ventilační otvory.

slunečník

Venkovní koberec

Zútulněte své zahradní sezení pomocí koberce, který vydrží přímé slunce i deštivé počasí. Venkovní koberce jsou voděodolné a jen tak se nezašpiní. A pokud se tak přeci jen stane, snadno je vyčistíte. Smetákem, luxem, nebo hadicí.

Hledáte: UV stabilizátory (aby vám koberec na slunci nevybledl), recyklovaný plast

Tip odborníka: Podívejte se na okraje koberce. Měly by být zapošité, aby se časem netřepily.

kobereček

Přidat komentář