Bydlení

Jak vybrat zahradní nábytek, který vám budou sousedi závidět?

Abyste měli ze své zahrady ještě větší radost a zahradní nábytek vám vydržel léta, vybírejte ho pečlivě. Našli jsme pro vás několik možností a popsali výhody. Vždycky jsme přidali i tip na co si dát pozor.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek zůstane nohama na zemi i při větrném počasí. Kovový nábytek je k dostání v mnoha moderních povrchových úpravách a barvách, ale i v tradičním romantickém stylu. Na zimu si ho ovšem schovejte pod střechu, mnoho úprav vydrží i mrazy, ale člověk nikdy neví.

Tip odborníka: Při nákupu kovového nábytku kupte (pokud je to možné) práškový nástřik ve vaší barvě. Bude se vám hodit na opravu škrábanců a skvrn na začátku a na konci každé sezóny. A k udržení rzi na uzdě.

kovový nábytek

Hliníkový nábytek

Je to také kov, ale tak trochu specialitka. Nábytek z něj je lehký, nezrezne a snadno se udržuje. Velmi často k němu dostanete i látkové polštáře nebo sedáky, které lze k židlím přivázat.

Tip odborníka: Dejte přednost zavedené značce, pro kterou seženete náhradní díly i po roce či dvou. Jde třeba i o polštáře, neb ty s největší pravděpodobností nevydrží tak dlouho jako zbytek konstrukce.

zahradní nábytek hliníkový

Nábytek z recyklovaného plastu

Odolné syntetické materiály (polymery a plasty) vyrobené třeba z recyklovaných plastových lahví jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Nábytek je často navržen tak, aby vypadal jako z lakovaného dřeva, či z kovu. Ať už jsou to židle, křesílka nebo zahradní lehátka, jsou z materiálu, který může zůstat venku přes celý rok. Nepotřebuje navíc žádné speciální nátěry ani krytí.

Tip odborníka: Pokud chcete ušetřit a nemáte v plánu kupovat polštáře, dejte pozor, jestli lemování sedátek není příliš ostré. Ještě před koupí si vyzkoušejte, jak pohodlně se vám bez nich sedí.

plastový zahradní nábytek

Dřevo

Pokud vaše srdce bije pro dřevo, měli byste dopředu vědět jaký typ hledáte. A také jak se o něj adekvátně postarat. Aby vám nepopraskalo nebo neshnilo. Nejlepší je nábytek z tvrdšího typu dřeva (teakové nebo eukalyptové) – to je odolné proti vodě a pro jejich úpravu vám postačí teakový olej. Jsou ale poněkud dražší. Levnější typy dřevin budou potřebovat každoročně novou lazuru.

Tip odborníka: Líbí se vám vzhled a vlastnosti teakového dřeva, ale nechce se vám moc utrácet? Zkuste dřevo ze stromu Shorea. Je podobně kvalitní a odolné, ale více rozšířené, proto levnější.

dřevěný zahradní nábytek

Zahradní nábytek není jen stůl a židle, záleží na tom, jaká zákoutí chcete oživit. Nebojte se pooohlédnout i po lehátkách, slunečnících, zahradních altánech, zahradní houpacce nebo stylovém dřevníku. A dnes je dobré být v souladu s přírodou, takže nezapomínejte ani na hmyzí hotely a krmítka.

Přidat komentář