Bydlení

Sušičky nejen na ovoce – zamilujete si je

Sušičky potravin

Období čerstvého ovoce pomalu končí a naopak například to houbařské (doufejme) začíná … Je tedy přesně ta pravá chvíle, kdy si pořídit sušičku potravin, někdy dost omezeně nazývanou sušičkou ovoce. Její využití je totiž daleko širší. Pokud pochybujete o kladech tohoto spotřebiče, přesvědčíme vás o opaku.

Co s ní?

Jestli si kladete tuto otázku, rádi vám ji zodpovíme. Sušička potravin vám totiž nabízí mnoho možností, jak si zpříjemnit život, a to především v zimní sezóně, kdy toho „domácího“ a „přírodního“ opravdu není dostatek.

Začněme tedy ovocem. Obliba sušeného ovoce není zrovna na vzestupu, a zatímco dříve byla miska křížal nebo sušených meruněk považována za pochoutku, dnes by nad tím kdekdo ohrnul nos. Ačkoliv je to velká škoda, protože přínos pro organizmus není u těchto potravin zanedbatelný, nutit vás do toho nebudeme. Co vám ale možná bude více po chuti, je takový ovocný čaj, který si v zimě uvaříte. Věřte, že jeho chuť je nesrovnatelná s pytlíkovými směsmi a desetkrát lepší i než koupené vážené čaje. Když si nasušíte například takové maliny a ostružiny, přihodíte nejen plody, ale i listy, dostanete nádherně voňavou směs, která vám bude chutnat a ještě například uleví pro horečce. Když stejný postup zopakujete u borůvek, máte lék proti průjmu i dalším střevním a žaludečním potížím. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna …

Když už jsme se dotkli témata čajů, určitě nemůžeme opomenout bylinky. Pokud je pěstujete, tak víte, že často rostou téměř jako plevel, takže jejich množství je dostačující na to, abychom si vytvořili zásoby na horší časy. Meduňka na lepší spánek, máta při nachlazení a tak dále a tak dále. Můžete vytvořit nespočet kombinací s ovocem a vždy bude výsledkem poctivý čaj plný blahodárných účinků. Pokud svou bylinkovou zahrádku nebo truhlík na okně nemáte, nezoufejte. Stačí natrhat venku pár kopřiv a díky sušičce vykouzlíte ideální čaj pro kojící ženy. A to je opět jen jedna z desítek možností.

Další kategorií jsou bylinky na vaření, jmenujme třeba jen majoránku, bazalku, bobkový list … Myslíte si, že znáte jejich vůni a chuť díky pytlíčkům zakoupeným v obchodech? Velký omyl.

Kdo by neměl o koupi sušičky potravin pochybovat, jsou také houbaři. Především v sezónách, kdy jsou opravdové houbové žně, nelze často veškerý objem zpracovat za čerstva. Nebo kvalita hub není tak vysoká a pak přichází na řadu právě sušení. Jistě, rozložené plechy, talíře, tácy ve všech pokojích jsou řešením, ale ne zrovna praktickým. Věřte, že až jednou vyzkoušíte houby usušit pohodlně, rychle a šetrně v sušičce, už nebudete chtít jinak.

Málokdo si také uvědomí, jaké výhody má sušená zelenina. Mrkev, celer, cibule, ale samozřejmě i mnoho dalších druhů zeleniny najde po usušení ve vaší kuchyni široké uplatnění. Zapomeňte na nákup umělých polévkových směsí. Sušenou zeleninu namelte, smíchejte dohromady a vytvářejte nekonečno variací domácího koření toho „polévkového“ typu. S česnekem, s bylinkami, s houbami … Vaše polévky, omáčky i další pokrmy získají úplně nový rozměr.

Jak vybrat?

Určitě je dobré zaměřit se předem na to, k čemu budete sušičku využívat. Pokud se chystáte sušit „co se dá“, určitě volte větší typy a naopak, když se chystáte kupovat jako dárek babičce na její tři hříbky, co si nosí z lesa, koukněte se po malé verzi. Sušičky mají často upravitelné množství plátů, ale přesto mohou zbytečně zabírat místo nebo neposkytovat dostatek prostoru pro množství sušených surovin.

Sušička potravin

Sušička potravin

Je dobré vědět, že kromě klasických sušiček, které dokážou výše popsané, existují také speciální typy, které vám nasuší například těstoviny nebo ryby. Pokud o takové funkce stojíte, určitě nekupujte obyčejnou sušičku, nicméně kdo takové funkce nepotřebuje, nemusí o takovém přístroji vůbec uvažovat – často mu to ušetří nemálo peněz.

Údržba

Ani u tohoto tématu vás nečekají žádné odrazující informace. Některý typy sušiček disponují pláty, které můžete mýt klasicky v myčce, vždy si to ale předem ověřte. Ty ostatní vyžadují otírání vlhkým hadříkem, nic víc. Přesto je ale pro životnost přístroje údržba velice důležitá, tak ji nepodceňte.

Cena nejprodávanějších sušiček

Od pár stovek do pár tisíc. Záleží na tom, jaké funkce budete vyžadovat, jakou velikost a podobně. Sušičky potravin ale rozhodně nepatří mezi finančně náročné spotřebiče a jejich přínos může být opravdu velký.

Mohlo by vás zajímat

1 komentář

  • Já si zamilovala svou infra sušičku yden. Kvalitní a usušené jídlo je z ní opravdu výborné. Nejvíce mi z ní chutná sušené maso. To je opravdová dobrota.

Přidat komentář