Tipy

Máte doma budoucího prvňáčka? Nepodceňte přípravy

Prázdniny se neúprosně blíží ke konci a někteří z vás možná mají před sebou ten velký den, kdy své dítko povedou poprvé do školy. O tom, že je to den významný není pochyb, ale nezapomeňte, jak důležité budou teprve ty dny, týdny a měsíce potom. Vybavit prvňáčka není jednoduché a je to i poměrně finančně náročné, přesto není radno na některých věcech šetřit. O tom a o mnohém dalším bude dnešní článek.

Den D

Tomu úplně prvnímu dni ve škole přikládáme velkou váhu. Je to velice důležitý milník v životech nás rodičů, ale s trochou diplomacie a rodičovského umu, pro něj dokážeme nadchnout i děti.

Takové nadšení a těšení se do školy je hodně důležité a každý rodič by měl věnovat čas tomu, aby budoucího prvňáčka na školu pozitivně naladil. Není třeba zmiňovat, že už si nebude celý den jen hrát jako ve školce, to může vašeho prcka zbytečně stresovat. Vždyť v začátcích je výuka mnohdy postavena také na různých hrách a hlavně, škola je jedno velké dobrodružství, což děti milují. Často si ani neuvědomíte, jak moc můžete celkový přístup toho malého (a později velkého) k učení a k instituci školy ovlivnit, tak se vyvarujte negativních vln.

S velkým dnem samozřejmě souvisí také velké přípravy. O tom, že již před nástupem do první třídy má mít školák aktovku, penál a pár dalších věcí si řekneme za chvíli. Teď bychom rádi probrali trošku sladší téma, a to prvňáčkovský kornout. Je to tradice, která dětem i po rozčarování z cizího prostředí a nových tváří, vykouzlí zpět úsměv a dobrou náladu. I vy, kteří nepodporujete příjem cukru u svých ratolestí, zvažte, zda jednou neustoupit a nedopřát tomu svému špuntovi tu cukernatou radost a energii. Ta je sice pomíjivá, ale pro ty malé opravdová. Ten den je skutečně jedinečný a vy jeho průběh i vzpomínku na něj ovlivňujete velkou měrou.

Princezny a frajeři. Tak by se asi měli vaši noví školáci cítit, když vyráží poprvé do školní lavice. Sami dnes víme, jak moc je první dojem důležitý, před pracovními pohovory a milostnými schůzkami vybíráme to nejvhodnější oblečení klidně celé hodiny a také si uvědomujeme, jak moc se na sebevědomí a náladě odrazí, když si vezmeme třeba jen velké kalhoty bez pásku.

Děti možná ještě význam svého outfitu neumí dostatečně vyhodnotit, ale ve svůj velký den by se měli rozhodně cítit dobře, sebevědomě, nově … Nejlepší bude, když je necháte, aby si sami v obchodě vybrali, co se jim líbí. Samozřejmě po vlastní selekci obleků Spidermana a kouzelné víly. Tak docílíte toho, že se nebudou tolik stydět a zkrátka budou mnohem více uvolnění. Možná jste měli o jejich celkovém vzhledu na první školní den trochu jiné představy, než oni sami (a co teprve babička s dědou), ale je to jejich velký den, nezapomeňte …

Co mít do začátku?

Tou nejdůležitější pomůckou je školní batoh nebo aktovka, chcete-li. Za našich/vašich mladých let se to možná tolik neřešilo a leckdy naše/vaše záda zdobily kousky z boomu vietnamských obchodů. Tomu už bychom se dnes ale měli rozhodně vyvarovat.

Aby se dalo jakékoliv školní „zavazadlo“ považovat opravdu za školní, musí splňovat normu o brašnářství a školních aktovkách. Z hlediska bezpečnosti a viditelnosti by také měla školní taška disponovat reflexními prvky a celkově být barevně výraznější.

Při výběru také dbejte na hmotnost, konstrukci, ramenní popruhy, jednoduchost otevírání, funkčnost a tak dále. Je důležité, aby měl školáček v tašce dostatek prostoru a také možnost oddělit svačinu od učebnic. Ideální bude, když tašku půjdete vybírat s dítětem přímo. Můžete si tak vyzkoušet, že ho ramenní popruhy nikde neškrtí, že umí manipulovat s daným typem zavírání a „hlavně“ si bude moct vybrat design, se kterým to učení půjde jistě samo.

V tašce nesmí chybět penál. Opravdu budeme mluvit o penálech a ne nepřehledných pouzdrech, ty ponechte létům budoucím. Pro malého školáka je důležité mít vše srovnané a zorganizované. Je to nejen o tom, že je tak schopný rychle reagovat na pokyny paní učitelky a mít vše po ruce, ale také si zase po sobě uklízet své věci.

Na trhu už je mnoho předem vybavených penálů, které dokážou ušetřit nějakou tu korunu, ale popravdě jejich obsah nebývá úplně ideální, takže rozhodnutí je na vás. Každý penál by měl být do začátku vybaven:

 • trojhrannými tužkami číslo 2
 • trojhrannými pastelkami
 • krátkým pravítkem
 • ořezávátkem a gumou
 • nůžkami (s kulatou špičkou)
 • případně malým vysouvacím lepidlem

Takový je tedy standart, ale je možné, že už vám na lednici visí z vybrané školy konkrétní seznam toho, co by měl penál vašeho dítěte obsahovat, pak se řiďte jím.

Aby byla taška opravdu přehledná a dokonale funkční, budete potřebovat ještě další pomocníky. Pro klid váš i paní učitelky kupte box na svačinu a lahev na pití, která neteče. Těžko říct, jestli je protivnější ty zmáčené či upatlané učebnice dávat do přijatelného stavu nebo pak jimi další měsíce listovat, když jsou dvakrát takové a ošklivé. Každopádně je hodně fajn, myslet na to dopředu a těchto nehod se vyvarovat, i když ony i tak občas přijdou.

Za dobrý krok také považujeme koupi desek a boxů na sešity. Samozřejmě, že je všechny zabalíte do obalů a v první půlce září budou vypadat jako s katalogu vzorného prvňáčka, ale čas běží, přestávky jsou důležitější než hodiny a přitom jsou tak krátké … Prostě váš školák bude mít tendenci házet věci do tašky, jak se mu zlíbí a ohnuté rohy ještě bývají tím nejmenším důsledkem. Když svého šikulu naučíte hned v začátku, že vše má své místo a ukážete mu jaké, vezme si to za své lépe, než když se mu to budete dodatečně snažit vtlouct do hlavy. Co se týče designu, v případě těchto desek a pouzder by neměl hrát až takovou roli, raději se zaměřte na praktičnost a lehké materiály – tašky bývají už tak často nacpané k prasknutí.

V neposlední řadě je také potřeba pořídit přezůvky. Vzhledem k tomu, že malí školáčci bývají velice aktivní a neposední, i u tohoto bodu se před koupí dobře rozmyslete. Ano, budou se honit po třídě a dělat závody na chodbách a ano věřte, že všichni.

Aby obuv něco vydržela a nemuseli jste kupovat co měsíc novou, zaměřte se na kvalitu materiálu, pohodlí i například na podrážku – světlá a protiskluzová bude jistě lepší než hladká tmavá.

A co dál?

Dá se říct, že výbava do běžné výuky je po následujících odstavcích kompletní. Nesmíme, ale zapomenout na dovednostní předměty jakými je výtvarná výchova nebo tělocvik. Právě ty mohou představovat jednu z největších zátěží pro peněženku.

Podle mnohých zkušeností nedoporučujeme pořizovat pomůcky na výtvarku bez seznamu, který dostanete ve škole. Pokud ho nemáte z informativní schůzky, která se koná většinou někdy kolem konce předchozího školního roku, vydržte do září, určitě se ho dočkáte. Dříve byly běžné a téměř u všech dětí používané kapsáře na lavici, kde veškerá výbava byla uložena. Ovšem „uložena“ je poněkud nadnesený výraz a spíše bychom mohli uvést poházena, rozmazána, umazána … Dnes se proto stále více používají na výtvarné pomůcky kufříky, ve kterých je lehčí udržet pořádek, a jsou přehlednější. Pokud chcete mít alespoň představu o tom, jak takový seznam na výtvarnou výchovu pro prvňáčky vypadá, vybrali jsme pro vás nejběžněji uváděné věci:

 • nůžky
 • větší vysouvací lepidlo
 • vodové barvy
 • temperové barvy
 • sada štětců – kulatých i plochých
 • paleta
 • igelitový ubrus
 • hadřík
 • noviny
 • plastelína s podložkou
 • kelímek na vodu (nevylévací)
 • voskovky
 • zástěra nebo košile
 • tuš
 • špejle
 • sady měkkých i tvrdých barevných papírů

Seznam věcí na tělocvik naštěstí už tak dlouhý není, ale také má svá pravidla. Začněte látkovým pytlem, dostatečně velkým na celou sadu. Někdy ze školy přicházejí i požadavky na tělocvikovou výbavu, což nepovažujeme za úplně nutné, ale pro svůj klid se na to raději zeptejte. Obecně platí, že by sada měla obsahovat tepláky (v teplých měsících kraťasy), bavlněné tričko, mikinu, náhradní ponožky a sálovou obuv s bílou podrážkou a venkovní variantu obuvi. Většinu pomůcek mívá škola k dispozici, ale je možné, že budete muset dokupovat švihadlo nebo tenisový míček.

Ještě něco navíc

I když toho doposud rozhodně není málo, počítejte s tím, že ani takto není seznam potřebných věcí úplně kompletní. Paní učitelky mají dnes již obvykle připravený seznam věcí, které usnadňují život jim a případně i školáčkům. Mezi takové věci patří například ručník, papírové kapesníčky nebo tekuté mýdlo.

Vypadá to nyní hrůzostrašně? Všechno dnes stojí peníze a vstupní vklad do takového prvňáčka rozhodně není malý, ale na druhou stranu je to možná ta nejlepší investice, kterou kdy uděláte. Takže nahoďte pozitivní přístup, buďte pyšnými rodiči a už za pár měsíců se snad i s tím svým prckem dočkáte pořádně velké jedničky na vysvědčení.

V závěru už bychom snad jen chtěli zmínit, že jsme v tomto článku stále dokola zmiňovali paní učitelky a nikdy pány učitele. Rozhodně je nechceme diskriminovat, naopak jim velice fandíme. Jen jsme vzhledem k jejich menšinovému zastoupení volili právě dámy jako reprezentativní vzorek, pánové snad odpustí.

Přidat komentář