Zdraví

Správné množství tekutin v zimě vs. v létě

Pití tekutin v létě a v zimě

Jaký je rozdíl mezi pitím tekutin v létě a v zimě? A víte, kolik tekutin vlastně za den přijmete?

Pravděpodobně máte nějaký základní přehled o tom, kolik tekutin byste měli denně vypít. Dost možná už ale nemáte přehled o tom, kolik jich vlastně ve skutečnosti vypijete. A jak je to vlastně s pitným režimem v průběhu celého roku?

Denně alespoň dva litry tekutin

Každý den bychom měli vypít přibližně 2 až 2,5 litru tekutin. Pokud vám takové množství připadá enormní, nejste sami. Trik je ale v tom, jak tekutiny přijímáte. Tímto údajem totiž není myšleno, že musíte denně vypít alespoň dva litry vody, nýbrž přijmout dané množství tekutin v různých formách. Do svého příjmu tekutin tak například můžete započítat polévky nebo ovoce a zeleninu. Rázem tak může objem tekutin, které musíte přijmout ve formě nápojů, klesnout na 1 až 1,5 litru denně.

Existují ale i tekutiny, které naopak započítat nelze. Typickým příkladem je alkohol, a to včetně piva. Že si večer sednete v hospodě na dvě piva, neznamená, že je váš pitný režim dokonalý. Stejně tak slazené nápoje jsou problematické, protože jsou příliš kalorické a některé z nich mohou mít při pravidelné konzumaci negativní dopady na naše zdraví.

Nejlepší volbou je proto obyčejná voda, ať už kohoutková, či minerální. Skvělou volbou jsou i nejrůznější čaje a samozřejmě již zmíněné polévky.

Pozor na načasování

Vodu byste měli konzumovat ideálně rovnoměrně po celý den. Sklenice vody by vám měla stát na stole při práci, s sebou byste si měli lahev brát i na cesty.

Vyhnout byste se naopak měli tomu, abyste velké množství tekutin vypili najednou. Platí to zejména v případě, kdy máte problémy s únikem moči. Jinými slovy, trápí-li vás inkontinence. Pomoci samozřejmě mohou inkontinenční vložky, k tomu je ale vhodné rovnoměrné rozložení tekutin do celého dne tak, aby močový měchýř nebyl nárazově přetížen. V případě závažnějších problémů byste pak naopak měli příjem tekutin omezit například před spánkem nebo před sportovní aktivitou, abyste se nutkání k častému močení či nechtěnému úniku moči v těchto rizikových částech dne vyhnuli.

Mění se doporučený objem tekutin v průběhu roku?

Zatímco v létě zpravidla nemáme s dostatečným příjmem tekutin problém, protože se dostavuje kvůli horku a pocení mnohem častěji žízeň, v chladnějších dnech si tělo o tekutiny neříká. Náš příjem tak rapidně klesá. Paradoxně tak hrozí dlouhodobá dehydratace.

Platí sice, že v létě bychom měli tekutin vypít o něco více, množství ale není (s výjimkou extrémně horkých dnů nebo při sportovním výkonu) vyšší nijak razantně. V běžný letní den může postačit například o půl litru tekutin více oproti dni zimnímu.

Přidat komentář