Nezařazené

Proč dát šanci australské whisky

Australská whiskey

Názory na to, ze kterého státu pochází ta nejlepší whisky se samozřejmě liší. Někteří laikové i experti přísahají na tu irskou, jiní zase nedají dopustit na pravou skotskou whisky či míří za oceán do Ameriky. Pravdou ale je, že pálení whisky má svou tradici i v jiných státech. Jedním z nich je právě Austrálie a z jejích palíren pochází whisky, které rozhodně stojí za ochutnání.

Jakou má whisky v Austrálii tradici?

Pálení whisky má v Austrálii překvapivě dlouhou tradici. První palírny vznikaly už na počátku 19. století. Tehdejší whisky se v mnohém podobala té americké a určená byla především pro domácí spotřebu. Do světa se tak prakticky nevyvážela.

Během 20. století ovšem většinu trhu ovládly dvě mezinárodní palírny. Ty dosáhly monopolního postavení a úmyslně snížily kvalitu vyráběné whisky. Změny australské legislativy ale zařídily, že do roku 1980 obě palírny ukončily činnost. Mezi lety 1980 a 1990 tak v Austrálii nevznikl ani litr whisky.

Od roku 1990 ovšem dochází k renesanci australské whisky. Po celé Austrálii vznikají menší řemeslné palírny, které se zaměřují na výrobu co nejlepší whisky. Doby nízké kvality a špatné pověsti jsou tak pryč.

Australská whiskey

Proč je australská whisky výjimečná?

Australská whisky dokáže potěšit i ty nejnáročnější chuťové buňky. Díky rozvoji řemeslných palíren si můžete vybrat mezi desítkami velmi kvalitně vypálených whisky. Každá palírna si postupně vytvořila vlastní unikátní receptury a postupy, často inspirované tím nejlepším ze světových palíren.

Menší velikost jednotlivých palíren má také další výhodu. Kvalita jasně převažuje nad kvantitou, protože menší palírny ani nemohou soutěžit v množství vyrobených lahví se světovými giganty. Tento příměr je nejlépe zřetelný na příběhu dvou australských palíren.

Destilerie Lark – zakladatel této palírny, Bill Lark, má výraznou zásluhu na novodobém rozvoji pálení whisky v Austrálii. Jím založená destilerie patří mezi první, které v Austrálii v 90. letech vznikly. Lark, který nyní působí jako světový ambasador vlastní palírny, si za cíl stanovil dosáhnout mezinárodního uznání pro australskou whisky. To se mu minimálně na poli oborových ocenění podařilo, když Lark Single Malt Whiskey vyhrála zlatou medaili na London Spirits Competition v roce 2019.

Destilerie Hellyers Road – tato palírna si našla svůj domov na ostrově Tasmánie. Její whisky Hellyers Road odkazuje na jednoho z prvních evropských průkopníků, který se zasadil o osídlení tohoto ostrova. Samotná palírna vyrábí hned několik druhů whisky, kromě klasických desetiletých a dvanáctiletých najdeme v jejím repertoáru i několik limitovaných edicí. Tyto whisky pochází často pouze z jednoho unikátního sudu a vzniká jí pouze malé množství, okolo 150 lahví. Ty pak mají i velkou sběratelskou hodnotu.

Australská whisky lahev

Přidat komentář