Zdraví

Přírodní cestou proti nachlazení – rýma

Nachlazená žena - rýma, kašel, bolest v krku

Chodili jste venku v kraťasech a tričku, leželi na lehátku natření opalovacím krémem a sledovali děti skotačící v bazénu… A pak to přišlo. Náhle a nečekaně. Dny se krátí, teploty rapidně klesají a lidí s kapesníkem u nosu a špatnou náladou přibývá. Zdá se to každý rok stejné. A tak můžete sedět v práci s odřeným nosem a lamentovat společně s ostatními marody nebo… Konečně přijít na to, jak s podzimními neduhy zatočit.

Zapomeňte na klasické léky, jde to i bez nich. Pro rady zaskočíme, jak jinak než k babičkám a prababičkám. Ty ženy, jejichž obvyklý závěr zní „za to můžou ta tvoje holá záda“, jsou totiž studnice moudrosti a zaručených tipů, jak se obrnit (nejen!) proti nástrahám podzimu. A čím jiným začít než rýmičkou, že ano?

Zdánlivě nenápadná a ve všech pádech skloňovaná nemoc sice možná reálně neohrožuje životy (pánové prominou), ale otrávit tedy dokáže pekelně, to známe všichni. Kdybyste měli polykat každou tabletku, kterou inzerují farmaceutické společnosti, jako zaručený recept, tak neděláte nic jiného (s trochou nadsázky samozřejmě). Pomoct si můžete mnohem jednodušeji, přírodněji i levněji. Cibule, sůl, kuřecí vývar… Ne, žádné složité recepty nečekejte, vezmeme to hezky jedno po druhém.

Cibule

cibule

Doma jí máte snad vždy, ale víte, že ji můžete použít i jinak, než jako základ pod maso? Už jen čerstvě nakrájená cibule, umístěná u postele pomůže uvolnit nos. Obsahuje totiž éterické oleje, které působí i dezinfekčně na sliznici. Samozřejmě je tu efekt vůně a ten není pro každého příjemný, takže pozor na to.

Pokud vám cibule lépe chutná, než voní, připravte si generacemi osvědčenou cibulovou šťávu. Nakrájenou cibuli smíchejte se dvěma lžícemi medu a zakápněte citrónem. Pak už jen počkejte 2 hodiny a můžete šťávu začít po lžičce konzumovat nebo přidat třeba do čaje. Možná vám to nebudete úplně chutnat, ale funguje to!

Sůl

sul

Ani pro další surovinu nemusíme dál než do kuchyně. Tři lžíce soli zalijte asi 4 dcl vlažné vody a pusťte se do takzvané nosní sprchy. Jednu dírku ucpěte a druhou natáhněte připravený roztok a pak zase naopak. Chce to trochu tréninku, protože natahovat vodu nosem není úplně přirozenou činností, ale úleva od ucpaného nosu přichází téměř okamžitě, takže to za trochu té námahy stojí.

Kuřecí vývar

kureci-vyvar

Zapomeňte pro jednou na to, že nejste polévkoví, udělejte si poctivý kuřecí vývar a dejte si do nosu. Tedy tentokrát jen obrazně. Kuřecí vývar konzumujte naprosto klasickým způsobem a postavte ho před sebe pořádně horký. Posílí vám imunitu a pára z něj vám příjemně uvolní nos.

Křen

kren

Tento často opomíjený kořen má nejeden blahodárný účinek na lidský organismus. V případě rýmy ho nastrouhejte a smíchejte s medem. Takto připravenou směs si pak dejte třikrát denně na lžičku a bude se vám dýchat mnohem lépe.

Medvědí mléko

mleko

Až dětem vnutíte cibulovou šťávu a kuřecí vývar, uspíte je a zjistíte, že už to na vás taky leze, můžete zkusit i něco ostřejšího. Ohřejte si hrnek (nebo klidně dva) mléka, přidejte dvě lžíce rumu a bude se vám nejen lépe spát, ale vzbudíte se dost možná čilí a zdraví. Tedy bez záruky, ale vyzkoušet se může skoro všechno. A pokud babským radám nevěříte, nezbývá než vyzkoušet něco z klasiky.

Příště se dozvíte, jak porazit zákeřný kašel, který útočí dnem i nocí. Opět si vystačíte se zásobami ve spíži …

Přidat komentář