Jednou z mála věcí, kterou si v dnešní době můžete být jistí je, že až přijde podzim, tak bude padat listí. Na tom asi není nic moc zvláštního, ale minimálně zahrádkáři by měli zpozornět. Tlející listí na váš trávníček a záhony rozhodně nepatří, tak si pojďme říct, jak s ním zatočit pomocí zahradního vysavače. A nebo fukaru?
Rozdíl mezi fukarem a vysavačem
Teoreticky je to jasné asi každému. Zatímco vysavač listí nasává do sebe, fukarem ho budete rozptylovat před sebou. Prakticky je smysl obou přístrojů trochu hlubší.
Klasické zahradní vysavače oceníte při vysávání menších hromad listí, kde si jste jistí, že neobsahují žádné jiné předměty. V tom je totiž jedno z úskalí těchto přístrojů a bohužel celkem snadno se dají poničit. Určitě by o koupi vysavače neměli uvažovat ti, kteří disponují většími plochami. Vysavač se sice zdá, jako příjemná varianta, ale objem nasátého listí není nijak závratný a nakonec se s tímto přístrojem pěkně naběháte a potrápíte.
Takový fukar na listí naopak na větší a hustě listím pokryté plochy doporučit lze. Celkem pohodlně s ním nafoukáte listí na jednu hromadu a pak už s ním naložíte po svém.
Nejčastější volbou zahrádkářů jsou však přístroje kombinované. Díky spojení obou výše uvedených funkcí mají širší využití. Až se fukarem zbavíte největšího nánosu, můžete pak, v případě potřeby, zbytky listí po nějaké době už jen vysát.
Kombinované přístroje se dále dělí na duální a s výměnnou tryskou. U první varianty vám bude stačit páčka k přepnutí mezi režimy, druhá pak vyžaduje lehkou manipulaci s výměnou trysky. Ač se může zdát, že duální přístroje budou tou lepší volbou, protože jsou i levnější, neunáhlete se. Mají totiž nižší výkon než druhý typ a poměrně lehce se ucpou. U varianty s výměnnou tryskou sice nebudete mít takové pohodlí, ale na druhou stranu získáte lepší výkon. Zvažte tedy určitě dopředu nejen své priority, ale také dispozice plochy, na kterou chcete „fukarovysavač“ používat.
Náročnější uživatelé jistě ocení tříkanálové vysavače. Ty disponují dvěma stupni foukání i vysávání a často bývají také vybaveny drtičem odpadu s injektorem. Díky tomu si přístroj nejen poradí i s většími předměty, ale také zabrání vniknutí nežádoucích věcí, které by mohly vysavač poškodit.
Pokud už předem víte, že budete chtít vysávat i odpadky, tak se ale typům s drtičem odpadu vyhněte. Sice se vám bude hůře vysávat mokré listí, ale ve výsledku tohoto rozhodnutí nebudete litovat, především díky úspoře času.
Před koupí jakéhokoliv z typů pečlivě zvažte objem listí, kterého se budete zbavovat. Právě ten údaj by totiž měl o typu přístroje rozhodnout, navzdory vašim případným sympatiím k jiným variantám. Často se totiž stane, že co se zpočátku jeví jako pohodlnější volba, nakonec končí mnohem větší námahou nebo předčasným opotřebením vysavače.
Benzín nebo elektrika?
V nabídce jistě naleznete typy benzínové, elektrické a také síťové.
Potřebujete pořádný výkon na extra nálož listí? Pak je pro vás asi nejideálnější vysavač benzínový. Jeho pořízení je finančně náročnější, ale pokud máte opravdu velkou zahradu a čeká na vás velká dávka listí, věřte, že se vám investice vyplatí.
Středně velké zahrady s objemem „přiměřeně, přiměřeně“, zaslouží investici do přístroje se síťovým napájením. Když si správně vyberete, můžete dosáhnout dokonce stejného výkonu jako u některých benzínových modelů a bude vás to stát méně peněz. Nevýhodou je, že taháte kabel za sebou, dále vyšší hlučnost a také častější ucpávání trysek. Proto si pohlídejte, aby bylo možné je lehce vyprazdňovat i omývat.
Těžko vám to prodejci přiznají, ale některé modely tohoto typu rozfoukávají listí tak intenzivně, že ho rozháníte po celém okolí a rozhodně se nedá říct, že byste to měli pod kontrolou. Proto doporučujeme na úkor ceny neošidit kvalitu a zaměřit se na prověřené značky.
Od kabelu vás osvobodí elektrické modely napájené baterií – tedy aku vysavače listí. Mají plus mínus stejný výkon, jako modely s kabelem, jsou lehčí a snadněji ovladatelné. Má to ale háček. Tento typ rozhodně neoceníte na větších, než malých plochách, protože vydrží nabité asi 30 minut. Na druhou stranu dobrý akumulátorový přístroj vydrží podstatně déle v provozu, je tichý a lehký. I v tomto případě je samozřejmě směrodatná cena, jakou se chystáte za zahradní vysavač zaplatit.
Závěrem už snad jen poradíme, abyste si před koupí vyzkoušeli manipulaci s přístrojem. Když máte mít v ruce přístroj třeba celý den, určitě se vám nebude chtít tahat s některým z nejtěžších modelů na trhu. A nezapomínejte na údržbu. Tento přístroj najde své využití většinou jen krátké časové období během roku a zbytek proleží někde v kůlně nebo garáži, tak na to myslete, ať vám dlouho slouží.