Nezařazené

Jak ušetřit pří nákupu herního notebooku

Herní notebook je potřeba pečlivě vybrat tak, aby splnil veškerá očekávání. Zároveň musí většina uživatelů hledat kompromisy vzhledem k pořizovací ceně. Jak nakoupit úspěšně?

Co by měl herní notebook splňovat:

Displej

V případě, že si nemůžete či nechcete rovnou pořizovat externí monitor, platí, že čím je displej větší, tím pohodlnější bude zejména dlouhodobé sezení u něj. Malé přenosné notebooky jsou vhodné jen na jednoduchou práci. Plnohodnotný herní zážitek si díky nim určitě neodnesete.

Nejlépe vám poslouží notebook s úhlopříčkou alespoň 15,6 palců. Notebooky s rozlišením 17,3 palce v podstatě nahradí desktop, nejsou ale tak dobře přenositelné jako menší laptopy. IPS panely dnes již patří víceméně k běžným, se starším typem zobrazovací technologie se setkáte již jen málo.

Rozlišení obrazovky

Nutností je pro hraní her Full HD rozlišení, to znamená 1920 x 1080 obrazových bodů. Špičkové displeje poskytují až 4x detailnější rozlišení a prodávají se pod označením 4K. Toto rozlišení je však v klasických noteboocích stále ještě spíše nadstandardem.

Grafická karta

Kdo plánuje používat notebook na hraní, určitě by se měl zaměřit na grafickou kartu, která je jakýmsi srdcem těchto zařízení.

Základní požadavek by měl v obchodě znít na kartu dedikovanou, tedy grafickou kartu s vlastní pamětí. A to minimálně 2 GB. Pokud si můžete dovolit 4 nebo dokonce 6 GB, tím lépe. Zařízení si pak poradí i s novými tituly.

Dominantními výrobci současného trhu jsou NVIDIA a AMD. Důležité je především si umět u té které značky vybrat adekvátně výkonnou grafiku. Pro základní přehled stačí si pamatovat, že k těm nejlepším patří modely AMD Radeon R9 , případně GeForce RTX.

Procesor

O celkové výkonnosti notebooku rozhoduje značnou měrou také procesor. Určen je k tomu, aby vykonával instrukce počítačového programu, tedy prováděl jednotlivé operace. Přirovnat by se s nadsázkou dal k mozku počítače.

Pokud si tak chce uživatel dopřát u svého notebooku vysoký výkon, musí tomu procesor odpovídat. V praxi je tak zapotřebí zvolit v současných podmínkách procesory Intel Core i9, které patří k těm nejlepším na současném trhu. U druhého dominantního výrobce AMD hledejte procesory Ryzen 9, jestliže chcete skutečně špičkové parametry.

RAM

Vedle procesoru o celkové výkonnosti notebooku rozhoduje i RAM, která se spolupodílí na tom, jak budou jednotlivé operace plynulé. Měli bychom proto do herního notebooku počítat s 16 až 32 GB RAM.

Disk

Kapacita disku říká, kolik dat na něj můžeme uložit. U klasických disků má smysl uvažovat o 1 TB kapacity. Otáčkové disky však patří do určité míry již k technologicky překonaným.

Proto by měl být notebook osazen také moderním SDD, které zajistí plynulou funkčnost systému díky své rychlosti. Minimální kapacita by v tomto případě měla pohybovat na 256 GB, případně až 500 GB.

Kolik stojí herní notebooky

Levný herní notebook, má-li být nový, v obchodech prakticky nenajdete. Špičkové parametry se s nízkou cenovkou zkrátka příliš dobře neslučují.

V zásadě tak musejí hráči počítat s tím, že by měli do kapsy sáhnout nejméně pro 30 000 až 40 000 Kč. Kupující, který si může dovolit investovat přibližně polovinu této sumy, už bude muset přistoupit na celou řadu kompromisů.

Proč se vyplatí repasované zařízení

Jak už bylo zmíněno, budeme-li trvat na novém zařízení, musíme zároveň počítat s vyšší investicí. Použité herní notebooky jsou tak řešením pro uživatele s omezeným rozpočtem. Repasovaný herní notebook může být levnější až o 70 % např. na inComputer.cz.

Po kvalitativní stránce je zaručena plná funkčnost. Notebooky před prodejem procházejí náročným testováním a dochází k výměně případných vadných komponent. Před potenciálními závadami, které by se mohly objevit až v delším časovém horizontu, je navíc kupující chráněn záruční lhůtou v délce 12 měsíců.

Repasovaná zařízení se však zpravidla z původních pozic ve firmách nevyřazují z důvodu absolutní nefunkčnosti, ale kvůli potřebě modernizace. Proto jsou maximálně mírně opotřebená a mohou mít nejrůznější kosmetice vady.

Jedná se navíc o vyšší modelové řady typické vysoce kvalitním provedením, které je neporovnatelné s levnými plastovými notebooky. Po takto krátkodobém používání ještě ani zdaleka nejsou tato zařízení na konci své životnosti.

1 komentář

  • Přesně tak. Já bych repasované notebooky nikdy neodsuzoval, doteď mám svůj repas ode Dellu a šlape jak hodinky. Je to pro nenáročné uživatele co chtějí za mín peněz hodně muziky 🙂

Přidat komentář