Móda

Správný výběr slunečních brýlí

slunecni-bryle

Brýle se již před dlouhou dobou staly nezbytnou součástí každého z nás. Je to nejen praktický módní doplněk, který můžete nosit každý den, ale také ochrana proti slunečnímu záření.

První sluneční brýle pochází již z 18. století. Podle odborníků se ale již před tímto obdobím lidé snažili ochránit svůj zrak proti slunci.

V dnešní době je trh doslova přesycen různými slunečními brýlemi. Vybírat můžete z mnoha designů, tvarů i barev. Brýle jsme si oblíbili nejen jako doplněk pro všední dny, ale také na pláž či při pobytu na horách.

Když si budete vybírat nové brýle, bez ohledu na to, jestli to bude v kamenné prodejně či v internetovém obchodě, zaměřte se nejen na jejich design, ale hlavně na kvalitu. Mějte na paměti, že brýle, které sice budou hezky vypadat, ale neposkytnou vašim očím dostatečnou ochranu, jsou k ničemu.

Proč vlastně sluneční brýle potřebujeme?

Sluneční záření bývá při krátkodobém působení příčinou zánětu rohovky nebo pálení a slzení očí. Pokud jsou oči slunečnímu záření vystavovány dlouhodobě, může dojít ke vzniku šedého zákalu, rakovině kůže očních víček, poškození rohovky či sítnice nebo její degeneraci. Se správnými slunečními brýlemi se však nemusíte bát, vaše oči budou v bezpečí.

Jak vybrat sluneční brýle
Zdroj foto: pixabay.com

Co si rozmyslet před nákupem brýlí?

  • K čemu budete brýle potřebovat – na sport, běžné nošení, cykloturistiku nebo jen jako módní doplněk?
  • Chcete značkové sluneční brýle nebo se spokojíte s kvalitou za přijatelnou cenu bez ohledu na značku?
  • Mají brýle splňovat nějakou specifickou vlastnost (např. polarizační čočky)?

UV filtr je základ

To nejdůležitější, co by měly každé brýle splňovat, je ochrana před UV zářením, aby neškodilo oční čočce a rohovce. Brýle také tvoří ochrannou bariéru pro citlivou pokožku kolem očí, což může pomoci třeba proti vráskám. Ideální je UV filtr 400, který nepropustí záření nižší vlnové délky než 400nm. Díky tomu máte záruku, že jsou vaše oči chráněny proti jakémukoliv UV záření, které existuje. Zejména horské slunce, které se odráží od sněhu, má velkou intenzitu UV záření. To samé ovšem platí i u vody, na pláži či při jízdě autem po vozovce, která je mokrá po dešti.

UV ochrana

  • Kategorie 4 – nejtmavší filtr, ideální do hor či k moři, kde je velmi silné sluneční záření. Tento filtr je zcela nevhodný pro řidiče, protože zkresluje vnímání barev.
  • Kategorie 3 – tmavý filtr pro každodenní nošení při silném slunečním záření. Používá se nejčastěji.
  • Kategorie 2 – použitelné při středně silném záření na běžné nošení.
  • Kategorie 1 a 0 – můžete je použít jen při opravdu slabém záření, neboť neposkytují téměř žádnou ochranu. Jsou spíše jen módním doplňkem.

Vhodné tónování skel

Výběr vhodné barvy slunečních skel hraje nezanedbatelnou roli. Důležité je, aby nedocházelo ke zkreslování základních barev (červená, modrá a zelená), to může mít při řízení auta závažné následky. Barva skel nesmí oči zbytečně zatěžovat a unavovat. Nevhodná je růžová, světle modrá a oranžová barva, neboť kvůli světlému probarvení nejsou vhodnou ochranou před sluncem.

Sluneční brýle a tónování skel
Zdroj foto: pixabay.com

Nákup brýlí je dobré uskutečnit za slunečného dne, nebo aspoň v prodejně, kde mají osvětlení imitující denní světlo. Pohled skrz barevné čočky je odlišný venku i uvnitř. S kvalitou UV filtru nemá žádnou souvislost, jestli je tmavý nebo světlý, neboť i světlejší sluneční brýle s certifikací mají kvalitní a účinný UV filtr.

Standardní barvy skel

  • Hnědá – spolu s oranžovou je nejvhodnějším odstínem zlepšujícím kontrast, vhodný skoro pro každého. Použít se dá venku i ve vnitřních prostorách.
  • Šedá – nemění vjem barev, jen sníží intenzitu UV záření. Je ideální volbou pro ty jedince, kteří trpí přecitlivělostí na světlo, zároveň prospívá profesím, kde je kladen důraz na přesné ztvárnění barev.
  • Oranžová či žlutá – vhodné barvy do mlhy a při sportování.
  • Zelená – tento odstín je dobrý pro zlepšení kontrastů. Hodí se při přecitlivělosti na světlo, ale také do ochranných brýlí, které používají skláři, kováři atd. Je to díky schopnosti absorbovat IR záření (infračervené).

Co jsou polarizační čočky?

Polarizační čočky vám zajistí jasné a pohodlné vidění bez ohledu na okolnosti. Čočky se postarají o blokaci nepříjemných účinků ostrého světla, které mohou zvyšovat hladké povrchy. Mezi ně patří např. čerstvý prachový sníh, lesklá dlažba, vodní hladina nebo mokrá vozovka. Polarizační čočka byla navržena tak, aby sloužila v takovém prostředí, kde díky silným odleskům slunce nestačí klasické sluneční brýle.

Vlastnosti polarizačních čoček uvítáte při řízení auta, sportu, v přírodě, ale i ve městě či každodenním nošení.

  • Oči jsou chráněné UV filtrem, snižuje se námaha oka a zároveň čočky působí jako vhodná prevence proti onemocněním, která oči postihují (šedý zákal, zánět spojivek, vysychání rohovky a podobně).
  • Když se budete s polarizačními brýlemi dívat na mokrou vozovku, nebudete muset zbytečně mhouřit oči a tím jim škodit, zároveň budete mít ostrý zrak v mlze.
  • Tyto brýle jsou vhodné i při sledování počítačového monitoru a v místnostech, které jsou nevhodně či přespříliš osvětlené.
  • Brýle s polarizačními čočkami pomáhají zpomalit tvorbu vrásek kolem očí.

Správný tvar brýlí podle obličeje

Majitelé oválného obličeje patří mezi šťastlivce, protože si můžou vybrat jakýkoliv model a padne jim jako ulitý. Slušet jim budou veškeré sluneční brýle, ať už kulaté, hranaté nebo třeba letecké aviatorky. U ostatních obličejů to chce vybírat pečlivě. Hranatý obličej uvítá kulaté či oválné brýle, tedy ty, které mají zaoblený tvar. Kulatý obličej ozdobte brýlemi hranatými nebo obdélníkovými, zkrátka takové, jež odvedou pozornost od plnější tváře.

Sluneční brýle
Zdroj foto: pixabay.com

Pro trojúhelníkový obličej a úzkou bradu jsou ideální aviatorky, které nesluší hned tak někomu.  Zejména v případě úzkého podlouhlého obličeje, ten uvítá spíše oválné široké sluneční brýle, čímž získá na plnosti.

Zjednodušeně lze říci, že si vždy vyberte brýle, co jsou opakem obličeje, aby se odvedla pozornost od nedostatků tváře a výrazných rysů obrub.

Jasné je, že nejsou pouze tyto základní tvary obličeje, spousta lidí to má namixované, takže pak vznikají různé tvary jako hruška, obdélník, diamant, srdce a podobně. V takovém případě dejte na radu odborníka, u kterého budete brýle kupovat nebo si s sebou vezměte blízkou osobu, která vám s výběrem určitě ráda poradí. Ostatně i vy jste schopni určit, ve kterých brýlích se cítíte dobře.

Značky slunečních brýlí

Není vůbec důležité, jestli sháníte dámské, pánské, dětské nebo sportovní brýle (ať už golfové, cyklistické atd.), vždy budete vybírat z mnoha značek. My jsme šťourali v různých obchodech i recenzích, a sledovali, jaké značky se kupují nejčastěji. Oblíbené jsou Oakley, Ray-Ban, Relax, Uvex, Calvin Klein, Polaroid, Adidas, Vans, Dolce & Gabbana nebo Gant. Samozřejmě, že záleží na každém z vás, které brýle vám padnou do oka, ale je dobré vědět, co nosí lidé kolem vás, pro vaši inspiraci.


Zdroj foto: Pixabay.com, Zdroj info: http://ona.idnes.cz/jak-vybrat-spravne-slunecni-bryle-jen-ochrana-proti-uv-zareni-nestaci-1e0-/zdravi.aspx?c=A120501_000804_zdravi_pet

Přidat komentář