Nezařazené

Mizí vám slepičky a vajíčka z kurníku? Zřejmě za to může kuna!

levou-zadni jak ochránit slepice

Bydlíte na vesnici nebo v poklidné části města v domě se zahradou? Je pro vás zahrada důležitá a je součástí i kurník se slepicemi? Chováte slepice už léta, a máte problém s mizením vajíček či slepic samotných? Váš kurník zcela jistě napadl škůdce. Tímto škůdcem myslíme kunu, malého tvora, který se do kurníku stahuje za potravou.

Kuna je všežravec, a pokud má přístup k masu, nepohrdne. Díky svému malému tělu se dokáže dostat do kurníku i malou skulinkou, a v něm udělat velkou spoušť. Kunu totiž lákají nejen vajíčka, ale i slepice samotné. Díky hbitosti, rychlosti a ostrým zubům dokáže kuna nejen zabít drobného hlodavce, ale je schopna se utkat i se slepicí. Je to její přirozený životní cyklus k přežití, a pokud není zastavena nebo odpuzena, vrací se, dokud není kurník prázdný.

Jak se kuně bránit?

Proti kuně je možné se bránit několika způsoby. Prvním je plot či pevná bariéra, druhou zavírání slepic na noc, ochrana kohouta či psa nebo plašič.

První způsob může být pro některé dobrý, ale samozřejmě více nákladný. V tomto případě musíte postavit pevný plot, s co nejmenšími otvory a s pevnou betonovou základnou, aby se kuna nemohla podhrabat. Už toto může některé z vás odlákat.

jak odpudit kunu

Dalším způsobem je postavení nedobytného kurníku, do kterého se kuna v noci za žádných okolností nedostane, ale i v tomto případě je to velmi nákladné.

Třetím a možná nejpříjemnějším příkladem je stráž. Mnoho lidí má ve slepičím hejně kohouta, který je schopný klan ochránit hlasitým kokrháním, protože může probudit i člověka. Další možností je pes. Pes v případě příchodu cizího návštěvníka štěká. Pokud je to pes na ochranu pozemku, může pomoci i k ochraně kurníku.

TIP: Věděli jste, že kuna se dokáže snadno dostat i do domu a nadělat tam paseku? Nejčastěji se ukrývá na půdě, v podkroví nebo ve střeše.

Plašič kun je nejmodernější řešení

Posledním a nejlepším řešením je pořízení ultrazvukové plašičky na kuny. Je nenáročnou a dlouhodobou ochranou před škůdci. Kunu odpudí díky nepříjemným zvukům, které jsou speciálně uzpůsobené na kuny, a člověk a jiné zvíře pohybující se v blízkosti plašiče je neslyší. Plašič je nastavený tak, aby měnil výšku tónu, takže kuna si na zvuk nezvykne. U tohoto řešení je velmi snadná instalace a údržba. Může to být i dobrá prevence před nevítanými škůdci.

Pokud se vám do kurníku dostane kuna, je to velmi nepříjemný a silný nepřítel. Zaprvé vám může hodně uškodit a také vás může stát všechny úspory. V neposlední řadě vyhubit celé hejno slepic. Proto je prevence a instalace plašiče důležitá. Při podezření napadení hejna kunou neváhejte a začněte plašit!

Přidat komentář