Nezařazené

Jak zařídit domácí kancelář

Jak zařídit domácí kancelář

Ať pracujete doma každý den na full time, nebo usedáte k „druhé práci“ po večerech, měla by domácí kancelář nabízet potřebné pohodlí. K jeho dosažení zdaleka nestačí starý stůl a židle,

Zejména pro efektivní výkon a předcházení zdravotním problémům je dobré se zaměřit jak na nábytek, tak na samotné prostředí. Práce na home office bývá ostatně složitější kvůli rušivým elementům a stálému pocitu, že jste doma.

Zvolte pro home office správné místo

I když vám na občasnou práci v rozsahu pár hodin týdně postačí „jakékoliv místo“, při dlouhodobém home officu ho nepodceňujte. Je nanejvýš nutné umístit svůj pracovní stůl tam, kde bude dostatek denního světla a minimum hluku a jiných rušivých prvků. Ideálně tedy k oknu, případně jen do jeho blízkosti (tím zamezíte i přímému slunečnímu svitu v létě), zatímco budete sedět čelem k němu.

Získáte tím přirozené prostředí a nebude docházet k namáhání očí, které jindy bývají častým zdrojem únavy. V domácí kanceláři by však mělo být klidné i přirozené rovněž okolí stolu, takže žádné křiklavé barvy na zdi, bez zbytečných doplňků, obrazů apod. Oči by se zkrátka měly plně soustředit na monitor / pracovní plochu, aniž by cokoliv odvádělo jejich pozornost.

V žádném případě si nezvykejte na práci na gauči u televize nebo v kuchyni u jídelního stolu. Ponechte těmto částem bytu jejich původní funkci, v jídelně opravdu jen jezte a v obýváku odpočívejte. Z psychologického hlediska je důležité oddělit práci od osobního života i prostředím, ve kterém jsou činnosti vykonávány. Pokud budete mít určené místo pouze pro práci, nebude vás lákat jiná zábava a budete se na práci snáze soustředit.

Pokud máte velmi malý byt (např. jednopokojový), kde skutečně není místo na stůl pracovní a jídelní, odlište pracovní prostředí od odpočinkového alespoň doplňky – na dobu práce odstraňte z pracovní zóny běžné dekorace nebo jídelní potřeby a nahraďte je kancelářským vybavením, přidejte ergonomické podložky a pokud vás láká televize, zakryjte ji závěsem.

Zdroj foto: pixabay.com

Vybavení pro domácí kancelář

Zvolit si na home office správné vybavení je nanejvýš důležité, ať se jedná o full time nebo občasné práce. Úplným základem je kancelářský stůl, který by měl nabízet dostatečnou plochu a odkládací prostor; v závislosti na požadavcích a místu lze zvolit jak rohový, tak klasický. Chcete-li při práci doma měnit polohy, nebo bude-li jej užívat více lidí, může být vhodným řešením výškově nastavitelný stůl, který si každý přizpůsobí podle sebe.

Vyžaduje-li to vaše profese nebo chcete mít po ruce třeba odbornou literaturu, je dobré umístit do blízkosti také šuplíky (nemusí být napevno, ale v kontejneru, s nímž snadno přejedete), poličky nebo třeba úložné boxy.

Kdo pracuje na PC, měl by mít monitor ve správné výšce, tedy na podstavci, případně zvolit externí obrazovku s možností nastavení výšky. Jakmile máte vybráno, je na řadě židle, která je nezbytnou součástí kanceláře domácí i klasické.

Opět by měla být nastavitelná a poskytovat tělu oporu po všech stránkách; musí mít tedy nastavitelnou výšku sedáku, podpírat bederní páteř a ruce pomocí opěrek. A pokud přemýšlíte, co dalšího nesmí chybět v domácí kanceláři, je to třeba tiskárna, skartovačka nebo běžné kancelářské potřeby jako nůžky, propisky, sešívačka či šanony. Na home office byste zkrátka měli mít takové pohodlí, aby se vám pracovalo dobře za každé situace.

Přidat komentář