Bydlení

5 věcí, které se dají dělat s olivovým olejem a asi je neuhádnete

Olivový olej je poklad. Ne nadarmo mu staří Řekové říkali tekuté zlato. Má zásadní místo v kosmetice, zdravotnictví i ve špagetách, jeho využití tím ale zdaleka nekončí. Na co dalšího se vám bude v domácnosti hodit? Můžete:

1. Vyleštit dřez

Je-li vám před hosty stydno za váš omšelý nerezový dřez, vězte, že pár kapek olivového oleje mu vrátí zašlý lesk a slávu. Pořádně dřez umyjte a vysušte. Na čistou utěrku pak nakapejte olivový olej a po směru jejích vláken s ní ocel vyleštěte. Stejnou péči věnujte i vodovodní baterii. Uvidíte, že se brzy ve dřezu zase uvidíte.

drez

2. Vyčistit auto

I to nejlepší žihadlo se časem trochu opotřebuje. Pokud se vám na plastovém krytu přístrojové desky, či na světlometech vašeho auta objevilo něco jako mlha, může vám to znatelně zhoršit viditelnost. Mnoho majitelů aut řeší situaci nesprávně, pomocí čistidel na bázi alkoholu. Mnohem lepší je ale olivový olej. Nalijte několik kapek na látku bez žmolků a vetřete do postiženého místa. Už po několika málo minutách leštění zákal zmizí.

cisteni_auta

3. Zachránit zahradní nářadí

Víte, co se také špatně odstraňuje? Zaschlá hlína, která se během zahrádkaření nahromadí na lopatě, rýči a jiném nářadí. Myslete dopředu a ještě před okopáváním zahrádky nastříkejte na kovové části trochu olivového oleje (buď si kupte ten ve spreji, nebo ho nalijte do rozprašovače). Vytvoří se ochranný film, který zabrání hlíně k povrchu nářadí přilnout.

zahradni_naradi

4. Umlčet vrzající dveře

Vržou vám doma dveře a tiká vám z toho oko? Hádejte, co vám pomůže! Není třeba cestovat do obchodu pro silikonový sprej, stačí dojít do spíže pro “oliváč”. Vyčistěte panty a decentně je pomažte olejem. Můžete k tomu použít třeba malý štěteček, nebo netřepivý hadřík. Vrzání zmizí a vy si můžete znovu užít tichý (v)chod.

dvere

5. Zneškodnit žvýkačku na botě

Abyste tu lepkavou věc z podrážky odstranili, vaše kroky povedou jak jinak než do spíže. Před tím se ale raději zujte. Hadřík namočený v oleji omotejte kolem inkriminované oblasti na cca. 10 minut. To žvýkačku obměkčí a půjde mnohem snadněji seškrábnout. Podobnou metodou lze nechat zmizet i samolepky na čelním okně auta, nebo kdekoli jinde. Kápněte olej přímo na povrch samolepky a vetřete ho kolem jejích okrajů. Pokud to hned nezabere, propíchněte ji opatrně špendlíkem na několika místech, aby se olej dostal snadněji skrz. Nebude trvat dlouho a samolepka přestane být tvrdohlavá.

zvejka

Přidat komentář