Bydlení

Jak vybrat správnou matraci? Máme pro vás pár rad přímo z IKEA

Vypravila jsem se zase jednou do švédského svatostánku nábytku. Tentokrát jsem tam ale byla vyslána pracovně, abych zjistila, jak koupit matraci. Jako správná investigativní reportérka jsem si připravila sadu otázek a diktafon. Nečekaně jsem se přitočila k paní Haně, která měla tu smůlu, že byla zrovna přidělená do oddělení ložnic. A položila jí 9 záludných otázek. Tady jsou odpovědi.

Jaké otázky by si měl zákazník před koupí položit a podle čeho se orientovat?

Při výběru matrace byste se vždy měli orientovat podle osobních požadavků. Zajímat vás tedy budou nejen rozměry, ale také to, jestli spíte raději na měkkém, či tvrdém podkladě. Máte nějaké alergie, sklon k bolení zad, či kloubů? I to by mělo vaše rozhodování ovlivnit.

Které typy matrací jsou k dostání? 

V IKEA můžete si koupit pružinovou, latexovou, nebo pěnovou matraci. Latexové a pěnové umí dobře tlumit otřesy a přizpůsobí se tvaru vašeho těla. Jsou pohodlné a hodně odolné, hlavně v případě, že je budete pravidelně otáčet a opotřebovávat je spravedlivě z obou stran.

Pružinové matrace rovnoměrně rozloží vaší váhu a tím sníží tlak na jednotlivé části těla. Jsou dobrou volbou pro ty, kterým je v noci často horko, protože zajišťují dokonalou cirkulaci vzduchu a tím spáče ochlazují. Jsou natolik pevné, že je využijete i bez roštu, na zemi. Tedy například v případě, že jste si na celou postel ještě nenašetřili.

Do prvních, studentských podnájmů jsou vhodné i pružinové matrace s dřevěným rámem, které mají ještě druhou řadu pružin a nepotřebujete k ní žádný rošt. Stačí k rámu přišroubovat nožičky, nebo vložit do rámu postele.

The young salesman tells the customer about quality mattresses in the store.

Jaký druh matrací je nejprodávanější?

Nejoblíbenější jsou v současné době latexové matrace a pak ty s paměťovou pěnou. Hodně se také prodávají přírodní materiály.

Co za matraci by měl zvolit člověk, který rád spí na měkkém a kterou ten, co má rád tvrdší podložku?

Lidé, kteří se nejlépe vyspí na měkké matraci, by měli sáhnout po latexové matraci, středně tvrdé pěnové matraci, nebo matraci z paměťové pěny. Ti, co si potrpí na spánek na tvrdém podkladě, by si měli pořídit tvrdší pružinovou matraci, vyztuženou vrstvou pojeného polyuretanu, nebo kokosového vlákna.

Kterou matraci by si měli pořídit starší lidé, nebo ti s bolestmi zad, kloubů či tuhnutím krční páteře?

Pro starší osoby jsou vhodné ty nejměkčí pěnové matrace, které se vyznačují svou elelasticitou a schopností přizpůsobit se tvaru těla. Zabrání tedy vzniku proleženin a oceníte je i pokud trpíte bolestmi kloubů.

Pokud vás bolí záda a tuhne krční páteř, mohla by vám pomoci paměťová pěna, která je odolná vůči tlaku, mimořádně pružná a podporuje správné držení těla. Zároveň nevytváří tlak na exponovaná místa na těle, naopak se jim přizpůsobí.

I latexové matrace mají výrazné ortopedické vlastnosti i tvarovou paměť (díky vzduchovým pístům). Jsou vyrobeny z přírodního kaučuku, který je rozdělen do anatomických zón. Dokáží se přizpůsobit tvaru vaší páteře a individuálním požadavkům vašeho těla.

Který typ matrace je vhodný pro děti?

Vzhledem k tomu, že děti bývají náchylnější na k zachycení nejrůznějších viróz a bacilů, a zároveň jim logicky chceme dát to nejlepší, zamyslete se nad tím, zda jim nepořídit matraci z přírodních materiálů. Měla by být zároveň dobře odvětraná a podporovat správné držení těla.

matrace pro děti

Jakou matraci by měli chtít osoby statnější postavy?

Pokud jste “chlap jako hora”, nebo “pořádná ženská”, prý je pro vás vhodná nejtvrdší pěnová matrace. Je totiž ideální pro osoby s váhou nad 130 kg.

Která matrace je vhodná pro alergiky, astmatiky a osoby s citlivou pokožku? Měla by být označena nějakým certifikátem?

Matrace z přírodních materiálů jsou pro osoby s citlivou pokožkou velmi vhodné. Nabídka v Čechách zatím není tak široká jako jinde ve světě, přesto se i zde najde pár výrobců, kteří vám ekologické snění umožní. Ti by se vám ideálně měli prokázat certifikátem kvality, matrace by pak měly být viditelným a správným způsobem označeny.

Alergici a astmatici by měli ulehat na matracích z polyetherové pěny, která jim škodí prokazatelně nejméně.  Vhodné je také zvolit správný potah se speciální úpravou, zabraňující tvorbě plísní a výskytu roztočů.

alergici

Kterou matraci byste doporučila pro partnery?

Pro páry nejsou úplně ideální pružinové matrace, zejména když má jeden z dvojice divočejší spaní. Otřesy dobře tlumí již zmíněné matrace z paměťové pěny. K dostání jsou i takové, které jsou speciálně určeny pro partnerské ulehání. Jedna část je tedy vhodná pro mužské a druhá pro ženské tělo. Rozdíl je ve zvolené líné pěně, která optimalizuje svoji tuhost dle absorbovaného tepla.

Tak, to je všechno, co jsem ze paní Hany dostala. Postupně se jí kolem pultíku začalo kupit víc a víc skutečných zákazníků, takže jsem vyklidila pole. I tak jsem jí už slušně zdržela od práce. Na oplátku jsem slíbila, že až si opravdu budu chtít nějakou matraci koupit, bude to jedině v IKEA. Vybavená tímhle návodem jí seženu Levou Zadní, ať mě do té doby potká cokoli.

3 komentářů

Přidat komentář