Zdraví

13 přikázání, která smetou jarní únavu do pekel

Venku občas sněží. No a co. Kalendář mluví jasněji, než Jon Snow ze seriálu Hry o trůny. Jaro se blíží!!! Dny se prodlužují, příroda se probouzí a vám se chce naopak pořád spát. Jojo, jarní únava je nedílnou součástí jara pro mnoho z nás. Proč to tak je? A hlavně, co proti tomu můžete dělat?

Jste (ne)mrtví?

Za všechno může slunce! Přesněji to, že je ho v zimě málo. V organismu ubývá vitamín D, který vzniká díky UV záření. A slábne imunita. Tělo se samozřejmě snaží na jaře všechny resty dohnat, dostat do sebe co nejvíc slunce a opravit pochroumaný imunitní systém, to ho ale stojí hodně sil.  

Druhým neblahým efektem nedostatku slunečních paprsků je úbytek serotoninu, tedy tzv. hormonu štěstí. Díky tomu se můžete cítit bez nálady, bez chuti k životu, vystresovaní. Nepřidá vám ani fakt, že tělo se přes zimu samovolně hodí do úsporného módu. Na jaře ho pak vytrhnou ze spánku delší, slunečnější dny a nutí ho makat. Trochu šok. Výsledkem je už zmíněná únava, ztráta chuti k jídlu, potíže s pozorností a koncentrací, nespavost, bolesti hlavy, pomalé reflexy, nedostatek motivace, horší paměť, náladovost, špatné trávení a další hity.

Takže. Abyste odstřelili jarní únavu už v zárodku, minimalizujte stres a načerpejte ztracenou energii. Jasně, to se snadno řekne. My ale naštěstí víme:

Jak snížit stres

 • Udržujte doma stabilně teplotu a vlhkost na úrovni, která je vám příjemná. I to vás hodí do duševní pohody.
 • Dodržujte denní a týdenní rutinu. Pomůžete vašemu tělu postupně se přizpůsobit změnám bez větších problému. Rozhodně nepřeskakujte své limity. Jakékoli náhlé změny vyvolají zase jen stres. Takže žádné hecování a řeči typu: “jo, to prostě dám”. Víme jak to končí. Místo toho zpomalte a v klidu a postupně sbírejte síly pro letní skotačení.
 • Poslouchejte svoje tělo. Jo, je to okřídlená rada z ezo-pořadů. Kupodivu to ale funguje. Jenom tak můžete vypátrat, jaké tempo a zátěž je pro vás ideální. Hodně odpočívejte, dávejte si pravidelné pauzy. Víc času věnujte zábavným aktivitám, než těm namáhavým. To určitě zvládnete.
 • 30 minut každý den si ze svého času ukrojte pro celkovou relaxaci. Vypněte si telefon a naložte se do vany s bylinkovou solí. Jděte do sauny. Meditujte, pokud to umíte. Nebo vyzkoušejte jógu, či různá relaxační cvičení, která najdete na youtube (třeba tady). A ať na vás proboha chvilku nikdo nemluví!

meditace

Jak zvýšit energii

 • Pijte galony vody. Nebo jí pijte alespoň pravidelně. Voda se prožene vaším tělem jak …no, velká voda, vyčistí ho od toxinů a nakopne metabolismus. Dehydratace sama o sobě může vést k bolesti hlavy a únavě, tak si asi umíte představit, co dokáže ve spojení s jarní únavou.  
 • Jezte často a malé vydatné porce. Alespoň jednu třetinu vašeho jídelníčku by měla zastupovat čerstvá zelenina a ovoce. Doplnit vitamín C a vitamín B1, to je to, co chcete. Uzavřete úzké přátelství s fazolemi, ořechy, rybami, vepřovým masem, špenátem a chřestem.
 • Kyslík se v životě dost hodí, při jarní únavě dvojnásob. Dejte si ho proto pořádnou porci: třikrát denně 10 hlubokých nádechů. Uvidíte, jak se vám pročistí hlava a zvýší energie.
 • Jakmile se oteplí a konečně vyleze slunce, jděte ven a cvičte. Dokonce i 15 minut na slunci dodá vašemu tělu tolik vitamínu D, že si s ním vystačíte celý den. Když se na tom slunci ještě ke všemu budete i hýbat, získáte tolik energie, že nebudete vědět, co s ní. Zkuste mírné aerobní cvičení, třeba 30 minut rychlejší chůze nebo běhu. Kromě toho, že vám to rozproudí krev a vyplaví endorfiny, zaměstnáte na chvilku hlavu něčím jiným, než starostmi. 
 • Protáhněte si svaly. Po každém cvičení věnujte 5-10 minut strečinku a nebude vás to druhý den bolet.
 • A pak si dejte studenou sprchu. Zní to možná odporně, ale fakt vás to osvěží.
 • Pokud to je alespoň trochu možné, omezte pití alkoholu. A ani s kávou to nepřehánějte, večer jí nepijte vůbec. Vlastně ani čaj, kolu, prostě nic s kofeinem. Jo, to myslíme smrtelně vážně. Jinak se vám bude hůř spát, budete druhý den unavení, dohnat se to pokusíte dalším kofeinem a tak pořád dokola. A nikdy to neskončí!!!
 • Když jste unavení, spěte. Teď si možná říkáte, že jsme objevili Ameriku, nicméně kvalitní spánek je něco, co mnoho lidí postrádá. Přitom je to tak snadné. Stačí neusínat u zapnuté televize a chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Celkově se snažte, aby vaše tělo vnímalo ložnici jako tiché, komfortní místo určené primárně ke spánku. Číst a sledovat filmy můžete jinde.
 • V kavárnách a restauracích si sedejte k oknu, abyste viděli na nebe. Místo cestování hromadnou dopravou, nebo autem, jezděte do práce na kole. Oběd si snězte na lavičce, na sluníčku. Navštěvujte venkovní kulturní akce a festivaly. Prostě si užívejte toho, že začíná být hezky.

Chcete mít tyhle rady pořád u sebe? Vytiskněte si je:

jaro-todolist

Přidat komentář