Tipy

Jak na jarní servis auta?

servis auta

Zimní měsíce bývají pro automobily obzvláště náročné. Silné mrazy, prosolený sníh či námraza žádnému autu příliš nesvědčí. Na začátku jara je tak vhodné dopřát vašemu vozítku extra péči. Víte, jak na jarní servis auta?

Na výměnu pnenumatik si vzpomene asi každý. Další úkony však tolik zřejmé být nemusí. V následujícím článku vás provedeme jarní údržbou auta a poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout. Základní jarní servis auta pak zvládnete levou zadní 🙂

Kontrola kapalin

S příchodem jara je ideální čas na kontrolu a případnou výměnu kapalin. Že vám došla voda v ostřikovačích, poznáte poměrně snadno. Co ale ty ostatní kapaliny?

Chladící kapalina

chladící kapalina
Chladící kapalina do auta

V rámci jarní údržby vždy zkontrolujte stav chladící kapaliny. Starším generacím se jistě vybaví obraz bezradných motoristů, kteří s lahví vody čekají, až se jim přestane valit dým zpod kapoty. Dnes už sice auto tak snadno „neuvaříte“, přesto byste kontrolu chladící kapaliny rozhodně neměli podcenit.

Při dolívání vody do chladiče se držte pravidla barvy nemíchat. Každý druh chladící kapaliny má totiž jinou barvu a kombinace různých typů by vašemu autu příliš nesvědčila. Pokud od poslední výměny chladící kapaliny do auta uběhly 3 roky, je nejvyšší čas na novou.

Motorový olej a filtry

výměna motorového oleje
Výměna motorového oleje

Když už máte zvednutou kapotu, podívejte se také, jak je na tom motorový olej. Ten patří mezi nejdůležitější kapaliny ve vašem autě. Stav hladiny byste měli kontrolovat pravidelně a dle potřeby olej doplňovat. V opačném případě se může stát, že vám olej dojde v nejhorší možný okamžik.

A kdy vyměnit motorový olej? Zlaté pravidla říká, výměnu motorového oleje je nejlepší provádět po každých 15 000 kilometrech. Pokud toho příliš nenajezdíte, vyměňte olej po 12 až 18 měsících. S výměnou oleje nezapomeňte ani na nové filtry.

Voda do ostřikovačů

směs do ostřikovačů
Směs do ostřikovačů

Než zavřete kapotu, podívejte se ještě na směs do ostřikovačů. Čisté čelní sklo je základem pro dobrý výhled. Nemrznoucí zimní variantu s příchodem jara můžete vyměnit za letní směs do ostřikovačů. S výměnou však raději posečkejte, než pomine období jarních mrazíků.

Znáte tekuté stěrače? Při nevyzpytatelném jarním počasím vám jistě přijdou vhod. Jedná se o přípravek, obvykle ve spreji, který aplikujete na čelní i ostatní skla vašeho vozu. Po zaschnutí zůstane na skle speciální ochranná vrstva, jež účinně odpuzuje vodu. Ty nejlepší tekuté stěrače na jednu aplikaci vydrží až půl roku.

Přezutí pneumatik

přezutí pneu
Přezutí pneu

K jarnímu servisu auta pochopitelně patří také přezutí pneu. Stav vzorku zkontrolujte i v případě, že jezdíte na celoročních pneumatikách. Víte, kdy se přezouvá na letní pneu? Přestože v průběhu března se někdy už jaro opravdu silně hlásí o slovo, s výměnou pneu ještě chvíli počkejte.

Dle zákona je třeba zimní pneu ponechat do 31. března. Vzhledem k tomu, že pár Velikonoc na sněhu jsme už zažili, přezutí gum na letní se opravdu vyplatí nechat na později. S letními pneumatikami však neotálejte příliš dlouho, ať si zbytečně nesjíždíte vzorek na zimním pneu.

Autobaterie

baterie do auta
Baterie do auta

Méně běžným krokem je kontrola autobaterie. Zima je pro baterie do auta obzvláště náročným obdobím. Studené zimní počasí, zejména pak silné mrazy, dávají baterii pěkně zabrat. Na jaře se proto vyplatí akumulátor poctivě prohlédnout a zkontrolovat. U starších typů autobaterie odšroubujte víčko a ověřte hladinu elektrolytu. V případě potřeby dolijte destilovanou vodou.

U moderních autobaterií dochází pouze k minimálnímu odpařování, tudíž si s doléváním vody nemusíte dělat hlavu. V každém případě byste však měli zkontrolovat napětí baterie. Nemusíte kvůli tomu do servisu, změříte jej hravě i doma pomocí multimetru. Pokud úroveň nabití je nižší než 100 %, dobijte autobaterii pomocí nabíječky. V případě velmi nízkého napětí, popřemýšlejte nad výměnou autobaterie.

Mytí auta

autokosmetika
Mytí auta

Zimní měsíce jsou náročné nejen pro motor vašeho auta, ale sníh, mráz i posypová sůl dávají zabrat také exteriéru. Proto vašemu železnému oři dopřejte lázně v podobně důkladné očisty. Projetí myčkou je sice nejsnadnější způsob, avšak zejména kartáčové myčky mohou časem poškodit lak auta.

Pokud vám to možnosti dovolí, doporučujeme vám investovat do vapky. Vysokotlaký čistič je perfektní pomocník pro ruční mytí auta. Díky vysokému tlaku snadno umyjete nejen běžnou špínu, ale hravě odstraníte i odolné nánosy z podvozku či disků kol. Obejít se však můžete i bez tlakové myčky. Postačí vám pouze kvalitní autokosmetika a houba na mytí auta.

Čištění interiéru auta

úklid auta
Čištění interiéru auta

Posledním krokem při jarním servisu auta je úklid interiéru auta. Nemusíte si hned pořizovat speciální vysavač na auto, práci vám značně usnadní i ruční vysavač. Díky bezkabelovému provedení zvládnete úklid auta i na parkovišti. Štěrbinové nástavce vám zas umožní vysát nečistoty i z hůře dostupných míst.

Pro úklid palubky si vystačíte s čistou vodou, ale pokud hledáte opravdu účinný přípravek na čištění interiéru auta, vsaďte na oživovač plastů. Jde o zvláštní sprej na plasty, který plastům na přístrojové desce dodá nejen lesk, ale zároveň funguje i jako ochranná vrstva. K dostání je i cockpit spray pro oživení pneumatik. Zapomenout byste neměli ani na vůni do auta.

Jarní úklid si žádá nejen vaše vozítko, ale i vaše domácnost. Skvělé tipy, jak zvládnout jarní gruntování levou zadní, najdete v našem článku věnovaném jarnímu úklidu.

Přidat komentář