Bydlení

Březen na zahradě — nepodceňte jarní přípravu

březen na zahradě

Březen, na zahradu vlezem. První jarní měsíc patří mezi nejdůležitější období, co se zahradnických prací týče. Aby se vám zahrádka odvděčila, je třeba ji věnovat dostatečnou péči a pozornost. Na následujících řádcích vám poradíme, na co byste v průběhu měsíce března rozhodně neměli zapomenout.

Štěstí přeje připraveným. Ačkoliv se může zdát, že na rajčatový salát je ještě spousta času, pokud podceníte přípravu, pro zeleninu budete muset v létě do obchodu. Proto jsme pro vás připravili praktické tipy pro užitkovou i okrasnou část zahrady. S naším průvodcem vám tak nic neuteče a na novou sezónu budete připraveni vy i vaše zahrádka.

Zeleninové a okrasné záhony

Ať pěstujete kytičky na ozdobu či zeleninu na saláty, v březnu si záhony žádají vaši pozornost. Aby následující sezóna přinesla kýžené výsledky, nezapomeňte na následující kroky.

Trvalkový záhon

březen na zahradě
Trvalky na zahradu

Okrasné záhony s trvalkami jsou chloubou celé zahrady. Kdy založit trvalkový záhon? Abyste se v létě mohli kochat pohledem do rozkvetlé zahrady, pusťte se do práce s prvním sluníčkem. Trvalky v záhonech je ideální rozdělit, aby měly dostatek prostoru pro růst. Rostlinky se hezky omladí a budou mít spoustu síly na novou sezónu.

Březen je taktéž ideální pro výsadbu nových trvalek na zahradu. V případě, že přeje počasí, můžete se pustit i do sázení letniček, jako je měsíček, chrpa či oblíbený vlčí mák. Velkou parádu i užitek vám přinesou také bylinkové záhony, s jejichž založením netřeba otálet.

Zeleninové záhony

jak vyrobit vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon

Pěstování zeleniny se rozhodně vyplatí. V březnu je ideální doba na přípravu zeleninového záhonu. Pokud jste to na podzim nestihli, jako první se pusťte do rytí. Na kamenitou a jílovitou půdu vám doporučujeme rýč se špičatým koncem. Pro pěstování zeleniny se skvěle hodí vyvýšený záhon. Jestliže jste alespoň trochu zruční, můžete si vyrobit vyvýšený záhon z palet.

Pokud budete sázet rajčata do skleníku, v březnu je nejvyšší čas na předpěstování rajčat. Pustit se můžete i do předpěstování paprik, brokolice a další zeleniny. A kdy sázet mrkev? V případě příznivého počasí můžete začít i s výsevem mrkve, s pěstováním kedluben ze semínek však počkejte na duben, případně květen.

Trávník

vertikutace trávníku
Vřetenová sekačka

Patříte-li mezi ty, kteří touží po krásném anglickému trávníku, rozhodně byste neměli podcenit jarní přípravu. Než se pustíte do prvního jarního sekání, je ideální začít provzdušněním trávníku. Takzvaná vertikutace trávníku jej zbaví uschlé trávy i plevele. Zapomenout byste neměli ani na vhodné hnojivo na trávník.

Péče o trávník je občas docela věda. Pokud vaší trávě chcete dopřát to nejlepší, zvažte koupi vřetenové sekačky. Klasické rotační sekačky totiž poškozují stébla trávy, čímž zbytečně zpomalují růst trávníku. Vřetenové sekačky trávy nesekají, nýbrž stříhají, a jsou proto k trávníku mnohem šetrnější.

Stromy

kdy sázet ovocné stromy
Sázení stromů

Měsíc březen je vhodným obdobím, kdy sázet ovocné stromy. Přestože se sázení stromů doporučuje provádět na podzim, můžete jej bez obav nechat až na jaro, až půda rozmrzne. Nevíte, kdy stříhat meruňku? Do stříhání ovocných stromů se taktéž můžete pustit už v březnu. Na prořezání jsou ideální dvouručních nůžky, s nimiž hravě odstraníte i větší větve.

Opomenout byste neměli ani vhodný insekticid. Postřik na ovocné stromy aplikovaný na jaře totiž zahubí případné škůdce, kteří přezimují na listech, větvích či kůře stromu. Skvělým řešením je univerzální postřik na ovocné stromy, avšak dostupné jsou i přírodní varianty.

Keře a okrasné trávy

jak stříhat maliny
Maliník

Během měsíce března si vaší pozornost žádají také keře a okrasné trávy. S prvním sluníčkem je vhodný čas, kdy zasadit maliny či ostružiny. Maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která však vyžaduje slunné místo. Jako opora pro maliny vám poslouží pár sloupků a silný drát či je můžete nechat plazit po pletivu.

S prvním sluníčkem se vrhněte na odstranění starých výhonů, které již odplodily. Rady a návody, jak stříhat maliny najdete například na YouTube.com. V březnu je také nejlepší čas, kdy stříhat okrasné trávy. Pokud jste se pustili do pěstování kanadských borůvek, na jaře byste je měli poctivě pohnojit. Kromě speciálního hnojiva na borůvky můžete využít i kávovou sedlinu.

Toužíte po anglickém trávníku jako z katalogu? Základem je poctivá péče a kvalitní sekačka. Sepsali jsme pro vás tipy a rady, jak vybrat sekačku na trávu.

Přidat komentář