Tipy

Vybíráte dětskou autosedačku? Tady je 10 tipů ze života

Valentýn je svátek lásky. Dobře, možná i trochu svátek komerce, květinářství a čokoládoven, ale lásky taky. A jak všichni dobře víme, z lásky často vznikají děti. Kam s nimi, když potřebujete cestovat svým motorovým vozem?

Před časem náš šéf vybíral autosedačku pro svou dceru. Tady jsou jeho postřehy, doplněné o pár dalších informací. Třeba se vám to po letošním Valentýnu bude hodit.

  • Autosedačky by se měly dát vybrat podle velikosti dítěte, ne jen podle váhy. Prý to totiž není ideální a vždy platné měřítko. Na základě velikosti miminka se budete moci rozhodovat ale až v roce 2018. Do té doby si budete muset vystačit s váhovou tabulkou na konci článku. Vybírejte raději autosedačky s užším váhovým rozmezím, nikoli modely pro více váhových skupin v jednom. Sedačka pro váhovou kategorii 9-18 Kg bude pro dítě bezpečnější a pohodlnější, než ta pro 9-36 Kg.
  • Dokud to jde, používejte vajíčko. Cestování proti směru jízdy je bezpečnější. Pro novorozence jsou nejvhodnější vajíčka, ve kterých dítě zcela leží. Ta vám ale nevydrží dlouho, velmi záhy budete muset pořídit větší, skořepinovou sedačku. Zády umístěné sedačky poskytují dostatečnou ochranu ještě ne zcela vyvinuté dětské krční páteři. A zase, nejde tu jenom o váhu dítěte, ale také o jeho velikost. Hlavička nesmí přesahovat sedačku ani o centimetr.

autosedačka

  • Univerzální sedačky – mají svá pro a proti. Dřív nebo později vám ale dítko vyroste natolik, že bude muset čelit cestování tváří v tvář. Jinými slovy, budete muset koupit sedačku po směru jízdy. Možná stojí za zvážení, zda si už na začátku rovnou nepořídit sedačku polohovací, která umožňuje oba způsoby nastavení. Ušetří vám nemalé peníze, protože do určité míry roste s dítětem. Univerzální sedačky mají i polohovatelné opěrky hlavy. Jejich nevýhodou je ale to, že nejdou z auta vyndat. Tedy přesněji, nelze je snadno vyndávat a zandávat spolu s dítětem. Nepolohovací sedačky to naproti tomu umožňují, což je během prvního roku s miminkem podle většiny rodičů k nezaplacení.
  • Co by měla mít každá sedačka. Pohlídejte si, že má 5-ti bodový pás (dva ramenní popruhy, dva v pase a jeden popruh mezi nohama) a chrání dítě i před bočním nárazem (extra pěna, nebo vzduchové polštářky ve výšce hlavy dítěte). Chcete-li předejít problémům, zkontrolujte si také předem, zda se popruhy na autosedačce dají snadno nastavit. Až vaše dítě povyroste, bude pozdě plakat nad rozlitým mlékem.
  • Připevnění sedačky systémem ISOFIX vs. pásy. ISOFIX je upevňovací mechanizmus, který umožňuje připevnit autosedačku přímo ke karosérii automobilu bez použití bezpečnostních pasů. Od roku 2006 musí mít, dle nových evropských předpisů, všechna nová auta připravena na dvou sedadlech kotevní body pro systém ISOFIX a horní úchyt TopTether. Ve starších vozech ale mohou úchyty scházet. Rozdíl v bezpečnosti mezi systémem ISOFIX a připevněním sedačky bezpečnostními pásy není, u ISOFIXU je ale menší pravděpodobnost špatného uchycení.
  • Máte-li pásovou variantu, zkontrolujte si, že jsou na ní přehledně označeny příchytky na pás. Špatně vedený bezpečnostní pás by totiž v případě nárazu mohl udělat víc škody než užitku. Výrobci se sice předhánějí ve zjednodušování procesu instalace (brožury a instruktážní videa na Youtube), obezřetnost už při výběru je ale také potřeba.
  • Sedačky polohovatelné na spánek. Některé sedačky lze sklopit do lůžkové úpravy. Pokud si takovou přejete, vyberte si model, který lze sklopit za jízdy. Je praktičtější. To, že akci nebude provádět řidič, je snad samozřejmé.
  • Existují další vychytávky. Některé sedačky mají akustický či světelný indikátor správného zapnutí pásu. Super je také tlumič, který omezí pohyb sedačky v případě srážky. Za nadstandardní funkce si samozřejmě trochu připlatíte. Do čeho jiného byste ale měli investovat, když ne do svého potomka? S vyšší cenou navíc souvisí třeba i kvalitnější použitá textilie. Dokoupit můžete i ochranu přední sedačky proti okopání (investice cca. 200 Kč), která může zároveň sloužit jako kapsář pro uložení hraček.

po směru jízdy

  • Nová vs. z bazaru. I když nemáte peněz nazbyt, nikdy nekupujte dětskou autosedačku z druhé ruky. Kromě toho, že její bezpečnostní normy mohou být zastaralé, nikdy nevíte, co má za sebou. I po malé nehodě může ztratit své vlastnosti a ztát se pro vašeho potomka nebezpečnou. Další věc je doba použitelnosti sedačky. Neměla by být ve službě déle než 7 let. A tím si u autosedačky z bazaru také nemůžete být jisti. Pokud chcete ušetřit, můžete se podívat na autosedačky v akci, nebo ve výprodeji. Řešením může být i cestovní systém, tedy kombinace kočárku a autosedačky za zvýhodněnou cenu.
  • A jeden tip na závěr: nikdy nedávejte dítě do sedačky v zimním oblečení. Tlusté zimní bundy, kombinézy atd. příliš napínají pás a snižují tak jeho účinnost.

Do vítězné rovinky se dostaly sedačky Britax RÖMER KING IIMaxi-Cosi Tobi. Nakonec to u šéfa vyhrála autosedačka od Britaxu.

Druhy autosedaček:

  • skupina 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,
  • skupina 0+ : autosedačky od narození do 13 kg, přibližně do 12 až 18 měsíců,
  • skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,
  • skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let,
  • skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

Autosedačky pro více hmotnostních skupin:

  • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg,
  • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg,
  • skupina II/III :autosedačky od 15 do 36 kg.

Přidat komentář