Typy monitorů
Výrobci milují čísla, nesrozumitelná označení i zkratky. Laik se v těchto značkách mnohdy ztratí a řídí se především reklamními triky prodejců, a proto se nyní zaměříme na kritéria, která se vám budou hodit při výběru nového monitoru.
V první řadě je nutné si uvědomit, za jakým účelem si jej pořizujete. Přece jenom monitor pro grafického designéra by měl splňovat jiné parametry než obrazovka pro běžnou domácnost. Proto jsme text rozčlenili do několika podsekcí.
Monitor pro úpravu fotografií
U tohoto typu si musíte hlídat zejména barevné podání. Jak jistě víte, většina levnějších monitorů nenabízí úplně nejvěrnější paletu barev. Ty se mnohdy mění již při změně úhlu. Problémem bývá i vysoký kontrast a svítivost. Něčemu podobnému můžete předejít, pokud vyberete obrazovku s technologií IPS.
Jak jsme již zmínili, ve většině případech se setkáte s malým pozorovacím úhlem. Proto bylo vyvinuto tzv. In-Plane Switching, jenž upravilo uspořádání a přepínání molekul tekutých krystalů, což vedlo k zlepšení barevného spektra a vyřešení spousty palčivých problémů. Nejedná se o žhavou novinku, proto nemusíte mít strach, že ceny vyšplhají do astronomických čísel. Kvalitní zobrazovací soustavu jste schopní pořídit i do 5 000 Kč.
Tip: Ne vždy platí, že co stojí víc, je lepší. Stačí si jen pohlídat úhlopříčku (alespoň 24″), rozlišení (nejméně 1920 x 1080 px) a maximální zorný úhel. Naopak nemusíte dbát na dobu odezvy, která se stejně pohybuje v řádech milisekund a kalibrací software.
Monitor pro zpracování videa
Lidí, kteří pracují s videem, každým rokem přibývá. A není vůbec divu. Internet otevírá nové možnosti, jak svůj koníček poslat do světa a jak díky krátkým či delším snímkům oslovit další potenciální zákazníky. Pro tyto jednotlivce je pak opravdu důležité, aby se při produkci cítili jako v bavlnce.
Tento pocit jim zajistí podobné monitory, o nichž jsme mluvili v předchozích odstavcích. Je tu ale jeden velký rozdíl. Při editaci budete vděční za technologii IPS, živé barvy a úhlopříčku, ale jelikož se video zakládá na pohybu a dostatečném počtu snímků za sekundu, tak se bez nízkého čísla se tedy nejspíše neobejdete.
Mezi důležité položky patří i rozlišení. To by mělo být dostatečně velké, protože při práci potřebujete spoustu místa na všechen editační software. Ten vám zajistí tzv. ultrawide monitory, které nabízejí poměr stran 21:9. Samozřejmě můžete sáhnout i po kompromisu v podobě více obrazovek, avšak jedno zobrazovací zařízení je mnohem elegantnější a praktičtější.
Monitory odpovídající těmto požadavkům se pohybují v o něco vyšší cenové hladině než ty předešlé. Začíná se zhruba na 5 000 Kč a pokud budete chtít opravdu kvalitní produkt bez kompromisů, můžete „vysolit“ i 100 000 Kč.
Monitor pro kancelářskou práci
Do kanceláře nepotřebujete žádný přístroj zobrazující nejlepší barvy, poskytující nízkou odezvu a vysoké rozlišení. Pokud vám ale záleží na vlastním komfortu (nebo vašich zaměstnanců), rozhodně byste si měli hlídat mnoho dalších věcí.
Může to znít jako zbytečnost, ale monitor by měl určitě poskytovat nastavitelnou polohovatelnost a výšku. Není totiž nic nepříjemnějšího než, když musíte na obrazovku shlížet z několika desítek centimetrů a malá písmenka luštit s hlavou přitisknutou na svítícím panelu. Nejenže si brzy zničíte oči, ale nejspíše vám dojde i trpělivost a brzy investujete do lepšího zařízení. Je tedy dobré na takové věci myslet již na samém začátku.
Důležitá je i úhlopříčka. Jestliže bude monitor využíván jen pro jednu aplikaci, stačí sáhnout po menší verzi kolem 19″. Více programů najednou ale vyžaduje mnohem více místa. To vám zajistí minimálně 22″ přístroje.
Tip: Při výběru se můžete zaměřit také na technologie pro ochranu očí, například čidlo intenzity okolního osvětlení, FlickerFree nebo na filtr modrého světla.
Monitor na hraní her
Lidé vždycky hledali možnosti, jak se zabavit a s příchodem počítačů se tak otevřela další vrátka. Jenže dnes už vám ke kvalitnímu audiovizuálnímu zážitku nestačí bedna schopná zobrazovat 256 barev, ale přizpůsobivý stroj, jenž zvládne bez jakýchkoliv problémů přehrát video odesílané hlavní výpočetní jednotkou. Výběr vyhovujícího herního monitoru tak může být opravdu tvrdý oříšek.
Stejně jako v předchozích sekcích by vás měl zajímat typ panelu. Nepředpokládá se, že během hraní nebudete neustále měnit polohu, i tak ale není na škodu pořídit si obrazovku osazenou IPS. Takový výrobek už seženete zcela běžně, neboť většina dnešních zobrazovacích soustav je touto technologií obdařena.
Dále si musíte ujasnit, u jakých titulů budete trávit čas. Jestliže raději saháte po akčních či závodních kouscích jako je kupříkladu Counter-Strike, Call of Duty, GTA apod., budete vděční za co nejnižší odezvu. V tomto případě se obecně doporučují produkty s odezvou pod 2 milisekundy. Ostatní hry takovou náročnost nepotřebují, u nich si tedy v pohodě vystačíte s 5 milisekundami.
Alfou a omegou je i obnovovací frekvence. V případě, že nehrajete na bramboře a v některých hrách se dostáváte přes šedesát snímků za sekundu, kvalitní zobrazení určuje právě monitor. Pokud nemáte dostatečně kvalitní obrazovku, můžete se setkávat s trháním obrazu způsobeným špatnou synchronizací grafické karty a zobrazovací soustavy. Abyste nemuseli zapínat vertikální synchronizaci a zbytečně tak přicházet o desítky až stovky FPS, vybírejte alespoň 60Hz obrazovky. Pokud s Hz půjdete nad 100, dosáhnete mnohem lepších výsledků.
Tip: Všichni vývojáři v dnešní době uvádějí požadavky šité na míru, zejména Full HD rozlišení. Z toho vyplývá, že obrazovka s 1920 x 1080 px body bude ta nejideálnější. Chcete-li se však nechat ještě více vtáhnout do úžasných fiktivních světů, rozhodně neprohloupíte, pokud zakoupíte WQHD nebo 4K monitor.
Monitor pro virtuální realitu
Možná si říkáte, že pokud si pořídíte brýle pro virtuální realitu, tak už nebudete žádnou obrazovku potřebovat. To není vůbec pravda. Víte, že tuto vymoženost moderní doby nemůžete používat celý den? Oko a mozek si potřebuje od tohoto kusu hardwaru náležitě odpočinout, aby nedošlo k řadě problémům, které mohou vyvrcholit až v několikadenní zvracení a problémy s pohybem. Podobným potížím se vyhnete i výběrem kvalitního monitoru.
Takový kousek by měl určitě obsahovat technologii pro ochranu očí. V dnešní době jde téměř o samozřejmost, a to i v případě levnějších variant. Většinou je ale virtuální realita spojována s herním průmyslem. Chcete-li tedy svou „krabičku“ využívat zejména k hraní her, vraťte se o několik odstavců výš.
Monitor pro design a ilustraci
Design je dalším odvětvím, ve kterém potřebujete specifické parametry. Nezáleží na tom, jakou bude mít monitor odezvu. Nejste profesionální hráč, který potřebuje promítat obraz z grafické karty v co nejrychlejším čase, ale designér. Stejně tak se obejdete bez TV tunerů a dalších zbytečností, které využijí snad jen fajnšmekři.
O to více ale musíte hledět na kvalitu barev. Tu vám zajistí zejména kvalitní a dobře vybraný panel. Na trhu se pohybuje zejména trojice TN, VA a IPS. Prvně jmenovaný najdete zejména u těch nejlevnějších monitorů a pokud chcete opravdovou kvalitu, rozhodně se nedoporučuje. Nejlepší volba je dnes již běžně dostupný IPS.
Pozor si dávejte i na rozlišení. Designér a ilustrátor vždy dokáže využít velkou obrazovku, neboť aplikace určené k této práci jsou v menších rozlišeních hůře použivatelné. Určitě neprohloupíte, když zakoupíte alespoň 22″ Full HD výrobek.
Jak vybrat monitor
Již jsme si představili typy monitorů, které se liší svými funkcemi, ale především využitím. Nyní se zaměříme na téma, jak si vlastně vybrat ten ideální monitor právě vám na míru. V první řadě je důležité již zmíněné použití, to však není vše. Při výběru byste se měli řídit i dalšími následujícími parametry monitoru:
- Velikost
- Rozlišení
- Poměr stran – 16:9 (standard), 4:3 (práce s textem), 21:9 (multifunkční)
- Typ panelu – kvalitu udává typ zobrazovacího panelu a podsvícení (LED diody nebo CCFL trubice)
- Barevná hloubka – 8-bitové (nejběžnější, zobrazí 16 milionů barev), 10-bitové (až 1 miliarda barevných odstínů)
- Povrch monitoru – lesklý displej (interiér), matný displej (externí použití)
- Vstupy a výstupy
- Speciální funkce monitoru – úprava podsvícení, dotykový displej, filtr modrého světla a mnoho dalších
A jelikož žijeme v pokrokové době, kdy se neustále modernizuje a hledají se nové vychytávky, není žádným překvapením, že tento fakt platí i u monitorů. Na trhu naleznete obrazovky z různými vlastnostmi, funkcemi, ale také s nadstandardní výbavou.
Monitor může disponovat:
- Reproduktory – v případě, že nevyhledáváte výkon jako u stolní audio-soupravě a bohatě si vystačíte s horším zvukem
- Webkamera
- USB port – zabudovaný pro jakékoliv využití (myš, klávesnice atd.)
- VESA – možnost upevnění držáku pro montáž na stěnu nebo lze využít jeho polohovatelnost
- TV tuner – možnost použití místo televize
- Prohnutý monitor – ideální pro uživatele, kteří požadují vyšší komfort
- Velkoformátový displej – vhodný pro zobrazování reklam a prezentací, ve většině případech se jedná o více než 30“ úhlopříčku
A to zdaleka není vše. V podstatě se setkáte s monitory, které vás nezklamou v mnoha ohledech.
Slovník pojmů
- Ultrawide (WQHD) – monitor s poměrem stran 21:9
- Flicker free – přidává se k monitorům s vysokou obnovovací frekvencí, aby se zabránilo blikání a dalším nežádoucím jevům, které mohou zatěžovat vaše oči
- QuickFit – díky této technologii si můžete zobrazit fotografie v reálných velikostech a díky mřížkám je snáze upravovat
- Pivot – funkce počítačových monitorů otočit se o 90 stupňů
- NVIDIA G-SYNCH – technologie byla vyvinuta k tomu, aby eliminovala trhání obrazu při hraní. Díky tomu si můžete užít tituly bez jakýchkoliv záseků při maximálním počtu snímků za sekundu
- AMD FreeSync – funkce dynamické obnovovací frekvence, která řeší problémy v komunikaci mezi grafickou kartou a zobrazovacím zařízením
- Obnovovací frekvence – schopnost monitoru vykreslit určitý počet snímků za sekundu
- CCFL trubice – podsvícení mění v pruzích svou intenzitu (u kvalitnějších monitorů)
- LED diody – běžné podsvícení u klasických monitorů
- OLED displej – podsvícení u dražších monitorů, samostatně stojící technologie se skvělými vlastnostmi
- DisplayPort – rozhraní, které zvládá přenosy obrazu ve vysokém rozlišení i barevné hloubce (skvělé u monitorů pro grafické účely, většinou u 10-bitových monitorů)
Zajímavosti
- První zobrazovací zařízení vynalezl německý fyzik Karl Ferdinant Braun.
- Největší slabinou CRT, který se objevil na trhu v roce 1897 je velikost a stárnutí.
- První ochutnávky LCD (displej z tekutých krystalů) v roce 1933 si přichystala společnost Marconi Wireless Telegraph.
- LCD displeje potkáváme v domácnostech již od roku 1933, plazmové od roku 1996 a dotykové již od 1983.
Zdroj foto: pixabay.com