Většina z nás má léto spojené s koupáním, opalováním a grilováním. K létu však neodmyslitelně patří také zavařování. Doby, kdy zavařování bylo nutné zlo, bez kterého byste nepřežili zimu, už jsou naštěstí dávno pryč. Avšak domácí zavařeniny vám mohou nejen zimní měsíce výrazně zpříjemnit.
Zavařování vám přijde moc komplikované či tápáte, jak začít? Připravili jsme pro vás stručného průvodce zavařováním. Dozvíte se nejen, co zavařovat, ale podívali jsme se také na tradiční i méně tradiční metody zavařování.
Co všechno se dá zavařit?
Zavařování okurek je možná nejčastější, avšak rozhodně není jedinou možností. Zavařit můžete prakticky cokoliv, co najdete na zahrádce.
Zavařování ovoce
Ovocných koláčů už jste napekli tolik, že to nikdo nejí? Zbytek úrody můžete zužitkovat na báječnou domácí marmeládu. Džem můžete vykouzlit takřka z jakéhokoliv ovoce. Výroba rybízové marmelády sice vyžaduje trochu zvyku, ale zavařit ovoce zvládne opravdu každý. Zavařování švestek, broskví i meruněk je snadnější, než jste si mysleli a kompoty poslouží jako skvělý dezert.
Ani zavařování třešní se bát nemusíte. Drobné peckovité ovoce můžete bez obav zavařovat i s peckami. Ovoce je třeba důkladně omýt a pro jistotu jej můžete na chvilku naložit do slaného nebo octového nálevu, abyste ho zbavili případných červíků. Zavařování jablek se také rozhodně vyplatí. Kromě kompotu si můžete do zásoby připravit povidla či uvařit dětem zdravou přesnídávku.
Věděli jste, že se můžete pustit také do zavařování ořechů? Vlašské i lískové ořechy přijdou k chuti celoročně, ale v kuchyni je nejvíce využijeme v období Vánoc na pečení cukroví. Leckdy nám však ořechy do zimy nevydrží. Zavařování ořechů je snadný a rychlý způsob, jak mít po ruce čerstvé ořechy po celý rok. Na rozdíl od ovocných kompotů navíc nemusíte připravovat žádný nálev, jednoduše nasype ořechy do sklenice a zavaříte.
Zavařování zeleniny
Na zimní měsíce si můžete uchovat i zeleninu ze zahrádky. Na pár sklenic s kyselými okurkami vám bude stačit několik rostlinek a do zavařování okurek se můžete pustit postupně, jak bude úroda dozrávat. Více se dočtete v našem článku Jak zavařit okurky. Zavařování rajčat je jedním způsobem, jak zužitkovat bohatou sklizeň, ale z rajčátek si můžete připravit domácí protlak či rovnou kečup.
Zavařit si můžete i kozí rohy či jiné pálivé papričky. Ty pak můžete využít nejen při vaření, ale skvěle se hodí i jako příloha k masu či na obložený talíř. K chuti vám jistě přijde také nakládaná cibulka anebo papričky plněné sýrem. Do zásoby si v létě můžete uvařit i lečo. Zavařování hotového pokrmu je snadné a rychlé. Zavařování hub zní možná moc pracně, ale věřte, že výsledek bude taktéž stát za to.
Zavařování masa
Kyselé okurky a kompoty zná snad každý, ale věděli jste, že můžete zkusit i zavařování masa? Důvodů, proč maso konzervovat, je celá řada. Snadno tak zpracujete velké množství masa, které byste jinak museli zamrazit. Způsobů, jak zavařit maso do sklenic, je hned několik. Maso však nemusíte zavařovat pouze v syrové podobě, ale do sklenic můžete naskládat také lehce podušené či pečené maso. Taková sklenice pak skvěle poslouží jako chutná večeře či základ pro oběd.
Mezi nejčastější chyby při zavařování masa patří nedostatečná sterilita. Sklenice i víčka musí být dokonale čisté. Myslete také na hygienu rukou a ruce si vždy důkladně umyjte mýdlem a teplou vodou. Do sklenic s masem se nesmí dostat žádná bakterie. Narozdíl od ovoce a zeleniny se maso sterilizuje dvakrát. Zavařování masa je sice časově náročnější, ale výsledek vás rozhodně nezklame.
Jak zavařovat
Výdobytky moderní doby nám zavařování značně usnadňují. Doby, kdy jste potřebovali ohniště a velký hrnec, jsou už dávno pryč. Tradiční způsob zavařování sice stále funguje, ale zavařovat se dá naštěstí i jinak. Menší množství sklenic můžete zavařit na sporáku. Potřebovat budete pouze větší hrnec a utěrku, kterou vložíte na dno.
Zavařování v troubě se vyplatí spíše v případě, kdy potřebujete zavařit více sklenic najednou. Ty naskládáte na plech vyložený utěrkou a přidáte horkou vodu. V troubě se obvykle sterilizuje na 100 °C, avšak stačí pouhých 10 až 15 minut.
Na internetu najdete také návody na zavařování v myčce. Myčka musí pochopitelně čistá a bez tablety. Pro zavařování zvolte dlouhý program s teplotou alespoň 70 °C. Pokud vás zavařování opravdu chytne, vyplatí se vám investovat do hrnec na zavařování. Zavařovací hrnec za vás hlídá teplotu a v některých modelech můžete uvařit i marmeládu.
Pomůcky pro zavařování
Kromě plodin, které chcete konzervovat, bude při zavařování potřebovat jen pár pomůcek. V první řadě je třeba si připravit dostatečné množství sklenic. Nejjednodušší je, si zavařovací sklenice koupit. Využít můžete i starší sklenice, avšak vždy se přesvědčte, že víčko je čisté bez nečistot a rzi. Další pomůckou, se kterou vám práce půjde hezky od ruky, jsou kleště na zavařování. S jejich pomocí snadno vyndáte z hrnce či trouby horké sklenice, aniž by hrozilo, že se opaříte.
Kromě hrnce na zavařování, který představuje větší investici, si můžete pořídit také speciální nástavec na prodloužení hrnce. Správná teplota je při zavařování nesmírně důležitá. Teploměr na zavařování je cenově dostupný, avšak stejnou službu vám udělá také bezkontaktní lékařský teploměr.
Děti se vám při práci motají pod nohy? Sepsali jsme pro vás zajímavé tipy, jak zabavit děti o prázdninách.