Knihy

Jak se píší noty k Písni ledu a ohně

Sedmá série Hry o trůny je v plném proudu. Co se ale chvíli věnovat knize? Kdo je její autor a jaké je jeho tajemství úspěchu? Zkraťte si čekání na nové díly hned teď!

George Raymond Richard Martin. To je onen americký spisovatel a autor Písně ledu a ohně. Narodil se 20. září 1948 v New Jersey. Jako spisovatel se živí od roku 1979. O d té doby získal několik literárních cen. Včetně ceny Brama Stokera od Sdružení spisovatelů hororů. Hra o trůny, kterou teď tak dobře známe, vyšla v roce 1996. Další čtyři knihy eposu vycházeli až do roku 2011. O té doby Martin stále píše šesté pokračování. Proto je momentálně filmová adaptace knih napřed.

Toto vše je dnes už dost známé, ale málokdo ví, že původně měla mít série jen tři knihy. Ano! Martin původně plánoval jen trilogii! Co myslíte? Byl by svět ochuzen?

Celý příběh je tak propracovaný, že lidstvo jen žasne. Jak jen může jeden jediný člověk něco takového vymyslet? Mysl Martina je skutečně pozoruhodná, ale přeci jen není všechno z jeho hlavy! Nevěříte? Ale ano! Autor se mnohokrát nechal inspirovat historií lidstva. Tady je několik  příkladů:

Rody jsou národy

První lidé. Původní obyvatelé Západozemí jsou inspirováni Kelty. Targaryenové jsou zase trošku upravení Normané. Stejně jako oni přece dobyli nové země! Martin jim jen přidal pár draků.

Pak tu jsou tvrdí nájezdníci z Železných ostrovů. Kým byli asi inspirováni oni? To určitě uhodnete! … Ano, správně! Vikingy!

Zeď je val

Velká mocná a především zmrzlá Zeď na severu. Brání Sedm království před armádami Jiných. Vybavujete si něco podobné ve skutečných dějinách? Římané takových zdí postavili mnoho. Zeď s velkým Z, je obdoba Hadriánova valu v Británii. Spisovatel si vybral zrovna tento, protože ho v roce 1981 navštívil a byl jím unešen.

Válka růží

Není tajemstvím, že se rody Lannisterů a Starků nemají v oblibě. Jejich střet je volně založen na střetu Lancasterů a Yorků ve Válce růží. Lancastrové představují Lannistry a Yorkové Starky.

Valyrijská ocel

Možná je název Valyrisjká ocel vymyšlený, ale to neznamená, že stejný materiál neexistuje. Na světě je přesně taková ocel. Jmenuje se však Damascénská!

Barbaři jsou barbaři

Pararela Dothraků jsou prý Mongolové. Děsivý nájezdníci, co znásilňují a pálí. Nakonec mají Dothrakové ode všech nájezdníků trochu. Trochu Mongolové, trochu Hunové a trochu Turci. Je to na Vás, můžete si vybrat!

Skála

Mocné sídlo rodu Lannisterů je Casterlyova skála. Ta je ve skutečnosti jen maličko pokročilejší Gibraltar. Strategické místo pro Velkou Británii je jinak nazýváno skála.

Tak vidíte! Tady je velké tajemství úspěchu Písně ledu a ohně! Když chcete prorazit, stačí jen nahlédnout do naší bohaté historie. Pak už stačí jen špetka představivosti! A bestseller je na světě!

Mohlo by vás zajímat

O autorovi

Kateřina Chybová

Kateřina Chybová, na internetu vystupující pod přezdívkou Melinda je blogerka, oddaná knihomolka, závislačka na instagramu a na svých nejbližších. Láska ke knihám ji provází už od dětství. Nejpravděpodobněji ji najdete s nosem zabořeným do napínavé krimi nebo ji potkáte jak na kole sviští s větrem o závod s audioknihou v uších.

Přidat komentář