Bydlení

Děláte to denně, děláte to také dobře?

Chcete platit méně za energie? Neřešte zdlouhavou změnu dodavatele a začněte nejdřív ve své domácnosti. Ve spolupráci s pražskými experty na servis Whirlpool z AP Servis pro vás máme několik dobrých rad a tipů, jak ušetřit díky úspornému provozu spotřebičů a jejich pravidelné údržbě. Aniž si to možná v každodenním shonu uvědomujete, můžete se dopouštět některých rutinních chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze.

Počítat už u nákupu se vyplatí

Při výběru nového domácího spotřebiče se v první řadě podívejte na jeho energetický štítek. To jsou ty barevné proužky s písmeny od A do D. Čím je označení zelenější, tím méně bude přístroj “žrát”. Kromě energetické třídy a spotřeby zjistíte ze štítku také další důležité informace. Třeba kolik si pračka vezme vody nebo jak je lednice hlučná.

Na prádlo s rozumem

Pračka je bezesporu skvělý vynález, ale při nesprávném používání může pořádně roztáčet váš elektroměr a vodoměr. Třiďte prádlo a perte až ve chvíli, kdy jej máte dostatek na naplnění bubnu. Snižte teplotu. Díky účinnosti dnešních praček a pracích prostředků stačí na běžně zašpiněné oděvy 40° i 30° C.

Využívejte programy pro různé textilie i možnost zkrácení pracího cyklu. A nezapomínejte o svou pračku pravidelně pečovat. Používejte odstraňovače vodního kamene a čistící tablety pro likvidaci usazenin i zápachu a kontrolujte a vyplachujte filtry nečistot.

washing-machine-943365_960_720

Sušička vás nezruinuje

Peníze ušetříte také rozumným sušením v domácí sušičce, která za vás rovnou i vyžehlí. Dávno už neplatí, že její provoz je příliš drahý. Současné kondenzační sušičky prádla využívají odcházející zbytkové teplo k dalšímu ohřevu vzduchu v bubnu a výrazně tak snižují náklady na sušení.

Pro ekonomický provoz vždy zvolte program odpovídající druhu prádla a buben sušičky nepřecpávejte. Po každém sušení setřete vlhkou rukou vlákna a prach z filtru na dveřích a vylijte nádobku s kondenzátem. Minimálně jednou za 2 měsíce vyčistěte filtr u výparníku a prověřte průchodnost ostatních filtrů.

Všichni to rádi studené, ale za kolik?

Snad nejvíc elektrické energie přijde nazmar při používání lednice. Předně ji doma postavte tak, aby byla co nejdál od sporáku a dalších zdrojů tepla a nesvítilo na ni oknem slunce. Dbejte i na dostatečný prostor mezi lednicí a zdí (minimálně 5 centimetrů), ať může k motoru prudit vzduch.

Teplotu v lednici nastavte podle svého uvážení, myslete však na to, že každý stupeň dolů se hned projeví na zvýšené spotřebě elektřiny. Snížit ji naopak pomůže vnitřní LED osvětlení namísto klasické žárovky.

Nekoukejte do ní jako na televizi

Potraviny podle typu ukládejte do boxů k tomu určených. Po přinesení nákupu domů si nejprve všechno, co dáte do lednice, nachystejte na jedno místo a pak najednou roztřiďte dovnitř. Tak aby dveře zůstaly otevřené co nejkratší dobu.

Podobně postupujte i při vyndávání jídla ven. Rozmyslete si, co v lednici chcete, a to si rychle vytáhněte. Nekonečné rozjímání a zírání do přihrádek lednice jako na televizní obrazovku jen zbytečně ohřívá vnitřní prostor. Jeho následné zchlazení se opět projeví na větší spotřebě proudu.

Odmra…co? Odmrazovat!

Nezapomínejte lednici občas odmrazit. Námraza, i když je studená, snižuje chladící výkon a agregát tak musí pracovat o to více. Nikdy nevkládejte do lednice teplá jídla a tekutiny v otevřených nádobách. Časem zkontrolujte také gumové těsnění na dvířkách, jestli správně doléhá a nedostává se dovnitř teplý vzduch.

To samé pak platí i pro mrazničku. Nechávejte ji otevřenou co nejméně, dovnitř ukládejte jídlo maximálně v pokojové teplotě a pravidelně ji odmrazujte. A ještě jedna důležitá rada: Když nejde elektřina, nezkoumejte každou chvíli, jestli už maso v mrazáku měkne. Bez otevření vydrží potraviny uvnitř zmrzlé až 24 hodin.

Výhodné vaření na plynu i varných deskách

Vařit úsporně není nic těžkého, ale upřímně, na letitém sporáku s litinovými plotýnkami toho moc neušetříte. Moderní plynový sporák, to je jiná. Má automatické zapalování hořáků a pojistku, která zastaví přívod plynu v případě zhasnutí plamene. Takže pokud vás odrazují obavy z možného výbuchu, zapomeňte na ně.

Sklokeramická varná deska funguje na podobném principu jako litinové plotýnky, ovšem topná tělesa ohřívají jednotlivé varné zóny mnohem rychleji. Díky hlídači přehřátí se varná zóna také automaticky vypne ve chvíli, kdy na ní nestojí žádná nádoba. Oproti klasickým plotýnkám je tak spotřeba při vaření na sporáku se sklokeramickou varnou deskou už znatelně menší..

Ještě úsporněji pak připravíte oběd na sporáku s indukční varnou deskou. Indukce má nejlepší poměr spotřeby a výkonu, protože nezahřívá samotnou plotýnku ale přímo nádobu. Ta ovšem musí mít magnetické kovové dno, hliník nebo sklo na indukční desce nefungují.

Na co si dát pozor?

Zejména při vaření na varných deskách používejte hrnce a kastroly s dokonale rovným dnem. Dbejte i na jejich velikost. Když postavíte menší nádobu na větší plotýnku, spousta tepla utíká bokem. A zakrývejte nádobí při vaření pokličkou. Jídlo bude rychleji hotové a spotřebujete až 4× méně energie.

Troubu, ať už je plynová nebo elektrická, během pečení zbytečně neotvírejte. Po otevření dvířek se teplota uvnitř sníží až o 25 stupňů a může trvat i 10 minut, než se zase vyhřeje. Pořiďte si raději teploměr, který zapíchnete přímo do masa a pečeně bude díky němu dokonalá.

A teď to všechno umýt

Kde? No přeci v myčce. Vědci spočítali, že ručním mytí nádobí v dřezu spotřebujete až 4× více vody a o čtvrtinu víc energie, než když necháte za sebe pracovat myčku. I při jejím používání je však nutné dodržovat několik důležitých zásad.

Myčka není drtič odpadků. Proto z nádobí nejprve odstraňte všechny větší zbytky jídla jako kosti nebo slupky. Pokud to není vyloženě nutné, pak před vložením dovnitř už nic neoplachujte, moderní přístroje si poradí i s hodně zašpiněným nádobím.

Zapínejte myčku až ve chvíli, kdy ji máte naplněnou, ale nepřeplňujte ji. Používejte energeticky úsporné programy mytí pro jednotlivé typy nádobí. Skládejte dovnitř nádobí podle návodu od výrobce a využívejte všechny chytré funkce, které myčka má.

Nastavujte správně typ mycího prostředku (tablety, sypký). Doplňujte včas regenerační sůl a leštidlo. Podle využití myčky pravidelně proplachujte filtr. Jednou za 4 – 6 měsíců spusťte samočistící program nebo běžný mycí program naprázdno s čistícím přípravkem na odstranění mastnoty a vodního kamene.

Držíme vám palce!

Jak vidíte, ušetřit při každodenním provozu domácnosti je snadné. Přejeme vám, ať se vám podaří za energie uspořit co nejvíc. A za ty peníze si pak pořiďte nějaký nový šikovný spotřebič, který vám usnadní život a nebude vysávat účet.

Přidat komentář