Zdraví

Jak zvládnout novoroční kocovinu Levou Zadní?

Víte, že pořádná kocovina trvá 9 hodin a 45 minut? Za tu dobu doletíte do Ameriky. Člověk si silvestrovské řádění asi musí trochu “vyžrat”, tohle je ale za hranicí lidskosti. A musí se s tím něco dělat, dokud je čas.

Každý máme svou taktiku, jak tu sadistku trochu zpacifikovat – mastné jídlo, horká polévka, rajčatový džus, mléko, případně další kalba. Tady je ale pár vědecky podložených způsobů, jak jí rychle zahnat do kouta, nebo jí vůbec nepustit do baráku.

1. To, že pomáhá vypít hektolitr vody, je celkem známá věc. Alkoholem vyšťavené tělo si o to koneckonců řekne samo. Úplně nejlepší je ale minerálka, která z něj pomůže odplavit veškerý toxický odpad. Než proto po pařbě upadnete do komatózního spánku, pokuste se vypít celou sklenici a lijte jí do sebe i následující dopoledne. Zkusit můžete i kokosovou vodu, která je také plná minerálů.

voda-silvestr2. Jezte hrušky. Jejich šťavnatost a minerály jsou požehnáním na bolest hlavy. Evidentně v nich je nějaký enzym, který vědci v současné době podezřívají z odbourávání alkoholu. Tohle ovoce téměř znemožňuje mít kocovinu. Jednou bude ve všech hospodách povinné sníst před každým drinkem hrušku. No a pokud zrovna nefandíte hruškám, zkuste brusinky, umí podobná kouzla.

hrusky-silvestr3. Perte do sebe vitamín C. Klidně ve formě šumáku. Bez něj ani nevstávejte z postele. Dobrý je i vitamín B, který se může zhmotnit třeba v podobě banánu. Rozmixujte si ho v mléce, je to balzám.

vitaminc-silvestr4. Pokud máte dostatek odvahy a zvládnete do sebe nasoukat tuhou stravu, prosím ať jsou to vejce. Jsou bohaté na jistý cystein, který je nezbytný k zneškodnění alkoholu v krvi. K tomu si dejte kopec zeleniny, která má dost sacharidů s pomalým uvolňováním, takže vás přivede k životu.

michanyvajicka-silvestr5. Cpěte se syrovou brokolicí, rajčaty, špenátem a česnekem, jsou plné antioxodantů. Není to lahůdka, ale bude vám lépe. Fazole jsou také fajn, mají vlákninu a kyselinu listovou, která regeneruje. Každopádně zapomeňte na slaninu a uzeniny (cože?!), ty vaši očistu pošlou do kytek.

antioxidant-silvestr6. Jděte z světlem. Nebo spíš za světlým. Prostě pijte víno, vodku, džin a jiné čiré alkoholy. Je všeobecně známo (trochu silná slova), že různě barevné nápoje se stejným obsahem alkoholu mají jiné kocovinotvorné schopnosti. Tmavé likéry způsobují horší stavy, prý díky tzv. kongenerům, které vznikají jako vedlejší produkt fermentace a souvisí třeba s typem sudu, ve kterém byl alkohol skladován. Například bourbon má hladinu kongenerů 37x vyšší, než vodka. Což je dost.

vodka-silvestr7. Bublinky nejsou kámoš. Je jasné, že vyhnout se jim zrovna na Silvestra není úplně reálné, nemusíte ale do sebe naklopit celou láhev šampaňského. Kromě toho, že se rychleji sundáte, bude vám druhý den mnohem hůř, než třeba po dobrém víně. Proč? Bublinky mají takovou zvláštní moc ošálit žaludek a tvrdit mu, že je plný, i když není. Zmatený orgán pak svůj obsah vypustí do střev a následně do krve mnohem rychleji, než by se tomu stalo s jinou tekutinou. Zajímavé, že?

bublinky-silvestr8. To, že se před pitkou pořádně najíte, vás neuchrání před opilostí a následnou morální kocovinou. Nebude vám ale tak špatně fyzicky. Alkohol se totiž bude mít na co navázat a neodporoučí se do vašeho krevního oběhu tak rychle. A pijte vodu, celý večer. Kocovinu totiž způsobuje hlavně dehydratace.

jidlo-silvestr9. Bylinky, to je asi to poslední, na co byste měli v kocovině chuť. Když ono to pomáhá. Například Ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Ne, to není postava z Harryho Pottera, je to bylina, která regeneruje játra. Což se hodí. Nebo si uvařte zázvorový čaj, ten pro změnu zklidňuje žaludek.

zazvorcaj-silvestr10. Pokud jste se už dostali z toho nejhoršího a jste schopni pohybu, jděte ven. Alespoň na chvíli. Čerstvý vzduch vás probere. Zacvičte si jógu, zaplavte si (sauně se ale vyhněte). Nejhorší, co můžete udělat, je ležet celý den v posteli jako zdechliny a litovat se. To přesně totiž kocovina chce!

prochazka-silvestr

O autorovi

Kateřina Chybová

Kateřina Chybová, na internetu vystupující pod přezdívkou Melinda je blogerka, oddaná knihomolka, závislačka na instagramu a na svých nejbližších. Láska ke knihám ji provází už od dětství. Nejpravděpodobněji ji najdete s nosem zabořeným do napínavé krimi nebo ji potkáte jak na kole sviští s větrem o závod s audioknihou v uších.

Přidat komentář