Nepřeskakujte kardio
A teď něco málo z historie. Skákali jste v dětství přes švihadlo? Tak v tom pokračujte. Je to velmi prospěšné cvičení, a to nejen z hlediska kardia tréninku. Pohyb nahoru a dolů zpevňuje svaly kolem orgánů a posiluje srdce. Švihadlo navíc opravdu není drahá záležitost, pořídíte ho za 120 Kč. I s počítadlem přeskoků.
Pokud chcete svou kardio zónu ještě rozšířit, kupte si aerobic stepper. Můžete ho se švihadlem pravidelně střídat. Přijde vás na 608 Kč.
Něco trochu většího?
Dobrá, ale co když prostě chcete jeden z těch skutečných fitness strojů, na které jste z posilovny zvyklí? No tak si ho pořiďte. V tu chvíli se samozřejmě vaše útrata znatelně navýší. Ne vždycky to ale musí být vyloženě průšvih. Stačí hledat.
Pokud rádi běháte, je jasné, že vaše kroky budou směřovat k běžícímu pásu. Není ale pás, jako pás. Na některých strojích se budete cítit jako při běhu po tvrdém betonu, zatímco na jiných si budete připadat, jako kdyby jste vyběhli na měkkou louku za domem.
Pokud se vám zdá příjemnější druhá varianta (což se nedivíme), budete muset bohužel sáhnout trochu hlouběji do kapsy.
I eliptické trenažéry mají svá úskalí, na která je třeba dát si pozor. Mnoho z nich je předem nastaveno, přičemž nastavení nemůžete upravit dle svých potřeb. To, co může být v pořádku pro menší štíhlou ženu, nemusí ale vyhovovat robustnímu vysokému muži. Vzpřímená stacionární kola také nejsou ideální a mohou vést tělo k jednostranné zátěži.
Místo toho si pořiďte funkční tréninkový systém s nastavitelnými područkami a dalšími hodnotami, který tělo nezatěžuje vždy pod stejným úhlem.
V kondici, ne v bankrotu
Tohle všechno vás samozřejmě může stát majlant. Ale také nemusí. Ty nejkvalitnější běžící pásy se dokáží vyšplhat až ke 40 000 Kč, najdete ale i fitness přístroje do 20 000 Kč. Ještě úspornější varianta je prohledat nejrůznější fóra a bazary, kde se použité nebo nechtěné fitness stroje nabízí za mnohem nižší cenu.
Můžete se také obrátit přímo na výrobce, nebo maloobchodní prodejce. Posilovny čas od času ukončí provoz a pak se zbavují svého zařízení. Jiné si ho pro jistotu ani nekupují, ale pouze pronajímají. Proto jsou maloobchody často plné starších zrekonstruovaných profesionálních strojů s cenovkami, které běžně najdete na méně kvalitním domácím náčiní.
Ale upřímně, pokud si chcete zařídit opravdu nízkorozpočtovou domácí tělocvičnu, obejdete se bez fitness strojů. Chudší posilovna nakonec funguje stejně, jako posilovna bohatého člověka, pokud v ní máte zastoupeny všechny základní sféry cvičení. A neflákáte se.
Suma Sumárum
Celkem vás tedy nová posilovna – když nepočítáme případné stavební úpravy – vyjde buď na 4 307 Kč (bez fitness stroje), nebo cca. na 24 304 Kč i cvičební mašinou. A to celkem jde, ne?
1. díl – Jak zařídit domácí posilovnu
2. díl – Jak zařídit domácí posilovnu
3. díl – Jak zařídit domácí posilovnu
[…] 1. díl – Jak zařídit domácí posilovnu 2. díl – Jak zařídit domácí posilovnu 3. díl – Jak zařídit domácí posilovnu […]