Věděli jste, že nejlepší čas na malování pokojů je v zimě. Během topné sezóny zdi rychle schnou, čemuž pomáhá také nízká vlhkost vzduchu. Na malování si sice můžete pozvat profíky, ale s našimi tipy to hravě zvládnete i svépomocí.
Kdy je nutné škrábat a jak přemalovat fleky na zdi? Odpověď na tyto otázky i celou řadu dalších rad a tipů najdete na následujících řádcích.
Příprava před malováním
Máte vybranou barvu a chcete se pustit do malování? Než si začnete míchat barvu a přikrývat nábytek, je třeba zkontrolovat stav omítek. Pokud je na stěně již několik vrstev malby, obávanému škrábání se asi nevyhnete. Zaměřte se také na mastné fleky, případně díry či hlubší rýhy, které je vhodné před malováním opravit.
Škrábání staré malby sice není nic příjemného, nicméně pokud původní vrstvy barvy neodstraníte, můžete stát, že nový nátěr na zdi nebude držet a barva se začne odlupovat. Jestliže nevíte, kolik vrstev barvy se na zdi nachází, můžete zkusit na zeď nalepit malířskou pásku. Pokud na ní po strhnutí zůstane velké množství barvy, škrábání vás nemine.
Škrábání staré malby
Škrábání omítek sice není žádná zábava, ale se správnými nástroji se dá zvládnout poměrně rychle. Nejúčinnějším řešením jsou různé přístroje, které tu nejtěžší práci zvládnout za vás. V půjčovnách bývají k dostání speciální sanační brusky, využít případně můžete i klasickou brusku na železo. Ale pozor, při broušení na sucho vzniká velké množství prachu, proto mějte připravený pracovní vysavač s velkým výkonem.
Ani ruční škrábání nemusí být nutně očistec. Začněte tím, že zeď důkladně navlhčíte. Barva změkne a hezky se oddělí od omítky. K vlhčení můžete použít malířskou štětku, ale i váleček na malování. K seškrábnutí pak poslouží speciální nářadí, jako je škrabka na omítku. Pro celoplošné odstranění původních vrstev je však nejlepší obyčejná špachtle.
Penetrace
Penetrace na zeď je dalším krokem, který se nevyplácí vynechat. Proces malování se vám sice trochu prodlouží, avšak výsledek bude stát za to. Hloubková penetrace povrch hezky uzavře, odstraní prach a poradí si s mastnými fleky.
Penetrace má stejnou konzistenci jako voda, pro nanášení tak můžete zvolit jakýkoliv štětec či velkou malířskou štětku. Další možnost pak představuje malířský váleček, který vodu drží přeci jen trochu lépe než štětka. I tak je třeba počítat s tím, že penetrace bude stékat, proto si nezapomeňte zakrýt podlahy, případně i nábytek.
Zakrývání a olepování
Samotné malování obvykle nezabere tolik času, jako příprava a zakrývání nábytku. Barvy na zdi jsou sice z převážné většiny vodou ředitelné a poměrně dobře jdou umýt, přípravu přesto nepodceňujte. Menší nábytek je vždy lepší z místnosti vystěhovat, ten zbývající pak schovejte pod zakrývací folii. K dostání jsou i šikovné folie opatřené lepicí páskou, která přijde vhod nejen při zakrývání oken a dveří.
Spoustu práce vám také ušetří malířská páska, s níž olepíte nejen rámy oken a dveří, ale nezapomeňte ani na zásuvky a vypínače. Stropní i jiná svítidla je nejlepší sundat, případně i je můžete oblepit páskou. Malířskou pásku použijte také u barevné malby pro vytvoření efektu bílé lišty pod stropem.
Jak vymalovat pokoj
S vhodnými malířskými potřebami je malování opravdu snadné. Pro opravný či oživující nátěr bude stačit pouze jedna vrstva. Pokud měníte barvu či jste zeď škrábali, vymalujte raději 2x. Pod barevnou malbu se dříve dával bílý nátěr, s ohledem na lepší složení barev, tento krok můžete s klidným svědomím vynechat.
Při ředění barvy postupujte podle pokynů výrobce. Barva a voda se míchá vždy v nějakém poměru, pro snadné měření můžete využít například starou naběračku na polívku. První nátěr můžete udělat trochu řidší, ten druhý už by však měl být opravdu hustý jako poctivý jogurt. Příliš řídká barva nebude krýt a celý proces tak budete muset opakovat.
Malířské potřeby
Před malováním si připravte vhodnou nádobu na barvu. Dobře poslouží i vědro na vytírání. Barvu je nutné důkladně promíchat, k čemuž stačí obyčejná vařečka. Nejprve začněte vnitřními kouty a prostory pod stropem. Nejlépe se k nim dostanete pomocí rohového štětce. Lepším řešením je ale rohový váleček, který narozdíl od štětce nezanechává viditelné tahy. Navíc nebudou vidět ani přechody mezi místy, která jste malovali štětcem a těmi, na něž jste použili váleček.
Malířský váleček je dnes již standard. Oproti štětce se s ním pracuje mnohem lépe a také riziko nevzhledných kocourů je mnohem nižší. Váleček vybírejte s ohledem na typ omítky, například na sádrokarton je lepší zvolit speciální váleček s vysokým chlupem. K dostání jsou i menší a kratší váleček pro pohodlné vymalování špalet či prostoru za topením. Za vyzkoušení pak stojí také praktický plnící váleček na malování.
Malování je skvělá příležitost pro velký úklid. Dejte sbohem nepořádku a objevte zajímavé tipy pro uspořádanou domácnost.