Nezařazené

Jak ochladit místnost, když je venku na padnutí

klimatizace do bytu

Poslední dobou již tropická vedra nejsou výjimkou, ale spíše pravidlem. Teplé počasí je sice ideální na pobyt u vody, ale doma se asi nikdo z nás péct nechce. Abyste další vlnu veder přežili v klidu, připravili jsme pro vás hned několik tipů, jak ochladit byt.

Mobilní klimatizace sice funguje, rozhodně však není jediným řešením. S ohledem na pořizovací cenu i vyšší náklady na provoz, klimatizace do bytu není pro každého. Na následujících řádcích najdete i rady, jak efektivně jak ochladit místnost bez klimatizace i větráku.

Závěsy na okna

závěsy
Zatemňovací závěsy

První, co byste si před příchodem léta měli pořídit, jsou závěsy. Přes obnažená okna do bytu proniká spoustu tepla a v pokoji pak bývá jako ve skleníku. Během horkých dní byste přes den neměli větrat, to nechte až na večer, kdy se vzduch ochladí.

Zavřené okno sice pomůže, ale rozhodně to nestačí. Zatemňovací závěsy vám udělají skvělou službu. Sice budete mít doma trochu ponuro, ale teplota v místnosti bude o poznání snesitelnější. Závěsy sice nepropustí světlo, ale nepustí dovnitř ani teplo. A narozdíl od kovových žaluzií teplo neakumulují, tudíž jsou na léto naprosto ideální.

Ventilátor

větrák do bytu
Stolní ventilátor

Účinnou zbraní proti vedru je rozhodně také větrák. Můžete sáhnout po stropním ventilátoru či vsadit na přenosný sloupový ventilátor. Cenově dostupné řešení pak představuje také menší USB ventilátor. Ten sice nemá takový výkon, zato ho můžete snadno přenášet a používat třeba i v autě.

Aby ventilátor plnil svůj účel, je důležité jej dobře umístit. Větrákem byste si nikdy neměli foukat přímo do obličeje. To vám sice přinese okamžitou úlevu, ale leckdy také celou řadou zdravotních problémů. Stojanový ventilátor postavte tak, aby zezadu nasával co nejchladnější vzduch. Pak jej stačí nasměrovat na místo, kde chcete snížit teplotu. Pro větší efekt můžete před ventilátor postavit misku s ledem.

Misky s vodou

Jak ochladit místnost bez klimatizace
Jak ochladit místnost bez klimatizace

Možná by vás to nenapadlo, ale v boji proti vedru vám pomůže i taková obyčejná věc jako miska s vodou. Stačí jednoduše naplnit několik misek vodou a rozmístit je po pokoji. Během dne se bude voda postupně odpařovat a pomalu tak snižovat teplotu uvnitř místnosti.

Jestliže nemáte doma dostatek mističek, stejně dobře poslouží i hluboké talíře. Tato metoda sice nefunguje tak efektivně jako klimatizace, za to vás nebude stát ani korunu. Jen je třeba si zapamatovat, kam jste misky s vodou rozmístili a dát si na ně při chůzi pozor.

Folie na okna

folie na okna proti slunci
Folie na okna proti slunci

Okna jsou místy, kterými vám do bytu proniká nejvíce tepla. Alternativu k zatemňovacím závěsů představují moderní folie na okna proti slunci. Jedná se o tenkou folii, jež efektivně odráží sluneční paprsky a nepustí tak dovnitř teplo.

Folie na okna jsou dostupné v celé řadě nejrůznějších variant a druhů. Najít můžete lehce zatmavené, ale i folie, které po instalaci takřka nejsou vidět. K dostání jsou také samolepící folie na okna, které můžete snadno sundat a přemístit na jiné místo.

Klimatizace

klimatizace do domu
Klimatizace

Finančně náročnější, zároveň však nejúčinnější zbraní proti úmornému horku je bezesporu klimatizace. Pokud chcete ochladit vzduch ve více místnostech naráz, doporučujeme vám splitovou klimatizaci. Ta se skládá z vnější jednotky umístěné na fasádě či balkonu, a několika vnitřních jednotek.

Splitová klimatizace je finančně náročná, a zároveň vyžaduje poměrně velké stavební úpravy. Dostupnější řešení pak představuje mobilní klimatizace. Jednotka klimatizace do bytu má obvykle sloupový tvar a teplý vzduch odvádí ven z místnosti pomocí hadice. K tomu slouží okenní sada, již na konci léta jednoduše sbalíte a uklidíte do krabice.

Studená plotna

Dalším způsobem, jak ochladit byt, je omezení vaření. Plynové i elektrické sporáky při vaření vydávají velké množství tepla a dokážou tak výrazně zvýšit teplotu v bytě. Během léta tedy vsaďte spíše na studenou večeři než zdlouhavé kuchtění.

Teplý oběd si nedokážete odpustit? Nejen během tropických veder vám přijde vhod pomalý hrnec. Pomalé vaření je nejen úsporné a přináší lahodné výsledky, ale nevytváří se při něm takové teplo, jako když vaříte na kamnech. Hrnec na pomalé vaření je rozhodně skvělá investice, která vás nezklame.

Saténové pyžamo

povlečení bavlněný satén
Saténové pyžamo

Horké letní noci vám pomůže přežít i dobře zvolené ložní prádlo a pyžamo. Vybrané látky totiž mnohem lépe odvádí teplo a sají pot. Nejlepší volbou je rozhodně satén. Povlečení z bavlněného saténu je nádherné na pohled a v létě vás navíc příjemně ochladí.

Bavlněný satén je taktéž perfektní materiál pro letní pyžamo. Saténové pyžamo je neuvěřitelně příjemné na dotek, a zároveň se pyšní chladivým efektem. Ti z vás, kteří nedokážou spát odkrytí, by v létě měli vyměnit těžkou peřinu za klasické plátěné prostěradlo.

Teplé počasí má však také něco sebe. Zútulněte si vaši terasu a vychutnejte si letní dny skutečně naplno. Zajímavé tipy najdete v našem článku Zahradní nábytek na balkon i terasu.

Přidat komentář