Nezařazené

Herní konzole

Také patříte mezi ty, kteří se občas rádi ponoří do virtuální reality, aby zapomněli na vše kolem, a vytvořili si svět, kde jste schopni čehokoli?

Jak vybrat? | Počítač vs. herní konzole | Historie | Typy | Ceny

Herní konzole

Výhodou dnešní doby je možnost výběru, sami se můžete rozhodnout, na jakém přístroji se uvolníte a zapomenete na celodenní stres. Zpátky k věci. Nyní se zaměříme na herní konzole. Představíme si přesnou definici, rozdělení, výhody a nevýhody oproti počítači a mnoho dalších zajímavostí, na které se můžete při výběru spolehnout.

Počítač vs. herní konzole

Časy, kdy jste si za domem stavěli bunkry či hráli vybíjenou s kamarády jsou již dávno pryč. V dnešní době si mládež hraje na telefonech, koukají na televizi nebo hrají hry online. V České republice tomu není jinak. Určitě vás nepřekvapí, jak silné zázemí PC fanoušci mají a co vše naleznete v jejich pokojích.

Počítač lze považovat za jedno z nejuniverzálnějších herních zařízení. Použitím myši společně s klávesnicí nabízí vysoké komfortní ovládání, a to především u strategií.

Výhody hraní na PC:

  • širší výběr exkluzivních titulů
  • digitální distribuce GoG (dostupnost starých her uzpůsobených pro moderní stroje)
  • multiplatformní hry vypadají na výkonném počítači lépe
  • PC hry jsou levnější než hry pro herní konzole

Nevýhody hraní na PC:

  • schopný počítač nekoupíte pod 10 000 Kč
  • nemá tak dlouhou životnost jako herní konzole
  • složité nastavování a řešení různých nekompatibilit

Oproti tomu herní konzole je možné vnímat jako protipól počítače. I když se jedná o elektronické zařízení fungující na principu počítače, konzole jsou určeny primárně pro hraní her, přesněji řečeno videoher. Jsou vhodné hlavně pro ty, kteří raději volí jednodušší cestu a nechtějí se zabývat různými nastaveními, kompatibilitou a podobně.

Výhody herní konzole:

  • jednodušší ovládání
  • na rozdíl od počítače se můžete v klidu usadit na gauč a hry sledovat na veliké televizi
  • životnost bývá kolem 7 let
  • snadné spuštění videohry

Nevýhody:

  • omezený výběr videoher
  • nedostatek her při jejím pořízení
  • náklady při zakoupení dalších joysticků, abyste mohli hrát ve více lidech
  • vyšší cena videoher

Historie

Vrátíte-li se pár let zpět, zjistíte, že historie herních konzolí sahá až do začátku 70. let 20. století. Můžeme je tedy rozdělit na základě generací, jak se postupně vyvíjely.

1. generace

Jedná se o vůbec první herní systémy v období mezi lety 1972 – 1977. Úplně první konzolí na světě byl produkt jménem Magnavox Odyssey za cenu 100 amerických dolarů (cca 2000 Kč), který na trh vstoupil přesně 24.5.1972. V této době rané herní konzole neměly ještě mikroprocesor, ale byly založeny na upravených bezkódových zařízeních, v podstatě si můžete představit obdobu konečných automatů. Příslušenství, jež se dodávalo, bylo překvapivě obsáhlé. V balení jste mohli najít barevné plastické obdélníky, pokerové žetony nebo archy na vedení údajů o hře. U této konzole byla také světelná pistole „Shooting Gallery“ detekující pouze světlo. Co je ovšem potřeba alespoň zmínit, je neméně známý Atari Pong, jednoduchá tenisová hra s 2D grafikou pro dva hráče z roku 1972.

2. generace

generaci představují již rané 8bitové systémy, které se datují do let 1978 – 1984. Možná se také setkáte s označením „brzká 8bitová éra“. Navazuje postupně na 1. generaci s mnohem větším počtem zařízení. Dominantou této generace byla opět společnost Atari, která se objevila s Atari VCS (Video Computer System), jež byla v roce 1982 přejmenována na Atari 2 600. Velkým pokrokem byl mikroprocesor a hry byly dodávány na cartridgích. Prodalo se 25 milionů kusů a svou premiéru si během těchto zlatých let odbyl všem dobře známý herní titul Pac-Man, jehož se prodalo do dnešní doby přes 7 milionů kusů.

3. generace

Taktéž se jedná o 8bitové systémy patřící do let 1985 – 1990. Přesto, že jsou postaveny na stejném principu jako generace předchozí, a sice na mikroprocesorech, jeden důležitý převrat se v tomto období přece jen uskutečnil. V tomto případě již programátorům pomáhaly specializované čipy, jež byly schopné provádět dvě činnosti – scrolling obrazu a zobrazení buď 32 spritů (označení v počítačové grafice), nebo 64 spritů. Znamená to tedy, že se vám scéna nezobrazovala po jednotlivých obrazovkách. Klasickým příkladem je videohra Super Mario, určená pro nám všem známé Nintendo Entertainment System (NES).

4. generace

Období už 16bitových systémů patřící do doby 1989 – 1995. Herní konzole dále pokračovaly ve svém rozvoji. Ke scrollingu z generace třetí se přidala ještě rotace obrazu. Můžeme se tedy bavit už o jistých základech 3D zobrazení. A to není všechno. Lze tady pozorovat i příklon k použití vysokokapacitních datových médií jako je například CD-ROM, což bylo i v určitém případě nutné, jelikož požadavky vývojářů her zvyšovali své nároky, které kapacita paměti EPROM už pomalu přestávala zvládat. Typickými stroji 4. generace je Super Nintendo Entertainment System (SNES) a Sega Mega Drive (Sega Genesis).

5. generace

Pokračuje se v pokroku bitových systémů. V letech 1993 – 1999 už je řeč o 32bitových nebo 64bitových systémech a toto období je také jinak nazýváno 3D éra. Přelomu století vévodily tři konzole – Sega Saturn, Sony PlayStation a Nintendo 64. Zejména PlayStation byl přelomem a žádný z dalších systémů se ani nepřiblížil jeho úspěchu.

6. generace

Datuje se na přelom století v letech 1998 – 2006. Jedná se o systémy, které už jsou známější i našim dětem. První vlna od Sony PlayStation se vydařila velice dobře a druhá jen potvrdila úspěch té předchozí. Není tedy překvapením, že i této generaci kraloval Sony PlayStation 2 a jeho konkurent, novinka na trhu, Xbox od Microsoftu. PlayStation 2 byl opět prodejním trhákem a prodalo se ho okolo 150 milionů kusů. K vrcholu mu dopomohly hlavně tři díly kontroverzní hry Grand Theft Auto (GTA).

7. generace

Do této doby 2005 – 2013 patří pouze tři tzv. next-gen konzole, a ne jen tak ledajaké. PlayStation 3, který si stále drží svou pozici top herní konzole, jeho těžký konkurent Xbox 360 a v neposlední řadě Nintendo Wii. Je třeba také podotknout, že nejen zdokonalování softwaru a hardwaru je dostalo na vrchol, ale bezesporu samotné herní tituly.

8. generace

Patří sem současné systémy, které se mohou datovat od roku 2012 až doposud. Opět se rozrůstá silná trojka o další typy. PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Wii U. Novinkou na trhu je tentokrát Ouya, herní konzole založená na operačním systému Android.

Typy herních konzolí

Herních konzolí je hned několik druhů. Rozdělují se na základě toho, k jakému dalšímu příslušenství je můžete připojit, nebo zdali si je můžete nosit jen tak v kapse od mikiny a zahrát si hru, kdykoliv budete mít chuť. Rozlišení může být i na základě her, které si buď můžete zvolit sami nebo jsou v konzoli pevně dané. Níže jsou čtyři nejčastější typy.

Stolní

Jsou těmi nejběžnějšími. Připojují se buď k monitoru, nebo k televizi. Videohry lze ovládat pouze speciálním ovladačem, tak zvaným gamepadem nebo joystickem. Obsahují mechaniky nebo příslušenství v rámci paměťových karet, cartridgi, disket, DVD nebo Blue-Ray. Některé z generace next-gen je možné spojit také s internetem a sdílet tak své zážitky prostřednictvím různých sociálních sítí.

Nejlepší stolní konzole:

  • PlayStation 4
  • Xbox One X
  • Xbox One S
  • Xbox One
  • Xbox 360
  • PlayStation 3 Slim
  • Nintendo Wii U
  • PlayStation TV
  • Nintendo Wii Mini

Kapesní

Jiný název pro ně je též handheld. Jsou podstatně lehčí a mají menší rozměry než konzole stolní. Nepřipojují se ani k televizi, ani k monitoru. Oplývají svým vlastním displejem, který tvoří celek s ovládacími prvky a zdrojem. Fungují na dobíjecí akumulátor nebo klasické baterie. Ve většině případech nelze použít disková média, ale pouze cartridge. Některé mohou mít pevně zakomponované herní tituly.

„Handheld je možné propojit s dalšími kapesními konzolemi a hrát tak interaktivní vícečlennou hru.“

Nejlepší kapesní konzole:

  • PlayStation Portable
  • Nintendo DS
  • PlayStation Vita
  • Nintendo 3DS

Jednoúčelové

V podstatě můžeme říct, že se jedná o kapesní herní konzole. V tomto případě se za jednoúčelové považují ty, které mají v sobě již herni tituly zabudované. Nepoužívají tedy žádnou mechaniku ani slot.

Hybridní

Speciální skupina konzolí, které jsou kombinované. Pokud si představíte stolní a kapesní konzole v jedné, je to správně. Hybridní herní konzole můžete jak připojit k televizi nebo monitoru, tak zároveň z nich vytvořit kapesní konzole. Příkladem je Nintendo Switch.

Další oblíbené herní konzole

V předchozích odstavcích již byly několikrát zmíněné herní konzole jako Sony PlayStation, Nintendo nebo Xbox. Pravdou je, že se řadí mezi nejlepší a nejčastěji vyhledávané konzole, ovšem je třeba zmínit i několik dalších, které této top „trojce“ úspěšně šlapou na paty.

  • GoGen 150
  • GoGen 180
  • Atari Flashback 8
  • Sega Mega Drive Ultimate Portable
  • Sega Mega Drive: Arcade Classic Console
  • PXP – SI 906
  • Arctic GC Pro

Ceny

Na základě předešlého rozdělení typů herních konzolí je také možné určit cenu, za jakou dnes můžete konzole pořídit. Jak už bylo řečeno, kapesní typ je menší a lehčí a tím je i levnější než stolní konzole. Nepočítejte ale s tím, že je seženete levnější než za 1 200 Kč. Tato částka je nejnižší možná hranice, za jakou ji lze zakoupit. Většinou se jedná o značky Atari a Sega. Nabízí nejzákladnější funkce a většinou nemají žádnou mechaniku. Od 5 000 Kč do 7 000 Kč už můžete pořídit top systémy jako Xbox nebo Nintendo. Například i v dnešní době je možné sehnat SNES 4. generace za cenu kolem 3 500 Kč. Pokud jste ale věrnými fanoušky herních konzolí, sledujete trh a potřebujete každou novinku, která se zrovna objeví, zaplatíte již od 7 000 Kč výše. Zde už se bavíme o nejnovějších next-genech jako PlayStation 4 nebo Nintendo Wii U.

„Sony PlayStation 4 Slim 2TB patří zatím mezi nejdražší herní konzole na trhu s částkou kolem 24 000 Kč.“

Závěrem můžeme snad už jen říci to, že herní konzole 8. generací určitě zdaleka nekončí. Nikdo zatím ještě netuší, jak budou vypadat ty příští, ale pokrok těchto přístrojů jde tak rychle kupředu, že za chvíli již nebude možné stíhat sledovat novinky na trhu. Výrobci se neustále předhánějí o prvenství a je tedy jisté, že se můžeme těšit na další „pecku“, která opět přijde. Záleží už jen na vás na základě čeho se rozhodujete pro koupi takového kousku určujícího zábavu. Zda-li to bude grafika, herní tituly nebo snad nostalgie  a věrnost pro určitou značku. Jasné ale je, že společnosti jako Sony, Nintendo a Microsoft budou ještě dlouho na špici a nenechají své fanoušky herních konzolí, a to různých věkových kategorií, jen tak v klidu sedět.

Přidat komentář