Bydlení

Jarní budíček pro vaši zahradu – První kroky

Zahrada je super. Můžete na ní grilovat sebe i maso, nebo vysázet záhony exotických květin a naštvat sousedku. Můžete mít velkého psa! Nebo klidně skákací hrad, když se vám zachce. Zároveň se ale o ní musíte tak trochu starat, jinak vám zpustne a nikdo vám jí závidět nebude. Jak probudit zahradu po zimní spánku? Tady je náš seriál, který vás navede krok po kroku.

Čím začít?

Tohle jsou úplně první úkoly, které při oživování zahrady musíte splnit. Postupujte pěkně popořadě.

Pokud je na zahradě máte, samozřejmě. Vylovte z nich větvičky a listí, aby mohla voda po zalévání z trávníku a záhonů pohodlně odtékat. V takové půdě se totiž sazenicím daří nejlépe. Vzhledem k tomu, že trávník i všechna ostatní květena je na začátku jara ještě v zárodku, budou se vám žlaby čistit dobře. Všechno nasbírané listí a další organický odpad samozřejmě patří na kompost. Na jaře je zde většinou málo složek bohatých na uhlík a každá špetka do mlýna se počítá.

  • Opravte všechny vyvýšené záhony, plůtky a pletiva

Těžká zimní půda nasáklá vlhkostí dala vašim vyvýšeným záhonům určitě co proto. Možná začalo dřevěné obložení dokonce hnít a pod náporem půdy se zohýbalo. Dejte to do pořádku co nejdříve. Veškerou sesunutou půdu, která tlačí na bočnice, nahrňte zpátky na její místo a na vnitřní stranu postranic nainstalujte nové podpůrné kůly. Přitlačte bočnice ke kůlům a připevněte hřebíky.

Plůtky a pletiva je také nejlepší opravit hned na začátku jara, kdy kolem nich ještě není tolik rostlin a kořenů, které by se vám mohly plést do cesty. Se stavbou nového oplocení si počkejte po jarních deštích, ve změklé půdě se vám bude kutat lépe. Ale pozor, nejdřív nechte dešťovou vodu vsáknout, jinak vám do vyhloubených důlků bude neustále zatékat.

záhony

  • Vytrhejte všechen mladý jarní plevel už v zárodku, mulčujte

Jakýkoli plevel zbavte života a nezapomeňte na lůžka. Bude se to lépe dělat teď, protože kořeny nejsou zatím moc hluboko. Zakrytím vypletých míst pomocí kompostu snížíte nebezpečí, že se ten neřád zase vrátí. Většinou stačí 7 – 8 centimetrová vrstva.

Pokud nemáte kompost, můžete vypletá místa překrýt černou plastovou folií. Když ji navíc každý týden odkryjete, pravděpodobně pod ní najdete slimáky. Bez milosti je vysbírejte. Je to velmi snadný způsob, jak snížit jejich populaci ve vašich záhonech. Abyste zabránili zahnívání kmenů ovocných stromů a stonků rostlin, nechávejte kolem nich při mulčování nekolikacentimetrové odstupy.

  • Začněte s hnojením záhonů

Použít můžete kvalitní kupované hnojivo, ideální je ale samozřejmě domácí, pořádně vyschlý a vypiplaný kompost. Odolejte nutkání kopat do záhonů, mají komplexní ekosystém, který je nejlepší nechat v klidu. Živiny, které rozprostřete po povrchu, si svou cestu do půdy najdou.

The mix of plant chemical fertilizer and manure on farmer hands.

  • Je čas na velké vápno

Půdám s pH nižším než 6,2 prospěje na začátku jara vápno. Použijte to dolomitické, s mletým vápencem vám bude trvat dosažení kýženého výsledku dvakrát tak dlouho. V ideálním případě byste měli vápno použít cca. dva týdny před výsadbou.

Nepoužívejte ale vápno hašené, nebo pálené. Změní pH půdy tak rychle, že to může rostliny poškodit. V případě deště přikryjte čerstvě zavápněná místa plastovou fólií. PH půdy můžete snadno zjistit pomocí lakmusového papírku.

  • Připravte trávník na jaro

Vezměte hrábě a hrabejte. Z trávníku tak odstraníte všechna odumřelá stébla, provzdušníte půdu a povzbudíte růst nové trávy. Tam, kde jsou lysiny, vysejte trávník nový, nejdříve místo ale také pořádně pohrabejte. V kyblíku semínka trávy smíchejte s půdou a tou pak rovnoměrně posypte provzdušněná holá místa. Pravidelně zalévejte, dokud semena nevzklíčí a tráva nepovyroste.

provzdušnění

  • Odstraňte odumřelé části okrasných trav a kapradin. Vytrhejte ze země mrtvé rostliny

Ve chvíli, kdy začnou růst nové sazenice, může být složité je nepoškodit při úpravě těch starých. Nebojte se většího zásahu, nový život si rychle začne nárokovat svůj prostor a nahradí prázdná místa po vytrhaných rostlinách. Takže do toho, vytrhněte ten starý rajčatový keřík z kořenů a žádné slitování. Ať po něm nic nezbude. Můžete jím obdarovat svůj kompost.

Co čeká zeleninu a kytky? To si řekneme příště….

Potřebujete nutně kompostér? Není problém. Podívejte.

Přidat komentář