Knihy

10 nejlepších thrillerů

Thrillery jsou bezesporu jedním z nejprodávanějších žánrů knižního trhu. Napětí, chytrá řešení, násilí, skvěle psychologicky vykreslené postavy a snad i brutalita a potoky krve čtenáře odnepaměti fascinují a spisovatelská fantazie jako by v tomto oboru neznala mezí. Někteří autoři překonávají sami sebe, jiní dokonce vycházejí z vlastních zkušeností a některé bychom snad raději ani nechtěli osobně poznat, když víme, jaké zvrácenosti jsou uschovány hluboko v jejich nápady nadupaných hlavách. Vzrušením prošpikované knihy jsou pro čtenáře jako droga, bez které se nedá žít a inspirace není nikdy dost. I proto vám právě přináším žebříček deseti nejlepších thrillerů posledních let. Knihy nejsou v žádném konkrétním pořadí, to se jim snad ani udělit nedá. Každá má něco, co stojí za to, každá je něčím originální a ačkoli spadají do jednoho žánru, vlastně se je ani nesluší mezi sebou srovnávat.

Báječné dny – Raphael Montes

 

raphael-montes-bajecne-dny

Začneme hned velmi silnou kávou. Hrdina Báječných dnů je učebnicový psychopat. Jeho jedinou přítelkyní je mrtvola z hodin patologie, tedy alespoň do chvíle, než se setká se ženou, jejímž snem je udělat si roadtrip po Brazílii. Teo se do ní poblázní a rozhodne se jí tento ambiciózní sen splnit. Proti její vůli. Teo není žádný Dexter, jehož úchylky byste omlouvali. Neoblíbíte si ho, nebudete mu fandit, nebudete se s ním smát. Něco však mají ti dva společné. Neuvěřitelné charisma, kterým klamou okolí. Vše, na co se během čtení zmůžete bude jen zahánění husí kůže a vyhrabávání se z pocitů úzkosti. Paranoia se stane vaším každodenním společníkem a znechucení a bude tak opravdové, že ho budete cítit ještě pěkných pár týdnů po dočtení. O tom ale přece tento žánr je, o vyvolávání emocí. To kniha rozhodně splňuje. Jste-li už otrávení všemi těmi obyčejnými příběhy o šílencích, co jsou tak hloupí, že se nechají dopadnout průměrným detektivem, tohle je novinka přesně pro vás. Varuji vás však předem, Báječné dny jsou pouze pro skutečně otrlé.

Dokonalý cizinec – Renée Knight

 

renee-knight-dokonaly-cizinec

Románů, které těží z úspěchů nejslavnějších bestsellerů je na policích knihkupectví jako hub po dešti a Dokonalý cizinec byl v době svého vydání bezpochyby jedním z nich. Tato poměrně útlá knížka by si však své místo na výsluní jistě dokázala vybojovat i sama za sebe, kdyby tu příležitost dostala. Hlavní hrdinku, dokumentaristku Katherine začne dohánět pracně skrývané tajemství z minulosti. Na nočním stolku se jí objevuje záhadná knížka, která do puntíku přesně popisuje události, které se dlouhá léta snažila ze své hrůzou sužované mysli vytěsnit. Jak se tenhle svazek plný kostlivců, kteří měli zůstat pohřbení hluboko pod zemí, dostal do jejího domu? A kdo ho napsal, když jediný další člověk, který o všem ví, je mrtvý?

Návrat z temnoty – Liz Coleyová

 

liz-coley-navrat-z-temnoty

Psychické zdraví, nebo spíše jeho absence jsou také jedním z oblíbených témat. Když je navíc tato problematika zpracována autenticky, a navíc neuvěřitelně dovedným vypravěčským stylem, stává se taková kniha naprostým skvostem. Šestnáctiletá Angie se nečekaně objevuje na příjezdové cestě u svého domu. Vypadá žalostně a zjišťuje, že v jejích vzpomínkách chybí tři roky života. Tři roky, na které se ztratila z povrchu zemského. Perfektně propracovaný psychologický thriller s mladou hrdinkou vypadá, že cílí na mladší publikum, ale závažnost řešeného tématu má co nabídnout všem věkovým kategoriím.

Dívka z 6E – Alessandra Torre

 

mid_girl-in-6e-divka-z-6e-dif-221013

Knihy, které lze zařadit pouze do jednoho žánru už nejsou v módě. Důkazem je i Dívka z 6E, která balancuje na pomezí erotického románu a thrilleru. Nenechte se mýlit, tohle není žádný absurdní počet odstínů šedi. Tohle je syrový thriller vyznačující se hlavní hrdinkou, která má nutkavou potřebu vraždit, a tak se dobrovolně uvrhla do naprosté izolace od okolního světa. Jak se ale uživí člověk, který nemůže vytáhnout paty z domu, ptáte se? Provozuje virtuální sex za peníze. Kniha v sobě šikovně snoubí to nejlepší u obou žánrů a vyvolává mrazení v zádech na každé vyšperkované stránce.

Zmizelá – Gillian Flynn

 

gillian-flynn-zmizela

Při velebení velikánů žánru thriller nelze nezmínit jeho jasnou královnu. Zmizelá si získala uznání rekordního počtu fanoušků z celého světa, dodnes atakuje žebříčky nejlepších knih současnosti a její slávě se snaží vyrovnat každá druhá krimi. Pokud doposavad netušíte, o co ve Zmizelé jde, nejspíš jste dlouho žili někde v jeskyni. Ve Zmizelé není nic jisté. Amy zmizela v den pátého výročí svatby. V takových případech je prvním podezřelým vždy manžel, ale Nick tvrdí, že je nevinný. Amyin deník však explicitně vyjadřuje opak. Kam se poděla všemi oblíbená Amy a proč Nick vypadá, že něco tají? Na styl Gillian Flynn si možná budete muset chvíli zvykat, ale jakmile se do knihy ponoříte, nebudete moc přestat. Spisovatelka navíc, podobně jako John Green, tvoří neskutečně silné předlohy pro filmové zpracování.

Vše, co jsme si nikdy neřekli – Celeste Ng

 

celeste-ng-vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli

Dojem z některých příběhů ve vás zkrátka rezonuje po nekonečně dlouhou dobu a takovou zkušenost téměř jistojistě získáte po setkání s některou ze knih Světové knihovny Odeon. Vše, co jsme si nikdy neřekli na svých stránkách skrývá a postupně odhaluje nebezpečí tajností v rodině. Skrývá studnici bolestí a strastí dospívání. Popouští uzdu fantazii a válcuje citlivé povahy. Tenhle příběh se vás dotkne přesně na tom správném místě. Zanechává vás ve víru nesrozumitelných pocitů a myšlenek a nedá vám spát. Budete se snažit pochopit, co jste právě prožili, ale naplno se vám to nepodaří nikdy. Vše, co jsme si nikdy neřekli je tak mnohovrstevnaté, že občas budete muset knížku zaklapnout a vzpamatovat se z právě dočtených řádků. Tato kniha je jednou z těch, do kterých je nejlepší se pustit bez jakékoli hlubší vědomosti o jejím obsahu.

Saeculum – Ursula Poznanski

 

ursula-poznanski-saeculum

Literární talenty se nerodí pouze za velkou louží. Rakouská spisovatelka Ursula Poznanski tématy svých knih opakovaně zvládá držet krok s aktuálními trendy a aktivitami. Na pulty českých knihkupectví se již dostaly její knihy o geocachingu, o facebooku, o návykovosti počítačových her a také o LARPech. LARP (z anglického Live Action Role Play) jistým druhem divadelní hry bez diváků a pevného scénáře. Jeden takový LARP se rozhodla hrát skupina nadšenců do středověku. Aby byl zážitek opravdu autentický, cokoli modernějšího nemá na pětidenní výpravě do opuštěného a strašidelnými povídačkami opředeného lesa, které se má stát dějištěm jejich představení, co dělat. Neexistující možnosti přivolání pomoci však někteří začnou litovat po první velké bouřce, po které z tábora začnou beze stop mizet členové výpravy.

Všude kolem černý les – Ruth Ware

 

ruth-ware-vsude-kolem-cerny-les

Někdy se snadno zvrtne i tak nevinná záležitost, jako je rozlučka se svobodou. Obzvlášť, pokud se na ni někdo vydá, aby se vyrovnal se starými křivdami z dob puberty. Nesourodá parta lidí, která by v reálu nikdy nefungovala tak, jak bylo v knize popsáno nabízí prvek překvapení a několik hodin napětí a rozbouřených emocí. Ruth Ware se svou zápletkou, celým postavením i vyvrcholením příběhu uhodila hřebíček na hlavičku a nenechá vás vydechnout, dokud zběsile nedolistujete na poslední stránku.

Podle skutečného příběhu – Delphine de Vigan

 

delphine-de-vigan-podle-skutecneho-pribehu

Knihy o životě spisovatelů mají v sobě zvláštní kouzlo. Na každého knihomola tato magie působí jinak, ale asi se shodneme v tom, že je atraktivní. Podle skutečného příběhu ale nesází pouze na otřepanou skutečnost, na kterou odkazuje název. Skrývá v sobě tolik tajemna, šmodrchanic, lží, polopravd a tajemství, že z toho jde čtenáři hlava kolem. Nikdy nevíte, komu můžete věřit, a nakonec vás zradí i vlastní zdravý rozum. Delphine de Vigan si se čtenářem hraje v každém myslitelném smyslu a závěr tohoto psychologického thrilleru vám vyrazí dech. Návykový styl a neuvěřitelná rychlost otáčení stránek jsou při čtení naprostou samozřejmostí.

Řezník – Jennifer Hillier

 

jennifer-hillier-reznik

Zvráceným psychopatem výčet toho nejlepšího z oblasti thrillerů posledních let začal a u dalšího ho s velkou slávou ukončíme. Jennifer Hillier je proslulá tím, že nezná hranic. Dovolí si zajít tam, kam by se ostatní spisovatelé neodvážili. Zvrácenosti jsou její specialitou a z jejích popisů tuhne krev v žilách. Moment překvapení je jí vlastní jako dýchání a logika a překvapení mají v jejích knihách své pevné místo. Matthew se stěhuje zpět do domu kde vyrůstal a v pozůstalosti objevuje dokumenty, které mají sílu převrátit jeho život na ruby. Jeho dědeček kdysi dopadl strašlivého sériového vraha, ale nyní to vypadá, že se při jeho usvědčení trochu přepočítal. Může být Řezník i po třiceti letech stále na svobodě?

Jaké jsou vaše nejoblíbenější thrillery? Která kniha plná napětí a husí kůže ve vás zanechala nesmazatelný dojem? Četli jste některou z výše uvedených? Souhlasíte s jejich zařazením mezi to nejlepší ze současnosti? A co byste milovníkům podivností, knižních psychopatů a vzrušení doporučili vy?

O autorovi

mm

Kateřina Chybová

Kateřina Chybová, na internetu vystupující pod přezdívkou Melinda je blogerka, oddaná knihomolka, závislačka na instagramu a na svých nejbližších. Láska ke knihám ji provází už od dětství. Nejpravděpodobněji ji najdete s nosem zabořeným do napínavé krimi nebo ji potkáte jak na kole sviští s větrem o závod s audioknihou v uších.

1 komentář

Přidat komentář