Bydlení

Vysavače pro 6 typů domácností. Který potřebujete vy?

Je spousta kritérií, podle kterých si můžete vybrat nový vysavač. Nejdůležitější ale je, aby odpovídal požadavkům právě vašeho domova. Vybrali jsme 6 nejčastějších domácností a k nim luxy, bez kterých je nikdy nevysajete pořádně.

Typ 1. Domácnost od podlahy

Mysleli jste si, že když pokryjete podlahy linem, nebo parketami, nebudete muset luxovat? Ale no tak. Před vražednými chuchvalci prachu jen tak neutečete.

Potřebujete všestranný podlahový vysavač, jehož součástí je ideálně i speciální kartáč na leštění. Díky němu nevyplácáte tolik leštěnky. Ne všechny kartáče jsou ale k užitku. Pokud si například chcete pořídit stojanový lux, chtějte takový, u kterého lze tento kartáč vypnout. Jinak se může stát, že bude místo úklidu odpadky po podlaze zběsile rozhazovat a jako třešničku na dortu vám ji celou poškrábe. A vy se můžete jít oběsit na napájecí šňůře.

miele-compact-c2-parquet

Po své podlaze nechte prosvištět třeba Miele Compact C2 Parquet

Porovnat ceny

Typ 2. Koberce kam se podíváš

Pokud máte doma koberce ode zdi ke zdi, případně i na zdi, nepomůže vám nic jiného, než kartáčový vysavač. Ideálně s přídavnou motorizovanou hlavou. Podívejte se po takovém, který má nastavitelnou výšku kartáče, jelikož ten si hravě poradí s kobercem o jakékoli délce vlasu. A pohlídejte si aby měl dostatečný výkon a kapacitu prachového filtru. Někteří šikulové mají dokonce senzory, které rozeznají i poslední zbytky nečistot. Jinými slovy vás nepustí od nedodělané práce. Otázkou je, jestli je to vždycky pozitivum.

Na koberce skvěle platí i vysavače s mokrým sáním. Dokáží šamponovat a hloubkově čistit koberce, pohovky, polštáře atd. A zvládnou i suché sání. Jejich nevýhodou jsou ale větší rozměry a vyšší cena.

rowenta-ro6227ea

Na koberec pusťte vysavač Rowenta RO6227 EA X-TREM POWER CYCLONIC 

Porovnat ceny

nebo ETA Neptun

Porovnat ceny

Typ 3. Malý byt

Máte malý stan…ehm…byt? A v něm hodně nábytku? Pak se vám tam bude s klasickým hubicovým vysavačem dost špatně manévrovat. Pro vás je ideální malý, kompaktní, nebo stojanový vysavač. Bez kabelu.

Bezdrátové modely slibují stejně pečlivý úklid jako jejich tradiční kolegové, a to aniž by byly svázány šňůrou. Svou garsonkou s takovým luxem protančíte jako primabalerína. Jejich nedostatkem je ale životnost baterie. Vydrží minuty, nikoli hodiny (ne, dokonce ani půl hodiny v kuse). Pak je budete muset znovu nabít. Zároveň mají menší obsah prachového filtru. Pokud budete ale vysávat pravidelně, nemělo by vás to nijak omezovat.

rowenta-rh887101

Vyhovovat by vám mohl vysavač Rowenta RH887101

Porovnat ceny

Typ 4. Královský palác

Máte rozlehlou rezidenci o mnoha místnostech? Super. A jak se vám to uklízí?

Pro velké byty, domy a líné lidi se hodí robotické vysavače. Jejich předností je pravidelnost úklidu a nezávislost na jejich majiteli. Prakticky uklízí za vás, takže množství prachu a nečistot už nezávisí na vašich časových možnostech a úklidové morálce.

Jejich nevýhodou je naopak velikost odpadních nádob – jejich objem většinou nepřesahuje půl litru. Musíte je tedy často vyprazdňovat. Nečistoty navíc nekončí v sáčku, ale rovnou v nádobce, kterou je třeba pravidelně čistit. Takže úplně bez práce to také nebude.

A ještě jeden háček. Výkon samočinných vysavačů není nijak extrémní, hodí se proto především na tvrdé podlahy, na kobercích nijak zvlášť nezazáří. Vyhněte se přístrojům bez rotačních kartáčů, ty toho zvládnout vysát opravdu málo. Zároveň si ale pohlídejte, jak kartáč pracuje a jestli spíše nerozhazuje nepořádek po okolí, jak jsme zmínili výše.

Robotické vysavače fungují bez kabelu, jsou napájeny z akumulátorů a dobíjejí se v nabíjecí stanici. Pozor si proto dejte i na provozní dobu na jedno nabití a dobu nabíjení. V ideálním případě si pořiďte stroj s časovačem, který mu přikáže pracovat, i když budete na míle daleko.

Ptejte se i na jejich inteligenci. “Vzdělanější” roboti nenarážejí tupě do předmětů, ale umí si předem zmapovat prostor a překážkám se vyhnou. Jejich úklid je pak mnohem efektivnější. Máte doma schodiště a bojíte se o vysavačův život? Nemějte obavy, většina má speciální senzory, které je před pádem ze schodů ochrání.

robot

Mezi nejlepší roboty patří iRobot Roomba 880

Porovnat ceny

Centrální vysavače jsou pro velké byty a vícepatrové domy také požehnáním. Oblibě se těší hlavně v severských zemích, pomalu se ale začínají dostávat i do střední Evropy. Díky nim se vyhnete tahání vysavače po jednotlivých místnostech. Dlouhá flexibilní hadice je zapojena do zásuvek, které jsou připojeny k ústřednímu vysavači ve sklepě nebo v garáži. Zásobník na prach stačí vyprázdnit třikrát až čtyřikrát do roka.

Typ 5. Tady je alergikovo

Vysavač funguje tak, že nasává prach a nečistoty a na oplátku vypouští přebytečný vzduch. Přístroj se špatnou filtrací, nebo s mnoha otvory v těle, může rozvířit alergeny, které vás rozkýchají a rozkašlou. Paradoxně se tak u nevhodného vysavače může stát, že čím častěji vysáváte, tím je to pro alergiky větší peklo. Pro domácnost, kde jsou prach a roztoči skoro vražednou zbraní, se hodí model s uzavřeným tělem a HEPA fitrem. Ten uloví 99,97% prachu, pylu i plísní. Super je také vysavač s vodním filtrem.

Philips-307951301-FC9197_91-U1P-global-001-preview

Můžete zkusit Philips PerformerPro ECO FC9197/91

Porovnat ceny

Typ 6. Zvířata v domě

Se zvířaty je celkem zábava. Tedy až do doby, než vám načůrají do květináče, rozkoušou čtvery boty a snědí párky. A definitivní konec srandy přichází, když dojde na luxování jejich porostu. Pokud máte doma zvěřinec, musíte si podle toho vybírat i vysavač. Rozhodně jděte do sáčkového přístroje s dobrou filtrací a co největším výkonem. Pokud máte koberce, potřebovat budete i kvalitní turbohubici s rotačním kartáčem.

electrolux-zuoanimal2

Vyzkoušejte třeba Electrolux ZUOANIMAL2

Porovnat ceny

Se sáčkem, nebo bez?

Přítomnost, či absence sáčku nemá žádný vliv na úklidové schopnosti vysavače. Takže jde spíš o vaše preference.

  • Sáčkové vysavače nadělají při vyprazdňování méně nepořádku. Papírový prachový filtr (sáček) navíc slouží jako první filtr vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Jsou ale dražší na provoz, neb musíte pravidelně dokupovat náhradní náboje.
  • Do bezsáčkových vysavačů dokupovat nic nemusíte, vyprazďnování je ale trochu komplikovanější a alergici ho můžou provádět tak leda s plynovou maskou.
  • Vysavače s vodním filtrem mají oproti těm klasickým vždy nižší sací výkon, aby se předešlo nasátí vody do motorů. Nutná je pečlivá údržba po každém použití, aby se předešlo potenciálnímu nebezpečí množení mikroorganismů uvnitř přístrojů a jejich „vyfukování“ do prostředí místnosti.

Pár (vlastně trio) doporučení na závěr

  • U vysavačů všeho druhu je rozhodující výkon, který se udává pro kobercovou hubici (kartáč), resp. její trysku. Někteří výrobci ale udávají sací výkon změřený u vstupu do „těla“ vysavače. Takový údaj je tak trochu k ničemu, protože výkon sání se průchodem přes hubici (kartáč), trubky a hadici snižuje. Tak si na to dejte pozor.
  • Ověřte si počet a kvalitu jednotlivých násad: malá hubice (na záclony a polštáře), velká hubice (na radiátory) a sací prachovka jsou nutností. Užitečná je také možnost jejich upevnění na samotný vysavač nebo trubici, abyste je v případě potřeby nemuseli zmateně hledat.
  • Vysavač i všechny jeho prvky se musí snadno ovládat. Je fajn, když má regulátor výkonu. Náruživým luxovačům přijde vhod i pryžový „nárazník“ po obvodu vysavače, který chrání váš nábytek před poškrábáním.

Přidat komentář