Tipy

Jak zrychlit váš počítač Levou Zadní?

Jestli je váš počítač rychlý zhruba jako šnek po dávce rohypnolu, neznamená to automaticky, že si musíte pořídit nový. Na přesýpací hodiny se dá  vyzrát i jinak.

Ať jste sebeopatrnější, i když zásadně nestahujete podezřelé soubory, časem se ve vašem počítači nahromadí nechtěné soubory a další nepořádek. Zkuste ho pořádně pročistit a uvidíte tu změnu. Máme pro vás návod, jak na to. Stačí udělat jen 6 snadných kroků.

Krok 1.

Aktualizujte svůj antivirový software a spusťte celkovou kontrolu. Pomáhá počítač chránit před viry a dalšími podezřelými soubory, které se mohou šířit pouhým otevřením zdánlivě neškodného e-mailu. Provádí také pravidelnou kontrolu systému a zjišťuje, které přespolní soubory se snaží dostat do vašeho počítače.

Nejčastěji u nás používaný antivirový systém je Avast, který je dost spolehlivý, ale je třeba jej pravidelně aktualizovat. Jinak vám časem bude k ničemu.

Krok 2.

Udělejte si nějaké místo na pevném disku. Smazání nepotřebných souborů, které váš počítač ukládá automaticky, je snadné a zvládne to každý. A efekt na rychlost vašeho počítače bude epický.

Abyste systémovou čistku provedli ve Windows, hledejte záložku Vyčištění disku, u Macu se skrývá po pojmem Dočasné soubory.

  • Pokud máte Windows XP, Windows 7 a Windows Vista: klepněte na tlačítko Start, pak pokračujte na Všechny programy – Příslušenství – Systémové nástroje – a na závěr klepněte na příkaž Vyčistění disku. Pokud jich máte víc, budete následně muset upřesnit, který z nich je třeba vyčistit.
  • Jestli jedete na Macu, jděte do složky Aplikace, klepněte na položku Nástroje a pak na Příkazový řádek. Tam potom zadejte příkaz „sudo rm -fr / tmp / *“ a stiskněte Enter. Dočasné soubory, které jsou zbytečně uloženy ve vašem počítači, zázračně zmizí.

Krok 3.

Odinstalujte zbytečné programy, i ty, které používáte jen zřídka. Mohou to být hry, zapomenuté multimediální soubory, nebo soubory, které jsou už dávno zastaralé.

  • Pro Windows: Jděte na Start, potom pokračujte do Nastavení a následně do Ovládacích panelů. Klikněte na Přidat / Odebrat programy, nebo na Odinstalovat program – no a jednejte.
  • Pro Mac: Nechtěné programové soubory zabijete tím, že je jednoduše hodíte do koše.
  • Nezapomeňte ale ten koš vysypat. Protože když to neuděláte, je to jako kdybyste myli okna vodou od nádobí. Všechny soubory zůstanou dál na disku a budou dál zabírat místo

Krok 4.

Stáhněte a nainstalujte si program na odstraňování spyware. Tenhle škodlivý software umí sledovat určité informace bez vašeho vědomí a to logicky není dobré ani pro vaše soukromí, ani pro zdraví vašeho počítače.

Stáhnout si anti-spyware program by neměl být problém. Jde to dokonce zdarma. Po stažení ho stačí jen nainstalovat a spustit. Pokud nejste pokročilý PC uživatel, přečtěte si přiložené pokyny.

Krok 5.

Proveďte defragmentaci pevného disku. Fragmentace je v podstatě proces, během kterého je narušena organizace uložených souborů. A to ohrožuje schopnost počítače poskytovat data v nějaké logické posloupnosti. Defregmentace je pak to, co tuhle neplechu dokáže zastavit.

  • Pro Windows: Klikněte na ikonu Tento počítač, potom na Vlastnosti a následně na záložku Nástroje. V této složce stačí kliknout na tlačítko Defragmentace a spustit program. Průběh defragmentace můžete nastavit tak, aby ji počítač automaticky prováděl v nastavených intervalech.
  • Pro Mac: Operační systém IOS potřebuje být defragmentován jen velmi, velmi zřídka. Spíš vůbec.

Krok 6.

Zkontrolujte paměť RAM, neboli Random Access Memory. Jedná se o paměťové čipy v počítači, pomocí kterých ukládá informace. Pokud jich není k dispozici dost, bude počítač pro ukládání používat pevný disk, což je ale mnohem pomalejší proces. Poznáte to po sluchu (počítač začne „chroustat“), rozsvítí se na něm dioda a hlavně mu všechno trvat nesrovnatelně déle.

Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač, pak zvolte Vlastnosti a přečtěte si, co se píše pod záložkou Obecné. V případě, že se vám zobrazí méně než 1024 MB,  zřejmě jste našli viníka.

  • Tkví-li váš problém skutečně v RAM, bude váš počítač pomalý při každém spouštění nové aplikace. Pokud je zpomalený pouze při zapnutí nebo restartu, bude to zřejmě něčím úplně jiným.
  • Ještě před tím, než si poběžíte do obchodu koupit další RAM, ujistěte se, že přesně víte, který typ pasuje do vašeho PC. Zároveň se přesvědčte, že ještě máte na novou RAM uvnitř počítače místo.
  • Pro většinu lidí je jednodušší kompletně přehodit zodpovědnost na opravnu počítačů. Udělejte to samé a doneste jim celou mašinu. Ať si zase chvilku lámou hlavu oni.

A jak se čistí počítače ve Srovname.cz?

Adam: 

Super program na čistění nechtěného softwaru je malwarebytes.org. Další program na čištění specifického škodlivého softwaru (v případě že už je počítač infikován nějakým virem) je McCafee.

Lukáš F.:

CCleaner – dokáže najít dočasné soubory v počítači, které jsou k ničemu, a promaže je. Maže nepotřebná data jak systému (Windows), tak z prohlížečů (Chrome, Firefox atd.). CCleaner umí také vyčistit registry, spravovat obnovení systému, bezpečně smazat obsah nebo volné místo na disku, odinstalovat programy či upravit aplikace spouštěné po startu. Stáhnout si ho můžete tady.

Pavel:

Čištění exteriéru se dá lehce zobecnit. Stačí měkký hadřík + vlažná voda s jarem (velmi velmi malá koncentrace, především na display).
Při odstraňování prachu uvnitř pomocí stlačeného vzduchu je důležité zablokovat větráček, aby se netočil.

Lukáš D.:

Já prach v compu řešil tak, že jsem vzal vysavač a normálně to vysál (prostě tu hubici vysavače dal k větráčku, nic jsem nerozmontovával). Pak jsem se ale dočetl, že to není úplně ideální, tak jsem začal používat stlačený vzduch. Vyjde to na pár korun a je to pro počítač šetrnější.

Přidat komentář