Zdraví

Co je dobré vědět před rekonstrukcí předního zkříženého vazu kolene (ACL)

rekonstrukce kolene

Podstoupili jste operaci předního zkříženého vazu kolene, nebo se na ni teprve chystáte? Nevíte, co operace obnáší, jaké existují typy a jak probíhá rekonvalescence? V článku naleznete často hledané informace, které je dobré vědět.

Rekonstrukce předního zkříženého vazu kolene (ACL)

ACL je zkratka anglického Anterior Cruciate Ligament. Toto poškození je dost závažné, protože nejde o pouhé poškození kloubu, ale i okolních svalů. Pacient je omezen nejen při chůzi, ale také dochází k nesprávnému postavení nohou, páteře a pánve. Nestabilní kloub vede k nestabilitě menisků a chrupavek.

Jak dochází k poranění předního zkříženého vazu

Úraz vzniká přímým nárazem do kolene. Nejčastěji se to stává u kontaktních sportů jako je fotbal nebo hokej, případně u sportů s velkou kinetickou energií jako je lyžování nebo snowboard. Po přímém kontaktu s překážkou se koleno dostává do abnormální pozice, kterou způsobí rotace kolenního kloubu. Rotace může poranit jeden, ale i více vazů. K zranění může dojít také bez přímého kontaktu v důsledku podvrtnutí. Podvrtnutí vzniká po nekoordinovaném doskoku, pádu nebo změně směru. Tento typ zranění je častý u sportovců, kteří hrají basketbal, fotbal či volejbal.

Příznaky ACL

Pacient má po úrazu pocit, že koleno vyskočilo ze své obvyklé pozice (giving way) nebo že mu kloub dokonce praskl. Bolest je v tomto případě opravdu velká a pohyblivost je zcela či skoro zcela omezená. Po několika hodinách se objevuje otok, který způsobuje krevní výron, bolest zůstává. Otok a bolest sílí a největší problémy s nimi má pacient druhý den po úrazu.

Jak lékaři určí, že se jedná o poranění předního zkříženého vazu?

Po úrazu je nutné navštívit ortopeda, který díky vyšetření určí, jak moc je poranění vazů kolenního kloubu vážné. Otoky velmi ztěžují vyšetření a tak je těžké posoudit míru poškození měkkých tkání kolene. Poškození struktur tkání dokáže odhalit magnetická rezonance nebo artroskopická operace. Před samotnou operací se stanoví svalový rozbor a klinická a přístrojová diagnostika.

Kdy je operace ACL nutná?

Potřeba operace je na zvážení doktora, který posuzuje více faktorů. Mezi nejčastější faktory patří očekávání pacienta, jeho životní styl a stupeň sportovní aktivity. Specialisté doporučují operace o mladých sportovců s nestabilním kolenem, kteří si přejí rychlý návrat k vrcholovému sportu. U rekreačních sportovců, kteří mají mírné projevy nestability, dobře funguje neoperativní (konzervativní) léčba. O nutnosti operace vždy rozhoduje lékař, který výsledky vyšetření podrobně zváží.

Cíl operace

Díky operaci by pacient měl mít plně obnovenou stabilitu kloubu i rozsah pohybu, sílu, funkci a spolehlivost kloubu.

Operace ACL: Jaké existují techniky?

Existuje více technik artroskopické rekonstrukce ACL. Hlavní rozdíl je ve výběru štěpu ACL a typu fixace. Posledních pár let je více oblíbená rekonstrukce pomocí šlach hamstringů (ST-G). Obliba klesá hlavně u operací, které používají patelární šlachy (BTB). To jaký štěp se vybere závisí převážně na chirurgovi a jeho zkušenostech, aktivitě pacienta a také na dostupnosti štěpů. Obě techniky mají své výhody, proto je proberte s vaším lékařem. Štěp vhodný pro vás závisí na sportovním zatížení a na celkovém nálezu na šlachách a kolenním kloubu. Štěpy se fixují vstřebatelným materiálem, např. šrouby. O berlích je nutné chodit přibližně 5 dní od operace, omezí se tím otok. V nemocnice je nutné zůstat 1 až 2 týdny. Po 10 až 12 dnech se odstraňují stehy. Přestavba štěpu trvá přibližně jeden rok během kterého je omezena hybnost. Kloub se nesmí příliš zatěžovat, může dojít k poranění.

Plastika ACL pomocí BTB (bone-tendon-bone) štěpu

Tato operace vyžaduje odebrání střední části patelární šlachy se dvěma kostními bločky. Jeden bloček je z bércové kosti (tibia) a druhý z čéšky (patella). Zkratka pro tuto šlachu je BTB. Je široká 9 mm a měří 10 cm. Její úprava probíhá přímo v místě kostních bločků. Poté se monoštěp zavede do kolene na původní místo předního zkříženého vazu. Monoštěp se zde zafixuje. Postupem času dochází k vhojení do kosti a histologické přestavbě. Plnohodnotná náhrada přetrženého vazu přichází za cca 8 až 12 měsíců od operace.

Plastika ACL pomocí ST-G (SemiTendinosus + gracilis) štěpu

Při této operaci se odebírá jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů (m. semitendinosus a m. gracilis). Tyto šlachy nesou označení ST-G (SemiTendinosus Gracilis). Často je odebrána pouze šlacha ST. Štěp měří 27 až 30 cm a chirurgem je upraven do tvaru čtyřpletence tzv. quadrupl štěpu s tloušťkou 8-10 mm a délkou 8 cm. Vzniklý štěp se zavede do kolene na místo poškozeného předního zkříženého vazu, na místě je pevně zafixován. Časem dochází k vhojení do kostí a histologické přestavbě.

Pooperační komplikace a bolestivost

Úspěšnost u těchto operací bývá více jak 90%. Nejčastější pooperační komplikace může být zbytnělá jizva, bolest, výpotky, omezená hybnost nebo mírná volnost kloubu. Jeden až dva dny dostává pacient silná analgetika, kterými se tlumí bolest.

Pooperační rehabilitace

Nejintenzivnější rehabilitace trvá přibližně 5 měsíců. Během ní se koleno rozcvičuje a posiluje. Pracovní neschopnost závisí na druhu zaměstnání. Sedává zaměstnání je možné vykonávat 2 až 3 týdny po operaci, fyzicky náročná zaměstnání po 2 až 3 měsících. Vrcholově sportovat lze po půl roce, přičemž bezkontaktní sporty lze provádět o 2 měsíce dříve. Bez pooperační rehabilitace se neobejdete, je nutná. Díky rehabilitaci dosáhnete plné síly, hybnosti a stability kolenního kloubu. Jen díky ní se dostanete do původní fyzické kondice. Sportovci se plné kondice dočkají po 9 až 12 měsících po operaci.

Fixujte koleno ortézou CTi

Koleno je nutné fixovat pevnou ortézou. Ortéza chrání koleno proti poškození operovaného vazu při neočekávaném a náhlém pohybu (podvrtnutí či nesprávný pohyb při chůzi nebo spánku). Optimální doba pro nošení ortézy je 4 až 6 týdnů. Ortézu je možné nosit přes den i v noci při spánku. Kvalitní ortézy si můžete vyzkoušet v naší půjčovně. Nabízíme ortézy pro pacienty s nestabilním zkříženým vazem (ACL, postranním kolenním vazem (MCL, LCL), zadním zkříženým vazem (PCL) nebo pro pacienty s rotační či kombinovanou nestabilitou. Nejbezpečnější a nejkvalitnější ortéza nese označení CTi. Ortézu si u nás můžete prohlédnou, vyzkoušet a následně půjčit. Zavolejte na číslo +420 602 155 136 nebo napište na info@proormedent.cz, kde si domluvíte datum a čas.

Jak zefektivnit domácí rehabilitaci?

Domácí rehabilitace se neobejde bez kvalitní motodlahy. Urychlí návrat do každodenního i sportovního života.

Rehabilitace s motodlahou

Motorová dlaha (motodlaha) urychluje a zefektivňuje pooperační léčbu kolen. Koleno díky ní pohodlně a bezpečně rehabilitujete v pohodlí domova. Rozpohybováním ztuhlých kloubu se vyhnete řadě nepříjemných komplikací, které se pacientům stávají. Motodlaha pomáhá se zahojením chrupavek a vaziva, snížením bolesti, vstřebáním otoků a lepší lymfatické a cévní cirkulaci měkkých tkání v okolí kolenního kloubu.

Motodlaha je velmi oblíbená u sportovců, kteří se chtějí, co nejrychleji dostat zpět do sportovního života. V průměru ji používají na 2-3 týdny s tím, že ji využívají 3x až 4x denně až po dobu 3 hodin.

Více v článku o totální endoprotéze kolene.

Půjčte si motodlahu a zefektivněte rehabilitaci ještě dnes

U nás v půjčovně motodlah si vyberte motorovou dlahu, která nejvíce odpovídá vašim potřebám. Přístroj si můžete objednat přes formulář, nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 602 155 136. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Přidat komentář