Tipy Zdraví

Epidemie klíšťat nekončí

klíště

Na území České Republiky žije pouze jeden druh klíštěte a to Klíště obecné neboli Ixodes ricinus Linné. Klíště obecné bývá nejčastěji přenášečem klíšťové encefalitidy, boreliózy a ehrlichiózy.

První příznaky všech onemocnění po kousnutí klíštětem jsou podobné jako začínající chřipka. Proto je velmi těžké je rozpoznat hned v začátcích.

První příznaky při onemocnění boreliózou jsou pozorovatelná po 1 až 2 týdnech od přisátí klíštěte. Jsou lehce zaměnitelné s příznaky začínající chřipky – únava, bolest hlavy, kloubů, malátnost.

První příznak při onemocnění klíšťovou encefalitidou jsou pozorovatelné po jednom týdnu od přisátí klíštěte. Zpravidla to je zvýšená teplota, nechutenství, bolest hlavy a kloubů.

První příznak při onemocnění ehrlichiózou jsou podobně jako u předchozích dvou onemocnění horečka, bolest hlavy a svalů. Jen ve 20 % se vyskytuje vyrážka.

Klíště a domácí mazlíčci

Nebezpečí představují klíšťata samozřejmě i pro vaše čtyřnohé miláčky. Klíšťata přenáší až 150 onemocnění na teplokrevné tvory, proto nezapomeňte po návratu z přírody domu zkontrolovat nejen sebe, partnera a děti, ale i psa, kočku nebo jiného mazlíčka který se toulá po zahradě s vámi.

Jaké známe druhy repelentů?

Repelenty proti komárům a klíšťatům se zpravidla rozdělují na chemické, přírodní a podomácku vyrobené.

Chemické repelenty

Jsou ty nejrozšířenější. Obsahují chemikálii DEET, která klíšťata jen neodpuzuje, ale člověka celkově maskuje. Chemické repelenty obsahují složky, které se v zemědělství používají jako pesticidy na hubení škůdců. Chemické repelenty se proto nedoporučují dětem do 3 let, těhotným ženám nebo ženám, které kojí.

Přírodní (BIO) repelenty

Bio repelenty jsou k pokožce šetrnější než chemické repelenty a mohou je používat i děti od jednoho roku. Na druhou stranu přírodní repelenty vás od klíšťat ochrání 2 – 6 hodin od nanesení na pokožku (záleží na vlhkosti vzduch), zatímco chemické repelenty až 12 hodin.

Čím dál větší oblibě se v posledních letech těší i náramky proti klíšťatům, ale na ty se zaměříme někdy jindy.

Domácí repelent

Klíšťata odpuzuje silná vůně, proto si můžete repelent vytvořit sami z pohodlí domova a ze surovin, které většinou doma máte. Navíc bude tento repelent bez chemikálií.

Repelent z citrusů

Budete potřebovat citrusy, čím víc, tím líp. Citrusy dle svého výběru (pomeranče, limetky, citróny) necháte hodinu provařit v litru vody. Pote citrusy procedíte, tekutinu necháte vychladnout a repelent je hotový.

Peprmintový repelent

Peprmint klíšťatům také příliš nevoní. Do 300 ml vody přidejte 20 kapek peprmintového oleje a “odpuzovadlo” pro klíšťata je na světě.

Repelent z Alpy a hřebíčku

Tento recept je velmi snadný – v 200 ml Alpy (nebo můžete použít líh) necháte louhovat alespoň 48 hodin hrst hřebíčků. Když se tekutina zbarví do hněda proceďte hřebíčky a repelent je připraven k použití. Tady trochu pozor při použití na kůži, líh je alkohol a mohl by u někoho vyvolat reakci.

Pokud nemáte čas na výrobu domácího repelentu postačí Vám jako ochrana potřít si pokožku sušenou levandulí, čerstvou bazalkou nebo pelyňkem.

Jak vyndat klíště?

  1. Vydezinfikujte zasažené místo.
  2. Houpavým pohybem klíště pomocí pinzety vytahujte z kůže. NEtahejte, NEkružte, jen houpejte ze strany na stranu! Nikdy klíště nevytahujte rukou.
  3. Klíště bezpečně zlikvidujte – zakápněte ho dezinfekcí, zabalte do toaletního papíru a spláchněte do WC. Klíště nikdy v ruce nedrťte.
  4. Poškozené místo opět vydezinfikujte.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Zdroj info: https://www.health.com/condition/lyme-disease/tick-protection, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html

Přidat komentář