Knihy

Jo Nesbø – fenomén ze severu (přehled knih)

Jo Nesbø

V současnosti se jedná o jednoho z nejpopulárnějších autorů světa. Alespoň, co se týče žánru severské detektivky. Těžko uvěřit, že první knihu vydal Jo Nesbø až těsně před čtyřicítkou a do té doby se živil jako finanční analytik a burzovní makléř, ale tak už zkrátka někdy ty životy slavných začínají …

Něco ze života

Narodil se v Oslu, roku 1960 a dětství strávil na západním pobřeží v Molde. K psaní se dostal už v mládí. Nešlo však o psaní knih, nýbrž o psaní textů pro kapely svých přátel. Nakonec i v jedné z nich začal hrát a uchytil se jako zpěvák, kytarista i textař.

Hudbou se však nikdy neživil, jeho zaměstnání bylo úplně „mimo“, jak jsme již zmínili a teprve po úspěchu v psaní, se stal spisovatelem na plný úvazek.

Proč je tak úspěšný? Jeho knihy jsou velmi čtivé a více než ke klasickému detektivnímu románu se přibližují kriminálním filmům. Právě pro svůj „hollywoodský“ styl je autor odlišný. A několik jeho děl už se dočkalo či čeká na filmové zpracování.

Harry Hole

Slávu přinesla autorovi postava svérázného detektiva Harry Holea, v krimi románech, rozdělených na 11 knih. Čtenáři se doslova předhánějí v diskuzích se svými názory na to, která z řady knih je nejlepší a proč. Dokonce se soutěží o to, kdo uhodne, jak celá série dopadne apod. Takový zájem u svých fanoušků, dokáže vyvolat jen málokterý autor.

Knihy jdou za sebou v tomto pořadí:

 1. Netopýr
 2. Švábi
 3. Červenka
 4. Nemesis
 5. Pentagram
 6. Spasitel
 7. Sněhulák
 8. Levhart
 9. Přízrak
 10. Policie
 11. Žízeň

Knihy vycházejí od roku 1997 doposud a po celou dobu si dokázaly nejen udržet pozornost, ale dokonce nalákat a nabalit na sebe tisíce dalších obdivovatelů, kteří neustále vyhlížejí pokračování.

Další tvorba

Zatímco Harry Hole stále žije svým životem a prožívá další příběhy, vznikají také jiné postavy a knihy z Nesbøva pera. Velký úspěch zaznamenal také další knižní hrdina – Roger Brown v díle Lovci hlav (2008). Neméně přívětivě byla také přijata další samostatná kniha – Syn (2014).

Poměrně velký rozruch a vítr ve fanouškovské linii vyvolala série Krev na sněhu. Ta zatím obsahuje 2 knihy – Krev na sněhu (2015) a Půlnoční slunce (2015). Autor se v těchto knihách jakoby trochu odchýlil z kurzu a psal jinak, než jsou jeho příznivci zvyklí. Ne všichni proto tuto sérii považují za vydařenou, ale i tak má hromadu kladných ohlasů a rozhodně stojí za přečtení.

Pro někoho to možná bude překvapení, ale Jo Nesbø je též autorem knih pro děti. Jeho postava Doktor Proktor dostala slovo už ve 4 dílech, což svědčí o úspěchu i u mladších ročníků. Nicméně, ani tato humorná a zároveň napínavá literatura, neboduje jen u dětí a přečte si ji rád každý, komu je autorova tvorba blízká. Chcete se o tom přesvědčit? Přečtěte sérii v tomto pořadí:

 1. Doktor Proktor a prdící prášek
 2. Doktor Proktor a vana času
 3. Doktor Proktor a konec světa. Možná …
 4. Doktor Proktor a velká loupež zlata

Pokud jste ještě neměli tu čest, přečíst některou z Nesbøvých knih, rozhodně vám to doporučujeme. Dlouhé zimní večery se blíží a vy se téměř zaručeně budete mít po práci na co těšit. Ať už vezmete do ruky jakoukoliv z autorových knih, zjistíte, v čem to kouzlo tkví – každý z příběhu přišpendlí vaše oči ke knize a jen tak nepustí.

Přidat komentář