Bydlení

Jak zařídit domácí posilovnu a nezruinovat rozpočet – Část 1.

“Od ledna budu chodit do posilovny minimálně dvakrát týdně, třeba ráno před prací. A koupím si permanentku, ať mám motivaci”. Jestli jste si dali do roku 2016 také tohle zábavné předsevzetí, možná toho už teď litujete. Pravidelné návštěvy posilovny lezou do peněz a navíc: ne každý má chuť potit krev před zraky namakaných bráchů Van Dama. Člověka pak napadne, jestli by nebylo lepší mít posilovnu doma.
Jenže to stojí určitě hrozně moc peněz. Nebo ne?

Domácí posilovnu mít či nemít?

Domácí posilovna se dá zařídit levněji, než si myslíte. Stačí vědět jak na to. Nejlepší období pro nákup fitness zařízení je zhruba měsíc a půl po Vánocích (takže si ještě chvilku počkejte). Cvičební pomůcky, zakoupené coby vánoční dárky, nebo kvůli nedomyšleným novoročním předsevzetím, se dostanou znovu do oběhu a objeví se na internetových bazarech za mnohem nižší cenu.

Otázkou ale je, jestli domácí posilovnu opravdu potřebujete. Není totiž vhodná pro každého. Někteří z nás se naopak musí dostat z domu, protože se neobejdou bez motivace zvenčí – třeba od osobního trenéra, nebo party kamarádů, kteří se navzájem hecují.

Může to totiž dopadnout tak, že si pořídíte spoustu udělátek a pak na ně budete věšet oblečení. Nenakupujte proto všechno nářadí najednou, ale sežeňte si pro začátek jen pár základních věcí. Podle toho, jak vám to půjde, svůj arzenál rozšiřujte.

Čím začít?

Je skoro nemožné si v klidu zacvičit, když kolem vás lítají řvoucí děti, nebo vás pozorují spolubydlící. Proto si pro tento účel vyhraďte místo, kde budete mít soukromí. V ideálním případě samostatnou místnost s dveřmi, kterými se můžete uzavřít před světem. Nutný je Hi-Fi systém, ten odcloní zbytky reality. Pořiďte si i čtvercovou podložku na cvičení (315 Kč) a jedno velké nástěnné zrcadlo, ve kterém se uvidíte od hlavy k patě. Je důležité sledovat svou techniku a stoupající formu. Nejen kvůli motivaci, ale i kvůli prevenci zranění.

Pokud nechcete utrácet tisíce za klasickou zrcadlovou stěnu, pořiďte si samolepicí zrcadlovou folii. Jedna role stojí cca. 185 Kč, takže i když si pořídíte čtyři, do tisícovky se vejdete.

Ale pozor. Zrcadlo je dobrý sluha, ale špatný pán. Když se zaměříte jen na svaly, které v něm vidíte (bicepsy a prsní svaly), můžete zapomenout na tricepsy a zádové svaly. Což vede k nerovnováze a špatnému držení těla. Proto se v zrcadle kontrolujte, ale procvičujte i svaly, které na první pohled vidět nejsou.

Jak trénujete?

Chcete shodit nějaká kila, upřednostňujete kardio, nebo silový trénink? Možná by to spíš chtělo nějakou kombinaci, ne? Lidé, kteří chtějí shodit, se většinou soustředí na kardio, zvyšování srdečního tepu a pálení kalorií. Už si ale neuvědomují, že člověk je tvor přizpůsobivý a skoro na všechno si zvykne. A tak zhruba po třech týdnech stejného tréninku hubnout přestane. Pro hubnutí a celkovou kondici je proto ideální kombinace kardia a silového tréninku. Ani ženy se nemusí posilování bát, neskončí jako Rambo. Pouze své svaly zpevní a vytvarují.

Suma sumárum

Zatím jste v tom zhruba za 1055 Kč.

A co dál?

Takže už máte vhodný prostor. To je super. Teď je ale potřeba ho zaplnit nějakým nářadím, jinak v něm můžete maximálně tančit valčík. Hodit se vám budou činky, míč, nebo rezistenční guma.

Pokračování příště…

1. díl – Jak zařídit domácí posilovnu
2. díl – Jak zařídit domácí posilovnu
3. díl – Jak zařídit domácí posilovnu

2 komentářů

Přidat komentář