Trendy

Už chybí jen vodotrysk? Hodinky jsou čím dál chytřejší

chytré hodinky apple watch

 Media kit ke stažení – Obsahuje článek a jednotlivé grafy. Článek a data jsou volně k užití na vašem webu či blogu s uvedením zdroje.

Více než 500 let uběhlo od chvíle, kdy svět spatřily první přenosné hodinky. Jejich význam byl téměř celou dobu stejný – ukazovat čas. Jenže, co by to bylo za moderní dobu, kdyby nepřinášela modernizaci všeho, že? No, nebudeme chodit kolem horké kaše. Někteří si možná pamatují, že firma Casio dokázala do hodinek v 80. letech zakomponovat kalkulačku, no a to byl takový první krůček … Dnes už dokážou hodinky mnohem více – například počítat kroky, měřit tep nebo zobrazovat sms a e-maily.

Když se řekne smart …

… někomu už automaticky naskakuje husí kůže, jiný poskakuje radostí, že může rozšířit svou „chytrou“ sbírku. Tak jako tak, některé hodinky jsou nedílnou součástí smart rodiny a z toho, co všechno umí, se vám protočí ručičky, tedy pardon, panenky.

Než se ale začnete rozplývat nad hromadou užitečných (nebo zbytečných?) funkcí, nezapomeňte na hlavní úskalí. Chytré hodinky musíte samozřejmě dobíjet, a čím více těch vychytávek budete používat, tím častěji budete nabíjet. Takže se čtením mailů při týdenním táboření v divočině se klidně rozlučte.

Uloveno v diskuzích …

Mám docela obyčejné a moc hezké hodinky, které nemusím nabíjet, dokonce ani kupovat baterii a jsem rád, že je mám. Žádný nový impuls tedy nepotřebuji. Ani výdrž akumulátorku by mě nepřesvědčila, nabíjet by se stejně musely. Člověk se po návratu z práce nevěnuje už ničemu jinému, než nabíjení čehosi.

Ostatně baterka je případ sám pro sebe. Vydrží 1-3 dny, podle náročnosti používání. To by ještě i šlo, jenže její životnost je omezená na asi 2-3 roky a hádejte, jak jsem pochodil ve značkovém servise, když jsem se ptal na možnost výměny? No nebudu přicházet o účka… 🙁

Já jsem letos úplně vypustil na kole jakoukoli elektroniku. Na jaře jsme byli v Dolomitech a lidé, kteří se o přestávkách normálně bavili najednou neměli zájem o nic jiného než studovat v mobilech profil ujeté trasy, spálené kalorie, porovnávali přesnost záznamu GPS,sporttrackerů, atd..U hodinek to samé, místo aby koukali okolo sebe a užívali si fakt nádherné hory neustále koukali na ruku jestli záznam běží jak má. Vrchol byla kamarádka, které klekla baterka v jakémsi ultrasuper tachometru od Garminu a celý den to řešila.

Jak už poslední komentář napovídá, jednou z vlastností chytrých hodinek bývají různé aplikace pro sportovce, a to od začátečníků po profíky. Měření tepu, krokoměr, GPS a mnoho dalších trackovacích funkcí činí sportovně založené jedince hlavními poptávajícími po tomto produktu.

Uloveno v diskuzích …

Kamarádce zcela rozumím. Jednou jsem na kole zastavil na chvíli na limču a pak jsem si zapomněl zapnout hodinky. Přišel jsem na to až na kopci po 3 kilometrech, takže celý den úplně zkažený, statistiky v pytli a nejvíc mě štve ta rovná čára v mapě mezi místem vypnutí a zapnutí. Nakonec mi to zkreslilo i roční statistiky, tak už jsem ten rok na kolo ani nevlezl.

Další z hlavních propagovaných funkcí jsou notifikace. Smart hodinky totiž samozřejmě propojíte se svým smart telefonem, takže není problém na nich číst maily i zprávy nebo například odmítnout příchozí hovor. Tyto funkce jsou nejvíce ceněné, a to hlavně těmi, kteří skáčou ze schůzek na meetingy a z meetingů na porady a z porad na pracovní obědy. Jsou totiž situace, kdy je neslušné vytahovat telefon, ale podívat se na hodinky je v souladu s etiketou. Přesto se nabízí otázka – není to už trochu moc?

Uloveno v diskuzích …

Zvláště v době velkých telefonů je nesmírně praktické podívat se na zápěstí, kdo mi to volá a nemuset kvůli tomu vytahovat mobil z kapsy. Případně hned hovor odmítnout. Také přečíst SMS na hodinkách není problém.

Obrovskou výhodou hodinek je vibrační vyzvánění – jemné vrnění na zápěstí mě spolehlivě upozorní, a hlavně – neotravuji svoje okolí hlasitým vyzváněním, takže není nutné mobil ve společnosti vypínat. Přitom podívat se letmo na zápěstí je kdekoliv společensky bez problémů přijatelnější, než vytahování mobilu z kapsy.

Co se týče dalších témat, která lidi zajímají v souvislosti s chytrými hodinkami a zřejmě také ovlivňují ke koupi, je jich opravdu hodně. Ta nejdiskutovanější odhaluje následující graf, jež poskytli profesionálové z Yeseter.com.

05_chytre_hodinky_temata

Už z grafu se dá odvodit, že tento „nový druh“ v oblasti hodinek zajímá především sportovce a počítačové nadšence. Zatímco klasické hodinky považuje většina z nás za módní doplněk nebo někteří snad také za známku prestiže, u chytrých hodinek jsou vlastnosti zcela odlišné. Ano, ukazují čas a ano, nosí se na zápěstí. Tady končí to, co mají tyto dvě kategorie společné. Parády s nimi moc nenaděláte, ale za to zamachrujete v jiných disciplínách.

07_naramkove_hodinky_temata

Uloveno v diskuzích …

Hlavně ty hodinky, třeba konkrétně od Apple, jsou neskutečně hnusné, vypadají velmi nebyznysově a prostě vzít si je na sebe přes den do práce skoro nejde, vypadá to např. k obleku hrozně… 

Pebble jsou celkem fajn funkčně, i když zde záleží co člověk hledá, ale jsou naprosto strašné designem, za mě teda takto hodinky vypadat nemají :D.

01_chytre_vs_naramkove_hodinky_vs_smartphone

Značkování

Co se týče značek, většina těch běžných hodinářských je v oblasti smart vedle, jak ta jedle. Pokud tedy nesháníte klasiku, v podobě sice dokonale funkčních, ale jen „obyčejných“ hodinek, zapomeňte na věhlasná jména značek, jakými jsou Festina, Casio nebo Michael Kors.

06_buzz_znacek_naramkovych_hodinek_za_mesic

Chytré hodinky si označkovali úplně jiní výrobci, v popředí například Apple Watch, dále Pebble Time, Garmin nebo Samsung Galaxy Gear. Ano, už jsme zase blíže k telefonům nebo počítačům, ale tak to prostě je. Fascinující mechanismus hodinek ustupuje technologiím …

04_znacky_chytrych_hodinek_na_ceskem_internetu

Hned v top trojce se nachází značka Pebble, kterou uživatelé považují za tu pravou kombinaci všech potřebných funkcí a kvality. Bohužel ale z neznámého důvodu náhle značku koupila společnost FitBit, což způsobilo docela rozruch.

Uloveno v diskuzích …

Zničení Pebble je hodně smutná zpráva 🙁 Takže jediné použitelné chytré hodinky na trhu teď vlastní hračkářský výrobce, který prodává jakési plastové náramky, plné chyb… neschopný vyprodukovat jakýkoliv použitelný software… Proč zase(po kolikáté už) to dobré zaniká ve prospěch technicky zaostalého, ale náležitě debilizovaného? Time2 už se tedy nedočkám 🙁 Co místo nich? Něco od Garminu? Poraďte…

Láska nebo nenávist?

Některá témata jsou v pokojové teplotě, jiná vlažná, ale pořád v normě a pak jsou taková, která jsou horká. Smart hodinky jsou opravdu hodně horkým tématem a málo koho zanechají chladným. Kdo se totiž o téma začne trochu zajímat, zaujme automaticky jeden z krajních postojů – absolutní hloupost nebo technologický zázrak …

Uloveno v diskuzích …

Je to zbytečnost a dost drahá. Polovina lidí už hodinky díky telefonu, který má u sebe nekupuje vůbec.

Beru to ještě u sportovců, jako indikátor jejich aktivit a výkonů, ale mít tyhle plasťáky na rukou pořád ? To je jako chodit v teplákách Adidas nonstop po ulicích mezi lidma.

Já si vůbec nemyslím že je to něco špatného a zbytečného, jen je potřeba vychytat pár problému a až se to stane, tak je možné že to nahradí telefony. Stejně, jakmile vyřeší baterku tak tržby budou někde jinde. A ne není to pro blbce, je to pro lidi co využívají hodinky k tomu, k čemu jsou určeny, a to jsou notifikace.

Tak jako tak, chytré hodinky mají své příznivce a není jich málo, což potvrzuje Michal Gabriel, marketingový ředitel CZC.cz. „Prodeje chytrých hodinek na CZC.cz meziročně rostou o více než dvojnásobek, přičemž největšímu růstu se těší nejen v letní a předvánoční sezóně, ale také během lednových výprodejů. Lidé tak pravděpodobně hledají chytré sportovní doplňky, které jím díky svým fitness funkcím umožní naplnit jejich novoroční předsevzetí a lépe v dnešní uspěchané době držet krok se zdravým životním stylem.“

Že uživatele neodrazují ani vyšší pořizovací ceny, uvádí David Folprecht, majitel Srovname.cz. “Podle našich údajů jsou nejžádanější chytré hodinky v cenovém rozpětí 4 000 až 8 000 Kč,“ Michal Gabriel z CZC.cz doplňuje: “Pokud mají zákazníci s chytrými hodinkami již nějakou zkušenost, jsou zpravidla ochotni investovat více.”

09_chytrost_na_ceskem_internetu

Hudba budoucnosti?

Někdo říká, že stejně rychle, jako se tato vymoženost objevila, tak zase zmizí, jiní v tom vidí obrovský potenciál. Když všechno půjde tak, jak si výrobci přejí, budou možná hodinky schopné v budoucnu nahradit smartphony a nebo také zachraňovat životy v případě zabudovaných vysílačů pro člověka v tísni. „Hračičky“ si také libují v možnosti vytváření vlastních aplikací. Jeden z uživatelů si například přes hodinky otevírá garážová vrata, a to je jen kapka v oceánu možností, které by se dali vymyslet. Takové nadupané chytré hodinky by pak nezahanbily ani Jamese Bonda a dost možná by před nimi padl na kolena i Chuck Norris. Ale stejně jako tihle dva, není i celý vývoj hodinek trochu přehnaný?

*Objem komunikace českého internetu je za období 25.11.-14.12.

 Media kit ke stažení – Obsahuje článek a jednotlivé grafy. Článek a data jsou volně k užití na vašem webu či blogu s uvedením zdroje.

2 komentářů

Přidat komentář