Tipy

20 tipů jak být produktivní

Produktivita

V dnešní době, kdy je tolik možností rozptýlení, složité, zůstat po celou dobu práce produktivní. Zkuste tyto tipy a uvidíte, že výsledky se za nedlouho dostaví samy..

 1. Vytvořte si rituály (rutiny) pokud si dobře nastavíte své ranní rituály mohou vám krásně nastartovat celý den. Mnoho úspěšných lidí začíná svůj den 15ti minutovou meditací. Jiní si jdou zaběhat. Pro další je nejlepším startem dne výživná snídaně a dobrá káva.
 2. Mějte pořádek na stole – nejen stůl, ale celé vaše pracovní prostředí by mělo být uklizené.
 3. Eliminujte se od rušivých vlivů – pokud pracujete z domu, bude pro vás tenhle bod obzvlášť těžký. Kolem pobíhají děti, v televizi běží oblíbený pořad a sousedka křičí, že by se stavila na kafe. Vypněte televizi, děti vám pohlídá sousedka a vy se můžete pustit do práce.
 4. Pracujte u okna – přísun čerstvého vzduchu a dostatek denního světla vám pomohou soustředit se na vaši práci.
 5. Stop multi-tasking – pokud děláte mnoho věcí najednou vaše pozornost se tříští a tak vlastně děláte všechno a přitom nic pořádně. Pokud se plně soustředíte na jednu věc zvládnete ji rychleji a mnohem efektivněji.
 6. Stanovte si deadline a ten dodržte – není nic, co by mě motivovalo a hnalo do předu, jako blížící se deadline.
 7. Rozdělte si úkoly na ty, které chcete udělat, musíte udělat a měli byste udělat – špatná zpráva je, že byste měli začít od těch, který musíte udělat, nikoli chcete.
 8. Určete 3 nejdůležitější úkoly dne – a ty zkrátka splňte, přes to vlak nejede.
 9. Odměňte se za splněný úkol i za malý splněný úkol. Odměny za splněné úkoly působí motivačně a po každé odměně budete mít zase o něco větší chuť pustit se do dalšího úkolu.
 10. Zapisujte si jak dlouho vám, který úkol trvá – bude se vám to hodit při reportingu. Je důležité vědět, kolik času jste nad kterými úkoly strávili, abyste si na konci mohli říct, zda se vám práce vyplatila, či nikoli.
 11. Nedělejte věci, které pro vás momentálně nemají smysl – je to nejdůležitější úkol dne? Vydělá vám to peníze? Usnadní vám to další práci? Ne? V tom případě to teď nedělejte. Stanovte si nejdůležitější úkoly a na ty se zaměřte. Každý den má jen 24 hodin a nejste superman, abyste zvládl všechno. Důležité je stanovit si, co se musí stihnout dnes a co ne, přesuňte na další den.
 12. Některé úkoly, může udělat někdo jiný a třeba i líp pokud o nějakém úkolu víte, že by ho někdo zvládl líp, rychleji nebo je pro něj spíš zábavou, než úkolem. S radostí mu ho přenechejte, nemusíte všechno zvládat sami.
 13. Pravidelně si dělejte pauzy – pozor, ne však každých 5 minut dvaceti minutovou pauzu. Ideální je každých 50 minut si udělat 5ti minutovou přestávku.
 14. Jděte na krátkou procházku – ideálně do přírody, nebo blízkého parku. Procházka do obchodního centra, rozhodně nebude krátká, ani přínosná.
 15. Načerpejte novou inspiraci – například na té procházce, přečtěte si zajímavý článek, kapitolu z oblíbené knihy, zacvičte si, meditujte nebo dělejte cokoli, co vás inspiruje k další práci.
 16. Nekontrolujte e-mail, pokud nemáte “odpracované” alespoň 2 hodiny – důvod je jednoduchý. Máte vypracovaný plán, co za den musíte zvládnout a první co budete muset udělat, až otevřete e-mail, bude celý plán přepracovat.
 17. Zjistěte zda jste ranní ptáče nebo noční sova jednoduše, jestli se vám pracuje lépe ráno, nebo večer a tomu přizpůsobte svůj režim.
 18. Pijte vodu a dávejte si pravidelně svačiny protože když budete půl dne držet hladovku a pak si dáte svíčkovou se šesti, budete schopni se soustředit tak akorát na své trávení.
 19. Načerpejte novou sílu když cítíte, že už jste unavení, nelámejte to přes koleno. Raději si odpočněte, načerpejte novou energie a do práce se pusťte, až se na to budete cítit.
 20. Plán na zítra si sepište dnes večer s pocitem, že už něco máte na zítra připravené se vám bude mnohem lépe usínat.

Bonus – Jezte čokoládu a často se usmívejte – každý den není stvořený k tomu, abyste spasili svět. Někdy je potřeba nedělat celý den nic a užívat si to.

Přidat komentář