Bydlení

Je na čase uložit zahradu k zimnímu spánku

příprava zahrady na zimu

Už jsme vám poradili, jak se bránit proti rýmě a nachlazení i jak připravit na zimu své auto, takže než nás i vás postihne vánoční šílenství, zazimujeme ještě zahradu. Pokud jste si mysleli, že s létem práce končí, tak vás vyvedeme z omylu, ale uvidíte, že až naše tipy uplatníte v praxi, mrzet vás to nebude. Ona ta podzimní atmoška má něco do sebe a ten grog nebo punč, který se k ní hodí, také není k zahození.

(Béda) Trávníček

Krása zahrady se na první pohled soudí podle trávníku a právě péči o něj není radno zanedbat. Než přijdou mrazy, tak ho ještě jednou posekejte, a to s pojezdem trochu výš než obvykle. Důležité je také shrabat popadané listí, pod kterým vznikají na trávníku lysiny a také se v takových místech množí škůdci (lenoši si mohou pořídit speciální vysavač). Listí se dá navíc kompostovat a prosetým kompostem je dobré před zimou zahradu pohnojit. Správně pohnojený trávník přes zimu nevymrzá a je odolnější proti plísním. Pokud to chcete ještě pojistit, použijte speciální postřik, který by měl plísním zabránit úplně.

Také nezapomeňte zahradu vyplevit a dosít lysá a prořídlá místa. Na jaře vám sice možná nepoděkuje Béda, ale trávníček určitě.

Top záhony bez úhony

Můžete sice doufat, ale letos už vám na zahrádce pšenka nepokvete. Je na čase zbavit záhony posledních kousků zeleniny, tu uskladnit a záhony zrýt. Ač to možná neradi uslyšíte (uvidíte), všechny záhony před zimou vyplevte. Věřte, že až na jaře na zahradu přijdete, vůbec si nevzpomenete, jak jste se kvůli tomu na podzim vztekali, a záhony budou rovnou připraveny na novou sezónu.

Stromy a stromky

Předtím než začnete plánovat, do jaké si stoupnete fronty na vánoční stromek, postarejte se o stromky na zahradě.

Důležité je odstranit shnilé zbytky plodů. Ale pozor, ty nepatří na kompost. Dále je dobré dřeviny prostříhat, hlavně dlouhé výhony. Doporučujeme také zjistit, jak konkrétní druhy dřevin snášejí mrazy. Pokud jsou na tom jako my a zimě příliš neholdují, tak je obalte například slámou nebo tkaninou a zasypte kmen mulčovací kůrou. Pokud vidíte, že některé stromky už další zimu nepřečkají, vykopejte je i s kořeny.

hnojeni-zahonu

Teď potěšíme všechny zapálené zahrádkáře, kteří teskní, že nemají co sázet. Tato doba je totiž ideální pro výsadbu ovocných stromků, bobulovin a růží, ale věnujte velkou pozornost výběru odrůd.

Pro jedno kvítí…

…Slunce možná nesvítí, ale vaší péči si před zimou zaslouží. Růže je dobré právě v tomto období sestříhat, aby nevymrzly. Trvalky přikryjte například chvojím, aby zimu lépe snesly a rostliny, které by zimu nemuseli přežít, uschovejte do teplejších světlých prostorů.

Pokud se rádi na jaře topíte na jaře v záplavě narcisů a tulipánu, je ideální období na to je vysázet, stejně jako jiné cibuloviny. Ty do zimy ještě zakoření a za pár měsíců už změní záhonky v ohňostroj barev.

Kompost(í) úkryt

Když budete důslední a dáte na všechny naše tipy a rady, pak vám jistě vznikne hromada přírodního odpadu. Ten samozřejmě patří jen a pouze na kompost. Pokud jste ho zatím nezaložili, máte ideální příležitost. Věděli jste, že se v něm leckdy před mrazem ukryje i nějaké to zvířátko? Pokud jste milovníci zvířat, můžete udělat ještě víc. Co takhle s dětmi připravit budku pro ptáčky?

Vercajk je základ

Nejen chlap se neobejde bez pořádného vercajku, také vaše zahrada by bez něj byla ztracená a vy sní.  Takže než prchnete zpět do svých vytopených obýváků, nezapomeňte vše uložit na suché místo, aby vám to nádobíčko nezrezivělo. Sekačky i traktůrky důkladně očistěte. Nezapomeňte ani na vysavače nebo fukary na listí.

To samé platí i pro zahradní nábytek, který v nejlepším případě také uschovejte na suché místo. Pokud takovou možnost nemáte, určitě vše minimálně naimpregnujte proti vlhkosti a přikryjte plachtou.

Tak a teď už všem zahradnickým duším nezbývá nic jiného, než s čajem/grogem/punčem/svařákem (ale raději ne se vším najednou) vyhlížet zase jaro. Nebojte se, uteče to.

Přidat komentář