Trendy

Pro koho je vlastně nový MacBook Pro?

Apple minulý týden představil novou generaci MacBooku Pro. Funkce jsou ohromné, cena ale také. Cílí na profesionály, nebo jen konzumní společnost?

Na tuto novou generaci profesionálních notebooků od Applu všichni netrpělivě čekali. Poslední designová změna se totiž odehrála v roce 2012, kdy bylo zeštíhleno tělo, a displej navýšil své rozlišení na tzv. Retinu.

mbp3

Opět tenčí

Cupertinský gigant je posedlý zeštíhlováním, až to občas škodí samotnému produktu. Tentokrát to odskákaly hlavně konektory, respektive byly odebrány USB porty, HDMI konektor a slot pro SD kartu. Místo nich je stroj osazen čtveřicí Thunderbolt 3 / USB-C konektorů. Ve verzi bez Touch Baru, o kterém píšeme níže, disponuje dokonce jenom dvěma těmito porty.

mbp2

Samozřejmě je teď konektivita mnohem variabilnější, ale musíte pořídit redukce. Pro profesionály je to určitě dobrá zpráva, připojí si tak veškerou externí elektroniku, kterou mají třeba ve studiu. Obyčejný uživatel si ale jednoduše k MacBooku nepřipojí svůj iPhone 7. Trochu nelogické, že?

Revoluční Touch Bar

Hlavní novinkou vylepšených MacBooků je dotykový displej místo původních funkčních kláves, takzvaný Touch Bar. Ten se přizpůsobí aplikacím, a nabídne jednotlivé ovládací prvky jako formátování písma, ovládání hudby apod.

Apple demonstroval využití Touch Baru na střihu videa v programu Final Cut, úpravě fotografií ve Photoshopu, a v neposlední řadě na skládání hudby v DJ Pro. Uvidíme, jak si zákazníci na tento nový způsob ovládání zvyknou. Jisté je, že bude více nutit ke koukání na klávesnici. Psaní všemi deseti s upřeným pohledem na displej tak nebude úplně to pravé ořechové.

mbp1

Bez ohledu na využitelnost se jedná o revoluční řešení. Nikdo jiný takto neuvažoval a dnes můžeme vídat pouze dotykové obrazovky notebooků. To Apple odsoudil a jde si vlastní cestou.

Cena není lidová

Cenou míří Apple rozhodně do vyšších sfér na uživatele, které práce s MacBookem živí. 13palcový MacBook Pro s Touch Barem totiž začíná na 56 tisících. Potřebujete-li ale opravdu výkonné železo, musíte sáhnout po 15palcové verzi s dedikovanou grafickou kartou. Tady si však připravte 74 tisíc. Postupem času by mohla jít cena zařízení dolů. Zatím se musíme smířit s tím, že MacBook Pro nebude pro všechny.

První pocity

Unboxing

Kompletní recenze

Mohlo by vás také zajímat

Přidat komentář